'Erdem Bayazıt'a Armağan kitabı ağlattı

Kahramanmaraş İlçeleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (MARAŞDER) tarafından hazırlanan 'Erdem Bayazıt'a Armağan' kitabının tanıtımında, usta şair, hem şiirlerle hem dualarla anıldı.

'Erdem Bayazıt'a Armağan kitabı ağlattı
'Erdem Bayazıt'a Armağan kitabı ağlattı
GİRİŞ 22.05.2010 12:40 GÜNCELLEME 22.05.2010 12:40

Kitabın tanıtımı Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan MARAŞDER Genel Başkanı Avukat Şaban Kurt, Kahramanmaraş'ın yaşayanlar için geçmişten anlamlar bırakan bir kent olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği şairleri anlatan ve onlardan mısralar sunan Kurt, Erdem Bayazıt'ın metin bir insan olduğuna vurgu yaparak, hastalığında kendisini ziyarete gittikleri esnada anlattığı fıkrayı katılımcılarla paylaştı. Kurt'un konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seslendirdiği, Erdem Beyazıt'ın 'Sana, Bana, Vatanıma, Ülkemin İnsanlarına Dair' şiiri dinletildi.

Dinletinin ardından konuşan Kenan Seyithanoğlu, kitabın Bayazıt'ı anlatmasının mümkün olmadığını belirterek,"Karınca kararınca anlatılmaya çalışılmıştır." ifadelerini kullandı.

Eski bakanlardan Hasan Aksay da konuşmasında kentin yazarlar ve şairler kenti olduğu vurgusunu yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Belediye Başkanvekili Cevdet Kabakçı ise Erdem Bayazıt'ın hayatını sıra dışı yaşayan insanlardan olduğunu belirterek, "Bazı insanlar sıra dışı yaşar hayatı. Dostları da sıra dışıdır. Dostlukları da sıra dışı yaşar. Sıra dışı iz bırakırlar arkalarında. Erdem ağabey de bu toprakların yetiştirdiği sıra dışı insanlardan biridir. Doğuştan beydi, dostlarına ağabeylik yaptı. Küçük yaşlardan itibaren mısralar kaleme döküldü. Sonra her bir namluya sürülen namlu gibi bir ömür boyu soruların cevabını aradı. Kalbini dinledi." dedi.

Ardından programa katılanlara hitap eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy da büyük insanların yaşadıklarını toplumun ortak mirası olduğunu kaydederek, "Bizler onun dünyamıza ışık tutan eserleriyle susuzluluğumuzu gidereceğiz. Onun vakarlı duruşunu hiçbir zaman unutmayacağız. Erdem ağabeyi onun kitaplarından yaşam mücadelesinde arayıp bulacağız. Satırların mısraların arasından bize hep seslenecek. Bizimle konuşacak." diye konuştu.

Programda konuşan bir diğer isim olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bahattin Cebeci, Erdem Bayazıt'ın ahlak timsali olduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de hastalığı esnasında kendisiyle görüşerek, dertlerine ortak olmaya çalıştığını anlattı.

Son olarak konuşan Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır, Bayazıt'ın zarif ve edep timsali bir insan olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Türk dili var oldukça söz var oldukça övünülmesi gereken bir insandır. Kültür coğrafyamızın temasında yer alan bir yıldızdır. Söz var oldukça Türkçe'miz var oldukça bu yıldız parlamaya devam edecektir. Kahramanmaraşlı da Erdem Bayazıt'a sahip çıkmıştır. Okullarına yollarına bulvarına adını vermiştir, sempozyumlar düzenlemiştir vefa örneği göstermiştir. Bu kitap hazırlanmaya başlandığında benden yazı talep edilmişti ve benim için de onur oldu. Doğrusu böylesi bir muhteşem eser beklemiyordum. Eseri takdim ettiklerinde gerçekten gözlerime inanamadım. Muhteşem bir eser ortaya çıkmış. Bu eserin bir diğer özelliği de Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nezaket ve vefa örneği göstererek önsöz yazmalarıdır. Bu da bu esere ayrı bir anlam ve değer kazandırmıştır.''

Konuşmaların ardından Erdem Bayazıt'ın TRT'de yayınlanan röportajı katılımcılara izletilirken, daha sonra ney eşliğinde bir öğrenci tarafından şiir seslendirildi. Son olarak da kürsüye gelen MARAŞDER üyeleri, ellerine aldıkları kitapla poz verdi.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
320 kilometrelik yeni otoyol geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'KAAN' için tarih verdi