Bu Ramazan'ın gözde 20 kitabı

Rağmet ve mağfiret ayı Ramazan aynı zamanda kitapsevler içinde ayrı bir anlam taşıyor. Haber 7 olarak kitap fuarlarının Ramazan gözdesi kitaplarını derledik

Bu Ramazan'ın gözde 20 kitabı
Bu Ramazan'ın gözde 20 kitabı
GİRİŞ 16.08.2011 10:46 GÜNCELLEME 16.08.2011 10:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Haber 7, kitap sayfasının içerik sağlayıcılarından www.ilknokta.com'un işbirliği ile bu Ramazan ayına özel olarak çıkan ve yeninden raflarda yer bulan gözde kitapları derledi.

Beyazıt'taki Diyanet Vakfı'nın kitap fuarı ve Üsküdar'daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ndeki kitap ve sahaf fuarındaki seçkin yayınevlerinin kitap severleri beklediğini hatırlatarak, Ramazan'ın en gözde 20 kitabını sıralıyoruz...

Oruç - Ötelere Seyehat - Pınar Yayıncılık

Tevbe 112 ,ayetteki saihun (lafzen. gezginler .seyyahlar) tabirine müfessirlerin çoğu saimun yani 'oruç tutanlar' anlamını verirler, bazı alimler de terimin lügat anlamını tercih ederek onu az çok 'muhacirun' (zulüm ve kötülüğün egemen olduğu diyarı terk edenler) teriminin eş anlamlısı olarak tefsir ederler.

En Uzun Günlerde Oruç - Musa Carullah Bigiyev - İz Yayıncılık
İslâm dünyasının son yüzyılda yetiştirdiği ender şahsiyetlerden biri olan Musa Carullah, zekâsı, muhâkemesi, tahlil gücü, dînî ilimlere vukûfiyeti, bazı konulardaki tepki çekecek kadar serbest ve özgün yaklaşımları ve samimiyeti ile dikkat çekmiştir. Carullah, bu kitabında, asıl konu olan oruçla ilgili meseleleri derinlemesine tartışırken, nesih, namaz vakitleri, Hz. Adem'in yaratılışı, yeryüzünde hayatın başlangıcı gibi meseleler yanında, İslam medeniyetinin temel sorunları, kadın konusu, ahlakî çöküşün ve geri kalmışlığın sebepleri gibi sosyal problemlere eğilmekte ve özgün yaklaşımlar getirmektedir.

Kur'an'la Konuşan Şair - İbrahim Eryiğit - Pınar Yayıncılık
İbrahim Eryiğit'in bu metni, hakikatin arkasına düşmüş bir genç adamla bir bilge kişinin varlığın anlamı ve onun mazmunu üzerine kur'an ekseninde geliştirilmiş diyaloglardan oluşuyor. Kur'an ekseninde varlığın ve insanın ve onların nereden gelip nereye gittiğinin nasıl açıklandığını merak edenlere sunulan bir dizi diyalog...

En Güzel Dualar ( CD Hediyeli ) - Mustafa Karataş - Nun Yayıncılık
İnsanoğlu sıkıntıya düştüğünde, başına bir belâ geldiğinde yardım isteyeceği, yine bir nimete eriştiğinde teşekkürünü sunacağı yüce bir kapı arar. Bu yüzden duâya yer vermeyen hiçbir din yoktur.

Hac Yolunda: Kadiri Meşayihinden Mustafa Necati Ak'ın Hac Günlüğü - Mustafa Necati Ak - Timaş Yayınları
Kadirî tarikatı şeyhlerinden Mustafa Necati Ak, 1950'de cumhuriyet tarihinde ilk deniz yoluyla hac seferi yapan kafileyle kutsal topraklara gitmiştir. Vesile-i Necat gibi tasavvuf edebiyatına ait birçok kitabın da yazarı olan ve dönemin en mühim kanaat önderlerinin arasında bulunan Mustafa Necati Ak, ifa ettiği bu kutsal vazifeyi, gidiş güzergahını, giderken ve gittikten sonra ziyaret ettiği yerleri ve hissiyatını günlüğünde detaylı bir şekilde anlatmıştır.

Sahih-i Buhari Tercüme ve Şerhi (11 Cilt Takım) - İmam-ı Buhari - Sağlam Yayınevi
Sahih-i Buhariyi terceme ederken Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve selemin muradına en yakın manayı yakalayabilmek amacıyla Sahih-i Buharinin meşhur ve alimler katında muteber olan İbnu Hacer el-Askalaninin Fethul-Bari adlı eserinden büyük ölçüde faydalandım.

Rahmete Firar Etmek - Nihat Hatipoğlu - Doğan Kitap
İslam'ın gerçek mesajını milyonlara ulaştıran Nihat Hatipoğlu'nun kaleminden, gerçek İslam'ın özlediği Müslüman... Rahmete firar eden, Allah'a firar eden inanan...

Sohbetler - Münib Engin Noyan - Profil Yayıncılık
"Rabbim! Göğsümü genişlet; görevimi bana kolaylaştır; dilimdeki düğümü çöz ki söyleyeceklerimi tam olarak kavrayabilsinler!" (20 TâHâ 25 - 28)

Nil'in Melikesi - Hazreti Asiye - Sibel Eraslan - Timaş Yayınları
Güzellik, bereket, iyilik ve cömertlik onda toplanmıştı. Asiye alçakgönüllüydü, cesurdu. Kavgaları yatıştırıp anlaşmazlıkları çözen, başkalarının selameti için kendini feda eden, haksızlığa isyan edendi o. Bir sütun gibi, çatıyı kurup taşıyandı. Yürüyen bir nehir gibiydi Asiye. Sudan gelen ve suyun içinden yükselen hikmete kucak açan.

Fatiha Suresinin Özellikleri - Seyyid Ahmed Mahir Ballıklızade - Kardelen Yayınları
Seyyid Ahmed Mahir Efendi, Fatiha tefsirine dair bu risalesini Darülfünunda okuttuğu tefsir derslerindeki notlarından hazırlamıştır. İmam Hatip Liseleri ve hatta İlahiyat Fakülteleri talebelerine zaruri bilgiler ihtiva ettiğinden istifade etmeleri için sadeleştirmeye cüret ettik.

Kuran-ı Kerim ( Rahle Boy ) - Define Yayınları
Kur'ân, asırlardan beri en çok okunan ilâhî bir kitaptır. Hattatlar asırlardır onun okunması ve güzel yazılması adına kamışlarını oynatmış, Kur'ân'a hizmet etmişlerdir. Bununla beraber modern çağ bu konuda insanlığa yeni teknikler sunmuş bilgisayar teknolojisi ile hazırlanmış Mushafların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. İşte bu Mushaf da Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Muhammed Abay'ın uzun bir zaman emek vererek hazırladığı dijital teknolojiye göre çalışılmış bir Mushaf'tır.

Camiler - Fiona Macdonald, Mark Bergin - Mandolin Yayınları

Bir camiye girdiğimizde İslam dünyasının harikalarına şahit oluruz. Bu kitapla eşsiz güzellikteki camilerin neden, nasıl ve ne zaman yapıldıklarını öğrenirken, kubbe ve minarelerin nasıl inşa edildiğini keşfedecek, duvar işçilerini muhteşem güzellikteki süslemeleri oyarken izleyeceğiz. Ayrıca dünyanın en iyi mimarlarından Mimar Sinan'ı da yakından tanıyacağız.

Tevbe Kapısı - Arif Arslan - Samanyolu Yayıncılık
'Allah bir kulunu severse artık ona günahı zarar vermez' Hz.MUHAMMED (S.A.V.) İnsanın; insanı düşürdüğü yerde kendisini görmesinin adıdır tevbe. Günah hakka saygısızlık olduğu kadar insanın kendisine yaptığı bir haksızlık ve iradenin yüzüne vurulan bir tokattır. Tevbe ise kişinin kendini yenilemesi ve bir iç onarımdır. Bozulan kalbi yeniden düzene koyma, kişinin Hakk'tan Hakk'a kaçması, O'nun gazabından lütfuna, hesabından rahmetine sığınmasının adıdır tevbe.

Kur'an-ı Kerim'deki Temel Emirler ve Yasaklar - Emre Dorman - İstanbul Yayınevi
Kur'ân-ı Kerîm, yüce Allah tarafından insanlara merhamet ve kılavuz olmak için gönderilmiş eşsiz bir kitaptır. İnsanlığa gönderilmiş bir kitap olması sebebiyle onlara kendi anlayacakları dilden hitap eder. Ne felsefenin anlaşılması güç problemleri, ne de bilimin içinden çıkılmaz formülleri gibidir. Sade bir anlatım ve üsluba sahiptir.

İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen - Harf Yayınları
İlmihal, müslümanların Cenab-ı Allah (c.c.) ile, diğer müslümanlarla, diğer insanlarla, bütün yaradılmışlarla olan ilişkilerini düzenleyen rehber, yol gösterici kitaplara verilen adi davranışlarımızın düzgün ve arzu edilene uygun şekilde gerçekleşme yollarını gösteren el kitaplarıdır. Günümüzde memleketimizde bu vazifeyi gören merhum Ömer Nasuhi Bilmen'in Büyük İslam İlmihali adlı eseridir. Kaleme alındığından beri büyük bir rağbet görerek evlerimizin başucu eserlerinden olmuştur. Bu durum da çok tabiidir. Çünkü bizim medeniyetimiz "bir ilmihal medeniyetidir."

En Güzel Misafir Sofraları - Elif Ayla - HayyKitap
Başın üzerinde yeri vardır misafirin. Ne de olsa misafir bir yerse, kırk bırakır arasında. Bereket misafirin yediğindedir. Misafirler kahvelerini içerken kırk yıl sürecek bir hatırın da kapısını açarlar. Anadolu'da değişen bütün o şeylere inat, kalbe giden yol hâlâ mideden geçer. Sofralar kurulur, misafirler mutlu kalktığı bir sofradan, ev sahibi için de misafirlik dileyerek ayrılır.

İstanbul'un En Güzel Alkolsüz Lokantaları - Salih Zengin - HayyKitap
Kebapçılar, pideciler, dönerciler, pilavcılar, lahmacuncular, köfteciler, balıkçılar, kahvaltıcılar, pasta ve tatlıcılar, fasulyeciler...Farklı farklı yöresel lezzetleriye birbiriyle yarışan restaurantlar ve cafeler... İsatnbul'daki en güzel içkisiz lezzet mekanlarını sizler için bir araya getirdik. Her biri tek tek gezilmiş ve test edilmiş bu lezzet duraklarının bundan sonrakı misafirleri sizler olacaksınız.

Kabirde İlk Karşılaşma - Muhammed Salih - Özgü Kitap
Yeraltında neler oluyor? - Yer altında ne var? - Hz. Peygamber kabirde olanları nasıl haber veriyor? - Kabir içine konulanı sıkar mı? - Kabir sıkmasından hiç kimse kurtulamaz mı? - Kabir sıkması mümine azap mıdır?

Dost Olmak Dostu Sevmek - E. Yasemin Sezgin - Bilge Kültür Sanat
Bu bir dost ki: Daima beni benden daha çok düşünecek. Makamı ne kadar yükselirse yükselsin, beni unutmayacak ve terk etmeyecek. Ne kadar hata, günah ve kusur etsem de benden vazgeç­me­yecek. Benimle konuşurken başını çevirerek değil, bana verdiği değerden ötürü bütün vücudu ile dönüp, bana bakarak konuşacak. Tabiri caizse varlığı benim insan olmam, benim kurtulmam ve benim Hak katında en yüksek dereceye ermem için olacak.

Allah'ı Bildiğimi Sanırdım - Nihat Hatipoğlu - Turkuvaz Kitaplığı
"Peygamberimizin, 'Kim benim demediklerimi bana mal ederse ateşteki yerine hazırlansın.' Sözü cüretkar ve şahsi düşüncelerini vahiy önüne koyacaklar için çok uyarıcıdır. İşte biz de bu ölçülerden hareket ederek değişik vesilerle bize sorulmuş olan sorulara verdiğimiz cevapları kısa olarak kitabımıza aldık.

Kur'an Surelerinin Kimliği - Mustafa İslamoğlu - Düşün Yayıncılık
Elinizde tuttuğunuz eser kâmil bir tefsir sayılmazsa da, "İcmali Tefsir" türüne giren bir eserdir. Konusu Kur'an Surelerinin Kimliği'ne dair genel ve özet bilgiler vermektir. Bununla amaçlanan, Kur'an'ı kendi bütünlüğü içinde tanımaktır. Kur'an'ı tanımanın en iyi yöntemlerinden biri de, onu oluşturan sûreleri tanımaktır.

Bakara 2 ( Ayet 11 - 19 ) - Cemalnur Sargut - Nefes Yayınları
Elif, Lâm, Mîm. Hayat, ilim, hikmet… Yaradılışın başlamasıyla dirilen insan, ilmini hikmete çevirip Allah'ı her baktığı yerde görmek her işittiği seste duymak derecesine ulaşınca, yaşadığını anlar, idrak sahibi olur. İşte başındaki üç harfle dahî Kur'an'ın mânâsını özetleyen yüce sûre BAKARA bizi tevhîd'e götüren, putlarımızı kırarak hakîm (hikmet sahibi) olmayı öğreten Rabbî sûredir.

KAYNAK: HABER 7
YORUMLAR 2
  • Mehmet 12 yıl önce Şikayet Et
    KİTAPLARA BAK BE!!!!. Musa Carullah!!Mustafa İslamoğlu!!Mustafa Karataş!!Ne gözde kitaplar ama yaaaa....Yazarlar değerli şahsiyetler.Bu yüzyılın yetiştirdiği ehli sünnet içi akımlara karşı koyan her biri kendi içinde muhteşem yazarlar!!!!
    Cevapla
  • Zülfikar El-Erzurumi 12 yıl önce Şikayet Et
    Kuran Surelerinin Kimliği. Mustafa islamoğlunun bu kitabı güzel bir esere benziyor alıp okumak lazım...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Libya'da flaş gelişme! Tüm petrol sahaları ve limanlar kapatıldı
İlk kutlayan lider Aliyev oldu! Erdoğan mesajı