Geçmişten bir Barış Manço hatırası

Barış Manço, Fransa’da bir TV kanalının canlı yayına katılır. Küstah programcı Manço'yla ve Türklerle dalga geçmektedir.Dayanamayan sanatçı cevaplarıyla sunucuyu bin pişman eder

Geçmişten bir Barış Manço hatırası
Geçmişten bir Barış Manço hatırası
GİRİŞ 09.08.2005 16:50 GÜNCELLEME 09.08.2005 16:50

İşte Star Gazetesi yazarı Halit Kakınç'ın köşesine taşıdığı Barış Manço hatırası...


'Hey gidi koca Barış Manço!


Şimdi diyeceksiniz ki, ne ilgisi var!.. Durup dururken bu konu da nereden çıktı?..


Aslında her şeyin -ilgisiz gibi gözükse de, birbiri ile bir bağlantısı var. Birincisi, olayın sübjektif tarafı- tüm kalem erbabı geçinenler, hafta başında yazı yazmakta zorlanırlar. Hafta sonları içte ve dışta olaylar, vitesi boşa alır. Yaz sıcağının verdiği rehavet, tatil yapmamışlığın bunalımı ile birleşir. Büyür.

Dün bu psikoloji ile gazeteleri okudum. Ajanslara girdim.

Bekáret tartışması, mayınlı mıntıka. Beni aşar. MHP’nin Tekir Yaylası’ndaki kurultayı... Bu konu, bir bütünün parçası -yazacağım, ama zamanı var. Vahidüddin’in torununun torunun düğünü, Murat Bardakçı’nın işi. Haşama’yı yazdık. AB’den bıktık. Büyük ayaklının cinsel organının da büyük olması- böyle bir iddianın tartışması, bizi bozar.

Sevgili Dostum,12 yaşından bu yana arkadaşım Şerif Hünal çoğumuzun hiç bilmediği bir olay anlatmıştı. Haftaya bu anı ile başlayalım. Hem Barış Manço’yu rahmetle yad etmiş oluruz hem de haftanın geri kalanı ile mücadelede moral olur.

Ákif ile Mevláná... Mevlana ile Sinan!

Olay, nevzuhur sanatçı geçinenler için de kıssadan hisse niteliğinde. Efendim, rahmetli Barış Manço, en popüler olduğu günlerde Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur.

Karşısında küstah mı küstah bir Fransız programcı vardır ve Barış Manço ile alenen dalga geçmektedir. Sürekli olarak İşte Türk, yani barbar... Yani vahşi sözleri ile hakaret etmektedir.

Barış Manço daha fazla dayanamaz ve programcıya Yanınızda káğıt para var mı? diye sorar.

Fransız, bu soru karşısında şaşırır ve Evet var, ama ne olacak? diye karşılık verir. Barış Manço ısrar edince, cebindeki káğıt paraları çıkartır.

Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında Anahtar adlı şarkısını söylemiştir. Bu şarkının bir bölümü şöyledir: Beş Akif - Bir Saat Kulesi, İki Kule - Bir Fatih, Beş Fatih - Bir Mevláná, İki Mevláná - Bir Sinan. (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992)

Bu şarkı, özünde son derece zekice bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen isimler, o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir.

Barış Manço, Fransız’a sorar: Bu paranızda fotoğrafı olan kişi kim?

Fransız, General ....... der. Barış Manço, diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar. Fransız’ın verdiği cevaplar hep aynı şekilde başlar: General ......., Amiral ..........., Komutan .............

Savaş adamlarınız barbarlık yansıması

Fransız’ın Bu falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan cevaplarından sonra, bu sefer de Barış Manço cebinden Türk paralarını çıkarır. Der ki: Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. Şairdir. Bu fotoğraftaki kişi Mevláná’dır. Düşünürdür. Bu parada fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’tir. Çağ değiştirmiştir. Bu paradaki kişi ise Atatürk’tür. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlardır. Biz Türkler ince ruhlu, kibar ve medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamlarımızın fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar kendiniz barbar ve vahşi olduğunuz için paralarınızın arkasına hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız!

Manço’nun bu cevabından sonra TV yöneticileri canlı yayını keser ve programcıyı oradan kovarlar. Başka bir sunucu gelir ve canlı yayın yeniden başlar. Yeni gelen Barış Manço’dan ve Türkler’den özür diler. Programa böylece devam edilir.'

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 24 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
İstanbul için korkutan deprem uyarısı: Bu tarihe dikkat...