Türk dünyası filmleri haftası başlıyor

Türk dünyasından 10 ülke ve 10 filmin katılımıyla düzenlenecek “2. Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası” 2 Ekim’de İstanbul Emek Sinemasında düzenlenecek galayla başlayacak.

Türk dünyası filmleri haftası başlıyor
Türk dünyası filmleri haftası başlıyor
GİRİŞ 28.09.2018 12:31 GÜNCELLEME 08.07.2021 13:52

“Türk Dünyası Sinemacılar Birliği” ve “Avrasya Kültür ve Sanat Derneği”nin ortaklaşa organize ettiği Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun proje ortağı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle düzenlenen film haftası, 2 Ekim’de başlayıp 6 Ekim’e kadar devam edecek.
 
Türk dünyası arasında dil ve kültür birliği sağlamak amacıyla düzenlenen film haftasının ilki, geçtiğimiz yıl Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlendi. Türkiye’deki film haftasına 10 ülkenin kültür bakanları ve bakan yardımcılarının katılması bekleniyor. Festival’de Türkiye’yi  Kervan 1915 filmi temsil ederken, Kırgızistan’ı  Dağların Kraliçesi, Kazakistan’ı  Anneye Giden Yol, Başkordistan’ı Büyük Ayı Eterah, Tataristan’ı  Molla, Özbekistan’ı İslam Hoca, Türkmenistan’ı  Mankurt, Azerbaycan’ı  İntikam Almadan Ölme, Hakasya’yı Avcı, Yakutistan’ı ise Kral Kuşu filmi temsil edecek.
 
“Avrasya Kültür Sanat Derneğinden yapılan açıklamaya göre:  Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan’da yapılan “Türk Konseyi Cumhurbaşkanları Toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dilimizi ve paramızı birleştirmeliyiz” arzusunun kültür ve sanat ayağını oluşturacak olan “Türk Dünyası Filmleri Haftası” etkinliği -beyazperdenin eşsiz gücünden yararlanarak- Türk devletleri ve Türk halkı arasında ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğini geliştirerek “Türk Dünyasının” küresel bir güç hâle gelmesine katkı sağlamak için tasarlanmıştır.


 
“Avrasya Kültür Sanat Derneği” olarak, “Türk Dünyası Sinemacılar Birliğinin ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun” öncülüğünde birincisi Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilen “Uluslar arası Türk Dünyası Filmleri Haftasının” ikincisini İstanbul’da yapacağız. 

 

 

(2-6 Ekim 2018’de İstanbul’da Emek Sinemasında bir gala ile açılışı yapılacak ve aynı sinemada film gösterimleri gerçekleştirilecektir.)

Gala ve final törenlerini, platform üyesi ülkelerden TV kanalları canlı ve paket olarak yayımlayacaklar. “Uluslar Arası Türk Dünyası Filmleri Haftası” ortak köklerimiz olan dilimiz, tarihimiz, kültürümüz,  medeniyetimizle maddi ve manevi değerlerimizin tanıtılmasında ve yeni nesillere aktarılmasında etkili ve güçlü bir işlevi yerine getirecektir. 

Türk topluluklarının kendilerini birbirlerine anlatmada, birbirlerine yakınlaşmada sinema sanatından yararlanılması, bugüne kadar yapılmakta olan tüm sosyal ve kültürel faaliyetler arasında önemli bir yere sahip olacaktır. Bu etkinlikle ülkeler ve toplumlar arasında bir kültür ve gönül köprüsü kurulmuş olacaktır. Ayrıca “Türk Dünyasının” kendi değerlerini beyazperdeye taşımasına ve birbiriyle paylaşmasına hizmet ederek Türk toplulukları arasındaki entegrasyonu hızlandırıcı etki yapması beklenmektedir. Yine “Türk Dünyasının” sinema alanındaki yeteneklerinin keşfedilmesi, geliştirilmesine ve sektör profesyonelleri arasında işbirliğinin geliştirilmesine de hizmet etmesi festivalin öncelikleri arasındadır. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin himayesinde  2 Ekim’de gala ile açılacak olan “2. Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası”nın film gösterimleri üç gün boyunca İstanbul Emek Sinemasında yapılacaktır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan dikkat çeken paylaşım! Kılıçdaroğlu'na adaylık mesajı mı?
İngiltere'de enerji krizi! Vatandaşlar sokağa döküldü