Beethoven'in '10. Senfoni'sini yapay zeka tamamlayacak

Beethoven'in bitiremediği 10. Senfoni'si için, sanatseverleri heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Sadece notlar ve taslakların bulunduğu eser, yapay zeka tarafından tamamlanacak. 10. Senfoni'nin 28 Nisan 2020'de seslendirilmesi planlanıyor.

Beethoven'in '10. Senfoni'sini yapay zeka tamamlayacak
Beethoven'in '10. Senfoni'sini yapay zeka tamamlayacak
GİRİŞ 09.12.2019 11:14 GÜNCELLEME 09.12.2019 11:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Klasik müzikte, klasik ve romantik dönemlerin en büyük ve müzik tarihinin en tanınmış bestecilerinden Alman Ludwig van Beethoven'in, bitiremeden hayatını kaybettiği 10. Senfonisi yapay zeka tarafından tamamlanacak.

 

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesinin haberine göre, aralarında müzikologlar, besteciler, bilgisayar bilimleri uzmanları ve piyanist Robert Levin'in bulunduğı uluslararası bir grup söz konusu eseri tamamlamak üzere bir araya geliyor.

Projeyi hayata geçiren Alman Telekomu'ndan yapılan açıklamada da söz konusu haber doğrulandı. Buna göre tamamlanmış 10. Senfoni'nin Beethoven'in doğduğu kent olan Bonn'da, Beethoven Orkestrası tarafından 28 Nisan 2020'de seslendirilmesi planlanıyor.

 

1770-1827 yılları arasında yaşayan ve 10. Senfoni üzerinde çalışırken hayatını kaybeden Ludwig van Beethoven'dan bu eserle ilgili olarak sadece bazı notlar ve taslaklar bulunuyor.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesindeki habere göre proje için geliştirilen yapay zeka, uluslararası bilim insanlarından oluşan ekibin Beethoven'ın diğer eserlerinden yola çıkarak hazırladığı bir algoritmaya göre 10. Senfoni'deki eksik kısımlarını tamamlama denemelerine başladı.

"BEETHOVEN'İN DÜNYASINI KEŞFE ÇIKMIŞ BİR ÇOCUK GİBİ"

Projenin koordinasyonunu üstlenen, Salzburg merkezli Karajan Enstitüsü Müdürü Matthias Röder, algoritmanın öngörülemez veriler sunduğunu ve kendilerini her gün yeniden şaşırttığını dile getirdi. Röder algoritma ile ilgili olarak ayrıca, "O adeta, Beethoven'ın dünyasını keşfetmeye çıkmış olan bir çocuk" ifadesini kullandı.

Yarım kalan bestelerin bilgisayar programları ile tamamlanması girişimi ilk kez yapılmıyor. Daha önce de Çin'in telekomünikasyon devi Huawei'nin bir projesi kapsamında, Avusturyalı besteci Franz Schubert'in (1797-1828) yarım kalan 8. Senfonisi yapay zeka tarafından tamamlanmış ve geçtiğimiz Şubat ayında, İngiltere'nin başkenti Londra'da ilk kez seslendirilmişti.

KAYNAK: DW TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Osman KÖRÜKCÜ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu işi Orhan GENCEBAY'a devredin iddia ediyorum orjinal Beethoven bestesi gibi yapacaktır
  Cevapla
 • blob 1 yıl önce Şikayet Et
  yapay zeka, kimin zekası bu? üç gün sonra yapay zeka yaptı etti diyerek bir sürü şeyi üstüne yıkacak ve sorumluluktan kurtulmaya çalışacaklar.
  Cevapla
 • CEMİL 1 yıl önce Şikayet Et
  boş işler bunlara idam şart
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Milli Muharip Uçak'a müthiş yenetek! F-16'larda bu özellik yok
ABD'li Katolik papaz müslüman olup Konya'ya yerleşti