Erzincan Valisi Makas: Kısa Film Festivali ile şehrimiz marka haline gelecek

Erzincan Valisi Mehmet Makas, 2. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali'ne ilişkin sorularımızı yanıtladı. Altın Portakal ve Altın Koza Film festivallerinin düzenlendikleri kentleri marka haline getirdiğinin altını çizen Makas, "Erzincan için de düşündüğümüz ve hayal ettiğimiz konum bundan ibarettir" dedi. Makas, bunun için gereken fedakarlıktan kaçınmayacaklarını da sözlerine ekledi.

Erzincan Valisi Makas: Kısa Film Festivali ile şehrimiz marka haline gelecek
Erzincan Valisi Makas: Kısa Film Festivali ile şehrimiz marka haline gelecek
GİRİŞ 04.11.2020 11:38 GÜNCELLEME 04.11.2020 11:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Erzincan Valisi Mehmet Makas, 2. Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali'ne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Sorularımızı yanıtlayan Makas'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Erzincan Kısa Film Festivali için neler söyleyeceksiniz? 

Öncelikle, her bir köşesi Cennet olan güzel Ülkemizin gelecek vaat eden illerinden biri olan Erzincan’ımızda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansımız ile birlikte tüm Erzincanlılar olarak böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın heyecanı ve gururunu yaşadık. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz festivalimizi ismine yakışır bir şekilde tamamlayarak; kendisinden söz edilen bir organizasyon gerçekleştirdiğimize inanıyor, yarışmaya katılan eserlere şehrimiz adına teşekkür ediyorum.

 

 

Film festivalinin bir şehre neler kattığını düşünüyorsunuz?

Kültür ve Sanat anlamında çok gelişmiş bir alt yapıya sahip olan medeniyetimizin mihenk taşlarından biri olan sinemacılık sektörüne bölgemizin kültürü ve doğal güzelliklerinin tanıtımı adına büyük bir katkısı olacağını düşünmekle beraber Erzincan’ın uluslararası platformda isminin bilinirliğinin arttırılması anlamında çok önem arz ettiğini düşünmekteyim.

Erzincan Kısa Film Festivali bir zaman sonra “Antalya Altın Portakal” gibi büyük bir marka olma yolunda ilerler mi?

Yıllardır geleneksel hale getirilmiş Antalya Altın Portakal Film Festivali ya da Adana Altın Koza Film festivali gibi ülkemize mal olmuş festivaller o şehrin kültürü ve yapısıyla özdeşleşmiş ve bir marka haline getirilmiştir. Bu bağlamda, Erzincan için de düşündüğümüz ve hayal ettiğimiz konum bundan ibarettir. Hiç kuşkusu yoktur ki bizlerin bu hususta istekli ve disiplinli olmamız sonucu Erzincan’ın da böylesi bir tabloda yerini alacak olması kaçınılmazdır.

Bunun için de, şehir olarak elimizden gelen bütün fedakârlık ve özveriyi göstereceğimize inanıyorum. 

Erzincan 2. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

Erzincan şehri birçok sanatçının yetiştiği topraklar, sizce genç sinemacıların yetişmesi için nasıl adımlar atılmalı? 

Az önce dediğimiz gibi Kültür ve Sanat anlamında çok gelişmiş bir alt yapıya sahip olan medeniyetimizin içerisinde ilimizde özellikle tarihinde yaşadığı acılar neticesinde, sinema sektöründe olmasa da Aşık Daimi, Ali Ekber Çiçek, Davut Sulari, Turan Engin ve Sılbıslı Salih gibi sayamadığımız birçok isim ile “Erzincan Türkülerini” TRT Arşivinin vazgeçilmezleri arasına sokmayı başarmıştır.

Bu noktada ikincisini gerçekleştirdiğimiz Film festivalimizle gençlerimizin ses sanatlarının yanında görsel sanatlara da ilgisini arttırarak; ilimize gelen yönetmen ve yapımcı isimlerle bağlantı kurup bu işin eğitimini alıp başarılı olan büyükleri vasıtasıyla, bu alanda eğitim almaya özendirilmektedir. 

Son olarak özellikle gençlere yönelik bu organizasyon için neler söylersiniz?

Özellikle pandemi süreci içerisinde bulunduğumuz bu günlerde, sağlık yönünden her türlü önlemi alarak hazırladığımız festivalimize izleyici olarak katılım sağlayarak aldıkları ilham ve teknikleri kendilerince biriktirerek önümüzdeki yıllarda da gerçekleştireceğimiz Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivallerine kendi hazırladıkları eserleriyle katılım sağlayabileceklerini umuyorum.

Bu hususta gençlerimizin kendi içlerinde besledikleri yetenekleri keşfedeceklerine eminim.

Bu şekilde bu sektöre giren gençlerimizin Anadolu motiflerini işleyecekleri bu çalışmalara kendi öz temaları ile hazırlayacağı ve sanatsal anlamda çok güzel projelere imza atacakları kanaatindeyim.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 1
  • Leyla 2 yıl önce Şikayet Et
    Evet erzincan candır, guzel dogasi ve gelenek , töresiyle, yemek kültürüyle, türküleriyle çok güzel bir memleketimiz. Turan engin değerli sanatçımız, engin ol canan engin ol türküsüyle harika.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
"Kılıçdaroğlu Peygamber soyundan geliyor" iddiası... CHP Lideri Konya çıkarması yaptı
Arşiv unutmaz! Yine kendisiyle çelişti... Kılıçdaroğlu: Erdoğan tekrar aday olabilir