Doğan Kuban hocayı kaybettik

Türkiye'de mimarlık ve mimarlık tarihi denilince akla gelen ilk isim Prof. Doğan Kuban'ın, 95 yaşında yaşamını yitirdiği açıklandı.

Doğan Kuban hocayı kaybettik
Doğan Kuban hocayı kaybettik
GİRİŞ 22.09.2021 16:33 GÜNCELLEME 05.10.2021 10:13
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Türkiye'de mimarlık ve mimarlık tarihi denilince akla gelen ilk isim Prof. Doğan Kuban'ın yaşamını yitirdiği açıklandı.

95 yaşında hayata gözlerini yuman Doğan Kuban, Türkiye'de mimarlık tarihi alanında hem yazdığı eserlerle hem de yetiştirdiği öğrencilerle büyük iz bıraktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI MİMARLIK ÖDÜLÜ SAHİBİYDİ

Prof. Kuban, 2019'da Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü'ne layık görülmüştü.

DOĞAN KUBAN KİMDİR?

1926 yılında Paris'te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü'ne asistan oldu.

1950'lerde İtalya'ya giderek Rönesans mimarlığı üzerinde çalışan Kuban, 1962'de Fullbright bursuyla konuk öğretim görevlisi olarak ABD'deki Michigan Üniversitesi'nde bulundu.

Kuban, 1960'lar ve 70'lerde belli süreler boyunca Harvard Üniversitesi'nin bursuyla Washington D.C.'deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu'nda çalıştı. 1965 yılında "Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları" adlı çalışmasıyla profesör oldu.

1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde dekanlık yaptı. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü'nün kurulması için çalıştı. 1974'te kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yürüttü.

Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesi oldu. Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını konu alan kitaplar ve makaleler yayımladı. Çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

2019'da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri çerçevesinde "Mimarlık" ödülünün "Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk eserlerinin kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu konulara dair yazdığı kitapları dolayısıyla" Doğan Kuban'a verilmesi kararlaştırıldı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • ahret 1 ay önce Şikayet Et
  hiç duymadım ismini
  Cevapla
 • Mimar Ertaç ÖNER 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin değerli hocama benim mimarlık tarihi hocamdı. harika bir hocaydı, ALLAH taksiratını affetsin mekanı cennet olsun,
  Cevapla
 • Gültekin 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
  Cevapla
 • M. Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin
  Cevapla
 • salih 1 ay önce Şikayet Et
  allah rahmet etsin ama yaşayacağının fazlasını yaşamış herkes onun kadar yaşasa daha ne ister
  Cevapla
 • Düzce'den 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse, bir dakika ne fazla ne de eksik yaşar.
  Cevapla
 • Enes 1 ay önce Şikayet Et
  Allah güzel hayat yaşamayı da nasip etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'nin çağrısı sonrası CHP'den son dakika tezkere kararı
İşte ikinci el otomobillerde en çok satan marka ve modeller