Galata'daki tarihi Podesta Sarayı satışa çıkarıldı

Cenevizliler tarafından 1316 yılında yaptırılan Podesta Sarayı, 7 milyon dolara satışa çıkarıldı. Sarayın sahibi Nizam Hışım "Alıcısı, bu binanın gerçek değerini bilecek, kültüre, sanata ve tarihe ilgi duyan biri olmalı" dedi.

GİRİŞ 18.07.2022 10:25 GÜNCELLEME 18.07.2022 10:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul Galata'daki Cenevizlilerin idarecisi olan Montani de Marinis'in sarayı olarak 1314 yılında inşa edilen Podesta Sarayı, 1315 yılında yanınca, 1316 yılında yeniden inşa edildi. Eski binayı kısmen kullanarak yeniden inşa edilen bu binanın ön cephesi 19'uncu yüzyılda imar faaliyetleri nedeniyle 5 metre kadar kesildi.

HIRSIZLARIN HEDEFİ OLDU

Eski ve görkemli cephesini kaybeden sarayı, 15 yıl önce Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım satın aldı. 14 ve 19'uncu yüzyılın mimarisini bir arada bulunduran, İstanbul'un önemli yapılarından olan bu sarayın parçaları da zamanla hırsızların hedefi haline geldi. Nizam Hışım, Ceneviz arması da çalınan sarayı 7 milyon dolara satma kararı aldı. 220 metrekare taban oturumu olan 4 katlı saray, yeni alıcısını bekliyor.

"SATMAK İSTEMİYORDUM AMA!"

15 yıl önce binayı satın alan Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım, Podesta Sarayı'nın sadece İstanbul'un değil dünyanın ender olan iki binasından biri olduğunu vurguladı.

Hışım, "Maalesef bizdeki korumacılık anlayışı yüzünden satıyorum. 10 senedir biz mahkemeliktik ve bu nedenle bıktım. Onun için satıyorum. Fiyatı 7 milyon dolar. Satmayı pek istemiyorum. Beyoğlu'nda bu tür binaların alınıp, kültür sanat merkezi yapılması, müze yapılması, atölye yapılması, Beyoğlu'nun gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

GÖRKEMLİ ÖN CEPHESİNİ KAYBETMİŞTİ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Hayri Fehmi Yılmaz, Osmanlı Devleti 19'uncu yüzyılda imar faaliyetleri hızla gelişince, sarayın cephesinin 5 metre kadar kesildiğini belirtti. Yılmaz, "Bu eski görkemli cephesini maalesef kaybetti ama yine de kentimiz için çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Yılmaz, bugünkü yapının arkadaki kısmının 14'üncü yüzyıla ait olduğunu, ön cephesinin ise 1870'lerde inşa edildiğini belirtti.

KAYNAK: DHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 3
 • ahmet 3 hafta önce Şikayet Et
  saraymı harabemi, bence ikincisi
  Cevapla
 • Haluk 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu ülke de satışa çıkarılmayan tek bir şey bile kalmadı
  Cevapla
 • YoksulL 3 hafta önce Şikayet Et
  Nizam abi 2000 taksitle talibim :)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Temel Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi büyük önemi kalmadı
Meteoroloji'den İstanbul başta olmak üzere 17 il için uyarı! Kuvvetli yağış, dolu ve hortum...