Metin Talayman’ın resim sergisi sanatseverlerin ilgisine sunuldu

Usta sanatçı Metin Talayman’ın “Dönüşüm” adlı retrospektif sergisi Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Metin Talayman’ın resim sergisi sanatseverlerin ilgisine sunuldu
Metin Talayman’ın resim sergisi sanatseverlerin ilgisine sunuldu
GİRİŞ 29.11.2023 11:45 GÜNCELLEME 29.11.2023 11:45

Tepe Emlak tarafından yönetilen, Başkentin seçkin alışveriş merkezlerinden Next Level AVM’de yer alan Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi, birbirinden kıymetli sanatçıların resim ve heykel sergileriyle Ankaralı sanatseverlerin buluşma noktası olmayı sürdürüyor.

Birbirinden kıymetli eserleri ilgilileriyle buluşturan Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi, 17 Kasım itibariyle 1999 yılında hayatını kaybeden usta sanatçı Metin Talayman’ın “Dönüşüm” retrospektif sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.

Serginin küratörü Prof. Dr. Kıymet Giray, Talayman’ın eserleri hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:

“Metin Talayman’ın figüratif ekspresyonlar olan eserleri, insanın baş etmeye çalıştığı sorunlarla doludur. Varoluşçu bir bakış açısıyla acıyı irdeler, sorgular ve toplumun bu acıya duyarsızlığına karşı direnen göndermeler yapar. Sıkıntılara karşı başkaldırı olarak kabul edilebilecek serilerin eserleri olan kompozisyonlarının en şiddetli ve en depresif yapıtlarında bile plastik değerlere önem vermesi Metin Talayman’ın sanatçı disiplinini belirler. Talayman, estetik duyarlılığının uyumuna özen göstererek kurduğu kompozisyonlarında, lirik renk değerlerini titizlikle kullanmaya özen gösterirken aynı zamanda da ekspresyonist kuramlara uyarlı gerilimleri tuvallerine yansıtmayı başarır. Resimlerinin temalarını belirleyen biçimleri vurgulayan renk lekelerine, psikolojik ve simgesel anlamlar yükleyerek, yaşanmakta olan gerilimli sıkıntılara karşı duran kompozisyonlar kurar. Resimleri, yaşamın zorlukları ve mutluluğun umutlarını taşıyan derin içerikli sanat eserleridir.”

17 Kasım tarihinde ziyaretçilere açılan “Dönüşüm” resim sergisi, 15 Ocak2024 tarihine kadar 10.00 – 22.00 saatleri arasında görülebilecek.

Furkan Uyar Haber7.com - Editör
Haber 7 - Furkan Uyar

Editör Hakkında

1984 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesinin Halkla İlişkiler ve İşletme bölümlerinden mezun oldu. 2004 yılında televizyon sektöründe çalışma hayatına başladı. 2012 yılında giriş yaptığı internet haber editörlüğüne Haber7.com'da devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sirkeci-Kazlıçeşme hattı açıldı! Başkan Erdoğan: İstanbul'un son 5 yılı boşa geçti
İl adayı olmaya hazırlanıyorlar! İşte 82. il olmaya aday olan ilçeler..