Sait Faik Abasıyanık vefatının 70. yılında Esenler'de anıldı

Esenler Belediyesi, Türk edebiyatına unutulmaz eserleriyle iz bırakan Sait Faik Abasıyanık’ı vefatının 70. yılında bir panelle andı.

Sait Faik Abasıyanık vefatının 70. yılında Esenler'de anıldı
Sait Faik Abasıyanık vefatının 70. yılında Esenler'de anıldı
GİRİŞ 15.05.2024 19:41 GÜNCELLEME 15.05.2024 21:11

Esenler Belediyesi, Cumhuriyet döneminin önemli şiir, hikâye ve roman yazarlarından Sait Faik Abasıyanık’ı vefatının 70. yılına özel olarak düzenlenen bir panelle andı.

Modern Türk edebiyatına damga vuran eserleriyle pek çok yazara ilham olan Abasıyanık’ın tüm yönleriyle ele alındığı panelin moderatörlüğünü yazar Naime Erkovan üstlendi.

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelde "Sait Faik’in Yaşam Öyküsü” oturumunda Remziye Delikanlı, “Sait Faik’in Edebi Kişiliği” oturumunda Emine İster ve “Sait Faik’in Öyküleri ve Öykücülüğü” oturumunda ise Beyza Nur Kocakaya isimli öğrenciler sunumlarını gerçekleştirdi.

Panele, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, birçok öğrenci ve öğretmen katıldı. Program sonunda Cerrahoğlu panele katılan her öğrenciye Abasıyanık’ın birer eserini hediye olarak göndereceklerini söyledi.

HALKIN İÇİNDEN BİRİSİYDİ

Moderatör Naime Erkovan “Abasıyanık’ı arkadaşları şapkasıyla, trençkotuyla, Beyoğlu’ndaki haliyle ve hayata bakışıyla tarif ederler. Çok varlıklı bir aileye doğmasına rağmen bu yaşamı reddedip halkın içerisinde olmaya gayret eden birisiydi. Edebiyatta da sadece kendisi yazıp var olmadı, birçok insanı tanımamıza vesile oldu, özel isimleri edebiyata kazandırdı. Yazdığı kitaplarda her kesimden insana yer veren bir yazardı. Eğer bugün biz İstanbul’u detaylı olarak tanıyabiliyorsak ve farklı insanlara hayatımızda yer veriyorsak Abasıyanık sayesindedir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Netanyahu: Şaşırtıcı planlarımız var!
İşte Ali Koç'un yeni yönetim kurulu listesi! Sürpriz isimler var...