Göç konulu karikatür sergisi

Almanya'da yayınlanan Don Kişot karikatür dergisinin 2 yıl önce açtığı uluslararası "Göç" konulu yarışmaya katılan bazı karikatürlerden oluşan sergi, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu binasında törenle açıldı.

Göç konulu karikatür sergisi
Göç konulu karikatür sergisi
GİRİŞ 20.03.2009 07:54 GÜNCELLEME 20.03.2009 07:54

Serginin açılışı Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ ve derginin genel yayın yönetmeni Erdoğan Karayel tarafından yapıldı.

Kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı açılışta konuşan Büyükelçi Alpar, Türkiye'den Batı ülkelerine işgücü göçünün 45'inci yılının kutlandığı bir dönemde, göç konulu böyle bir sergi açılmasını çok anlamlı bulduğunu söyledi. Alpar, sergide yer alan karikatürlerde, bir anlamda  Türk toplumunun bu ülkelerdeki 45 yıllık  geçmişinin görülebileceğini belirtti ve her karikatürün ayrı bir "onur dolu hikayesi" bulunduğunu vurguladı.

Bu karikatürlerin gelecek kuşaklara Türk toplumunun dünü ve bugünüyle ilgili önemli ipuçları verdiğine işaret eden Alpar, Avrupa'da yerleşik olan Türk toplumunun "güç bir dönemi" geride bıraktığını, bundan sonraki kuşakların bugüne kadar yaşanmış güçlüklerin ve deneyimlerin üzerine daha mutlu bir gelecek kuracaklarına inandığını kaydetti.

Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ da, böyle bir sergi açılmasını çok önemli ve anlamlı bulduğunu vurguladı ve Türklerin içinde yaşadığı Batılı ülke toplumlarıyla kaynaşmasında sanatın da büyük bir yeri olduğuna dikkati çekti. Altuğ, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlardaki katılım ve başarıların sanatla tamamlanması halinde gerçek anlamda bir bütünleşme olacağını söyledi. Altuğ, Türk sanatçıların bu anlamda çabalarının gerçekten takdire değer olduğunu ifade etti.

Almanya merkezli internet üzerinden yayın yapan Don Kişot dergisinin genel yayın yönetmeni karikatürist Erdoğan Karayel de, bu sergi ile bir insanın neden ülkesini terkederek başka bir ülkeye gitmek istediğini ve göç alan ülkelerin de göçmenleri neden kendi vatandaşı gibi kabullenmediğini anlatmak istediklerini söyledi.

Karayel, göçün acı ve üzüntü içeren olumsuz tarafları da bulunduğuna işaret etti ve gelişmiş ülkelerin göç konusundaki sorunlara kalıcı bir çözüm bulamadığını anımsattı. "Bu nedenle nerede yanlış ve sorun varsa bizler oradayız" diyen Karayel, karikatüristleri birer Don Kişot'a benzetti ve yel değirmenlerinin kendilerini yıldıramayacağını söyledi.

50 karikatürün yer aldığı sergi bir ay açık kalacak.

(aa)

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tansu Çiller, İstanbul'da desteklediği ismi açıkladı: Beni çok heyecanlandırdı
Özgür Özel 'jest' istemişti...  Akşener'den cevap: Atatürk'ün varisi DEM'leniyor