Hz. Muhammed'in ilk hutbesi

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in ırkçılığa karşı en güzel mesaj olan veda hutbesi oldukça meşhur ve sanırız onu duymayayınız yoktur. Peki ya O'nun ilk hutbesinde neler söylediğini biliyor musunuz? İşte ilk hutbe:

Hz. Muhammed'in ilk hutbesi
Hz. Muhammed'in ilk hutbesi
GİRİŞ 10.10.2009 07:19 GÜNCELLEME 25.08.2020 17:40
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Bir cuma günü Medine yolunda

 

Bir çift güvercin ve örümcek ağı... Ölümle arasında bu ikisinden başka bir şey olmayan, düşmanlarıyla burun buruna geldiğinde arkadaşına "Korkma, Allah bizimle beraberdir", diyerek moral veren Sevgili Peygamberimiz, çölün çile dolu yollarında Süraka'nın tehditlerine, yolun güçlüklerine boyun eğmeden 24 Eylül 622 tarihinde ashabının sevinç gösterileri altında Kuba kasabasına girdi.

Kuba kasabasında dört gün kalan Hz. Muhammed (sav) burada İslam'ın ilk mescidini, takva üzerine bina edilmiş olan Kuba Mescidi'ni inşa etti. Cuma günü olduğunda ise Medine'ye doğru yola çıktı.

Ashab-ı Kiram kılıçlarını kuşanmış Peygamberimizle birlikte ilerliyor, Medine'ye giden yolun sağında solunda toplanan insanlar Allah Celle'nin son Peygamberine selam veriyor, O'na olan sevgilerini göstermeye, hasretlerini gidermeye çabalıyorlardı. Ranuna vadisine geldiklerinde öğle vakti olmuştu.

Yarım hurma ile dahi olsa...

Peygamber Efendimiz Aleyhisselam, Salim bin Avfoğullarının oturduğu bu vadide ilk Cuma namazını  kıldırdı. Rasul-i Ekrem bu ilk Cuma namazının hutbesinde şöyle buyurdu:

"Ey insanlar! Sağlığınızda ahiret için hazırlık yapınız. Biliniz ki kıyamet gününde herkes yaptığından hesaba çekilecektir. Sizlerden her biri çobansız bırakacağı koyunundan sorumlu tutulacak. Sonra Rabbi ona tercümansız ve aracısız olarak şöyle diyecek:

'Sana Resulüm gelip de emirlerimi tebliğ etmedi mi? Ben sana mal mülk verdim, pek çok iyiliklerde bulundum. Ya sen kendin için ahiret azığı olarak ne getirdin? Bu soruyla karşılaşan şahıs sağına soluna bakacak ancak hiçbir şey göremeyecek. Önüne baktığında ise cehennemi görecek. Öyleyse yarım hurma ile dahi olsa cehennemden korunmaya çalışınız, onu da bulamayan güzel bir sözle kendisini kurtarmaya baksın. Zira bir hayır için on katından yedi yüz katına kadar sevap verilir. Allahın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.'

Sözlerin en güzeli

Allah Resulü bu ilk hutbesini bitirdikten sonra yeniden kalktı  ve ikinci hutbesini okudu:

"Allah'a hamd olsun. O'na hamd eder ve O'ndan yardım dilerim. Nefislerimizin şerlerinden ve kötü  amellerimizden Allah'a sığınırız. Allah'ın doğru yolu gösterdiği, hidayet ettiği kişiyi kimse saptıramaz. Saptırdığını  da kimse doğru yola iletemez. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. O tekdir, O'nun eşi ve benzeri yoktur. Sözlerin en güzeli Allah'ın kitabıdır. Allah Celle kimin kalbini Kur'an'la süslerse onu kâfir iken İslam'a sokar. O kimse de Kur'an'ı başka sözlerden üstün kılarsa kurtulur.

Allah'ı  bütün kalbinizle seviniz

İyi bilin ki, Allah'ın kitabı  sözlerin en güzeli ve en üstünüdür. Allah'ın sevdiğini seviniz! Allah'ı, bütün kalbinizle seviniz! Allah'ın kelamından ve onu okumaktan usanmayınız. Allah'ın kelamından kalbinize bir karartı  gelmesin.

Çünkü Allah'ın kelamı, Allah'ın yarattığı  her şeyin en üstününü ayırıp seçer, amellerin hayırlısını  ve kullarının seçkini olan peygamberleri ve onların kıssalarını  anlatır. Helali ve haramı bildirir. Siz sadece Allah'a ibadet ediniz ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayınız. O'ndan hakkıyla sakınınız.

Sözleriniz, Allah'a yönelmiş güzel sözler olsun ve aranızda Allah'ın kelamı ile sevişiniz. İyi biliniz ki, Allah, ahdini bozanlara, sözünde durmayanlara gazap eder. Allah'ın selamı üzerinize olsun.''

Peygamebirimiz Hz. Muhammed, Cuma namazını kıldırdıktan sonra Hakk'ın hâkim olduğu yeni bir dünya kurmak amacıyla Medine'ye doğru hareket etti.

(Milli Gazete) 

YORUMLAR 34
 • sadbinebivakkas 14 yıl önce Şikayet Et
  Peygaber insların en üstünü. Kendi döneminde üstün dü onun silah ve dava arkaşları da üsütündü.. Şimdikiler zelil rezil zillet altında sizce de siz ondan mısnız? Yada o sizi ken dinden kabul eder mi?
  Cevapla
 • wehbo welat 14 yıl önce Şikayet Et
  oguz susam arkadasa. güzel kardesim biliyorum en icten ve peygamberimize olan sevgi ve sayginlan peygamberimizi peygamberlerin en üstünü olarak tanimliyorsun, ama sanirim gercekten peygamberimizin yolundan gitmiyorsun, cünkü peygamberimizin dedigi gibi kurani kerimi anlayarak okusaydin bakara süresinin 235. ayetinde neler söylendigini anlardin. Lütfen kurani sadece hatip icin degilde anlamak icin oku. Bakaranin 48. ve 235. ayetlerini oku ve anlamaya calis
  Cevapla
 • yigido 14 yıl önce Şikayet Et
  Çok Güzel Bir Haber. Fuzuli, gelip geçici ve bizlere hiç bir fayda sağlamayan haberler yerine bu şekildeki özümüzü ve varlığımızn sebebini belirten haberlerin devamını bekliyoruz. Teşekkürler.....
  Cevapla
 • Yusra 14 yıl önce Şikayet Et
  semi'na ve ata'na. mahşerde peygamberimin s.a.v gül yüzüne bakacak yüz ver Allah'ım..bize Rabbinden ne getirdiysek işittim kabul ettim ya Resulullah s.a.v..İtaat ettim diyebilseydim keşke :-( Sen peygamberlik vazifeni yerine getirdin,bense kulluk ve ümmetlik görevimi yerine getiremedim,suç bende Allah'ım,ben çuvalladım..gül yüzüne bakacak yüz versin Allah'ım..başka bişey istemem..Allah'ın selamı senin,al'inin ve ashabının üzerine olsun ya Resulullah !! slm ve dua ile...
  Cevapla
 • sait aktas 14 yıl önce Şikayet Et
  islam çok güzel. Selamün aleyküm ,arkadaslar kalplerimizdeki kiri, pasi ve kini ancak 3 sey siler yok eder. 1- Kur'an-i Kerimi her zaman okumak(azda olsa) 2-ölumü her zaman hatirlamak 3-Zikrullah Allah'i anmak (ibadet, tesbihat v.s) Allah müminlerin yardimcisidir insallah hesap gününde yüce önderimiz Muhammed (S.A.V)bayragi altinda bulusturmayi nasip etsin amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Ali Bal yazdı: Güç merkezleri ticaret ağları
İl adayı olmaya hazırlanıyorlar! İşte 82. il olmaya aday olan ilçeler..