Salih Güney: Vatan haini bile oldum

Sinema ve tiyatro oyuncusu Salih Güney, Atatürk aleyhtarı gerekçesiyle Türkiye'de bugüne kadar hiç gösterilmeyen 'You Can't Win 'Em All' (Paralı Askerler) filminin Türkiye'de gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Salih Güney: Vatan haini bile oldum
Salih Güney: Vatan haini bile oldum
GİRİŞ 06.01.2011 13:44 GÜNCELLEME 06.01.2011 13:44

Güney, 1970 yılında çekilen ve başrollerinde Tony Curtis, Charles Branson gibi dönemin ünlü aktörleriyle kendisi ve Fikret Hakan gibi isimlerin rol aldığı 'You Can't Win 'Em All' adlı filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını belirtti. Türkçe'ye 'Paralı Askerler' olarak çevrilen ve ilk kez yabancı bir aktörün Atatürk'ü canlandırdığı filmin görüntüleri gazetemizin sinema yazarı Ali Murat Güven tarafından İngiliz arşivlerinden çıkarılmıştı.

KAPRİSLER YÜZÜNDEN GÖSTERİLMEDİ

Yaklaşık 33 milyon dolar maliyetle çekilen filmde Yüzbaşı Enver adlı bir Türk subayını canlandırdığını belirten Güney, şöyle konuştu: 'Bu film, bazı kişilerin kaprisleri yüzünden yasaklandı. Charles Branson'un bir gazetenin röportaj teklifini geri çevirmesinin ardından film aleyhine kampanya başlatıldı. Bizleri vatan hainliğiyle suçladılar.' Filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını savunan Güney, 'Bu film, İstanbul'un tarihi bölgeleri ile Efes gibi yerlerde çekildi. Müthiş bir Türkiye reklamı yapılıyordu. Ben ve Fikret Hakan, Osmanlı subaylarıydık. Vatan haini ilan edildik' dedi. Güney, "Bu filmde Tony Curtis ve Charles Bronson gibi dönemin yıldız oyuncuları oynuyordu. Brad Pit ve Angelina Jolie'nin Türkiye'de film çekip yayınlanmaması gibi bir şey. Filme Genelkurmay Başkanlığı bile yardımcı oldu" diye konuştu.

VATAN HAİNİ BİLE OLDUM

İngiltere yapımı savaş, macera türündeki filmi Peter Collinson yönetti. Filmin konusu, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye'de geçiyor. Salih Güney, bu filmde oynadığı için vatan haini olarak suçlandığını söyledi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
En düşük emekli maaşı 3 bin 500 liraya çıkartılıyor
Kılıçdaroğlu, 'FETÖ'ye terörist diyemem' diyen askeri öğrenci ve annesiyle buluştu