ATV Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kimin oynayacağı belli oldu! Engin Altan Düzyatan...

ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Gazi yaşlılığını kimin oynayacağı belli oldu. Beş sezon boyunca Diriliş Ertuğrul'da Engin Altan Düzyatan'ın oynadığı Ertuğrul Bey'i usta oyuncu Ediz Hun canlandıracak. Peki Kuruluş Osman oyuncu kadrosunda yer alacak Ediz Hun kimdir?

ATV Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kimin oynayacağı belli oldu! Engin Altan Düzyatan...
ATV Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kimin oynayacağı belli oldu! Engin Altan Düzyatan...
GİRİŞ 06.06.2020 09:06 GÜNCELLEME 06.06.2020 09:06
Bu Habere 164 Yorum Yapılmış

Beş sezon boyunca TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul'un devam dizisi olarak ATV'de seyirciyle buluşan ve başrolünde Burak Özçivit'in yer aldığı Kuruluş Osman'a beklenen transfer gerçekleşti.

Kuruluş Osman 25.bölüm fragmanı yayına girdi mi: Hiç hesapta olmayan olaylar zinciri!

 

Kuruluş Osman"ın kadrosuna Yeşilçam'ın usta aktörü Ediz Hun da dahil oldu. Uzun bir aradan sonra ekranlara dönecek Ediz Hun dizide sık sık adı geçen ancak hiç yüzü gösterilmeyen Ertuğrul Gazi'nin yaşlılığını oynayacak. Önümüzdeki bölümlerinde Burak Özçivit'in oynadığını Osman Gazi, Ediz Hun'un canlandırdığı babası Ertuğrul Gazi'yi Konya'da ziyarete gidecek ve ondan nasihatler alacak.

EDİZ HUN KİMDİR?

1940 yılında dünyaya gelen usta oyuncu, yeşilçam’ın emektarlarından Ediz Hun İstanbul doğumludur. Cihangir’de Neşvet ve Adnan çiftinin evladı olarak Alman Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Ediz Hun baba tarafından aslen Çerkes, anne tarafından ise aslen Rumeli (Macaristan) göçmeni’dir. İlk oyunculuk deneyimini Genç Kızlar isimli sinema filmi ile gerçekleştiren Ediz Hun daha öncesinde Ses Dergisi’nin açmış olduğu yarışmaya katılmış ve fiziği, karizması, yakışıklılığı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. 1970’li yıllarda erotik filmlerin büyük rağbet görmesi ve piyasayı ele geçirmesiyle sinema sektöründen uzaklaşarak bu projelerde yer almamıştır. Toplam 12 yılda 130 filmde yer alan usta oyuncu Ediz Hun ilk evliliğini 1973 yılında Hostes Berna Hanım ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden 1974 doğumlu Bengü isminde bir kızı, 1981 doğumlu Burak ismindede bir oğlu vardır.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN KURULUŞ OSMAN'A KATILACAK MI?

Engin Altan Düzyatan'ın "Diriliş Ertuğrul" adlı dizide hayat verdiği Ertuğrul Gazi'nin yaşlılığını kimin oynayacağı belli olmasının ardından yeni sezonda kadroda yer almayacağı belli oldu.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Engin Altan Düzyatan "Gerçekten beni zorlar mı, kendimi nasıl zorlayabilirim. Tek baktığım bu şu aralar. Çünkü öbür türlü zaten yapabildiğin şeyleri tekrar tekrar yapmanın bir manası yok. O yüzden de ben kariyerimin başından itibaren farklı farklı rolleri izlemeye özen gösterdim.”

Engin Altan Düzyatan’ın artık bir projeyi kabul etmesi için şartları:

1-Rol kendisini zorlamalı.

2-Daha önce canlandırdığı bir rol olmamalı.

3-Toplumda etki bırakmalı.

4-Canlandıracağı karakter kendisini tatmin edebilmeli.

5-Senaryo çok etkili olmalı

ERTUĞRUL BEY KİMDİR?

Ertuğrul Gazi veya Ertuğrul Bey (1198 – Eylül 1281,Söğüt) Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'in babasıdır.

Babasının Süleyman Şah olduğu ve 1227 yılında Moğol istilasında atıyla girdiği Fırat Nehri'nde boğulunca, Oğuz Türkleri'nin Kayı boyu'nun başına oğlu Ertuğrul'un geçtiği söylenir. Bununla birlikte Bizanslı tarihçi Halkondil'in kayıtlarında babasının Gündüz Alp olduğu yazılıdır.

Enveri'nin Düsturnamesi ve Tavki’i Mehmet Paşa'nın Tarihi gibi önemli Osmanlı kaynakları da bunu ifade eder. Ayrıca arkeologlar tarafından yakın dönemde bulunan "Osman bin Ertuğrul bin Gündüz Alp" yazısının darp edildiği bir sikke de bu görüşü teyit etmektedir.

Müneccimbaşı Derviş Ahmet'in yazdığı Câmiü’d-Devle adlı kitapta şu ifadeler bulunmaktadır: Kayı Boyu, Ankara civarında bulunan Karacadağ’a geldikleri sırada reisleri Kayı Alp idi. Daha sonra Çağbalık’a geldiler. Burada Kayı Alp öldü. Yerine Sarkuk Alp geçti. Bu da Kırşehir civarında Karahöyük’de öldü. Bunun yerine Gök Alp geçti. Bu da Şaraphane mevkiinde öldü. Bunun yerine Gündüz Alp geçerek Kayıları uç taraflarına yerleştirdi. Bu da Söğüt civarında öldü. Yerine oğlu Ertuğrul kabilesinin reisi oldu... Ancak Ertuğrul Gazi'nin babasının Gündüz Alp olduğu hala kesin olmadığından bugün kabul edilene göre Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'dır.

Osmanlı Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti'nin devamı sayıldığından, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah'a saygı ifadesi olarak bazı tarih kayıtlarında Osmanlıların Atası Süleyman Şah'tır yazılmıştır.

Ertuğrul Gazi'nin eşi Hayme Hatun'dur. Boy içerisinde Hayme Ana deniliyordu. İç Anadolu'daki Haymana Yöresinin adı ondan gelmektedir. Ertuğrul Gazi'nin üç oğlu vardı: Saru Batu Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Bey. Üçüncü oğluna öncelikle Otman adını vermiştir. Daha sonra İslam Dünyası'yla ilişkileri geliştirmek için Otman, Osman Bey olarak anılmaya başlamıştır.

Anadolu Selçuklu sultanı III. Alaeddin Keykubad, yerleşmesi için kendisine Ankara yakınlarındaki Karacadağ yöresini vermiştir. Sonradan, daha batıdaki Söğüt ve çevresi de Ertuğrul Gazi ve aşiretine verilmiştir.

YORUMLAR 164
 • Fatihin Torunu 4 yıl önce Şikayet Et
  yarın da kalkar size .över .Besle kargayı oysun gözünü.
  Cevapla
 • Hamdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Boylelikle Dirilis Ertugrul'u seven herkesi hayal kirikligina ugrattiniz. Bundan sonra benim icin Kurulus Osman diye bir dizi YOKTUR...
  Cevapla
 • kamiloğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  kuruluş osman, misyonunu erken tamamladı. isterseniz haftaya Süleyman Şah boğulmadı, 120 yaşında fırat kenarında kalavoz köyünde yaşıyor deyip Serdar Gökhanı getirin. Bugün ortaya konan berbat senaryodan sonra dizi bitmiştir.
  Cevapla
 • Ali Kılıç 4 yıl önce Şikayet Et
  Dizi gerçekten çok Dizi seyret olmuş, Gerçekleri hiç yansıtmıyor. Sayın Bozdağ tarih dersinde sınıfta kaldı.
  Cevapla
 • Erima 4 yıl önce Şikayet Et
  ve bana gore bozdagin ufku da cok dar. yapacaksan ac tarihi ekle o zamandaki memluklari baybarsi arap cumhuriyetleri komple ekle , berke hani ekledin altin orda devletini bunlari hepsini birlestir fln , birden fazla yildiz yap, ama iste cvizyon yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi! Başkan adayını da ilan etti
Joe Biden yerini ona bıraktı! Kamala Harris kimdir?