Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin

Anadolu Yayıncılar Derneği radyo, televizyon ve gazetelerin zor bir dönemde olduklarını, bunun en önemli nedenini sosyal medya fenomenleri olduğunu belirterek, "Youtube, İnstagram, Facebook,Tweeter’dan vergi alınsın" açıklamasında bulundu.

Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin
Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin
GİRİŞ 06.06.2020 11:22 GÜNCELLEME 06.06.2020 11:22

Sosyal medya fenomenleri internet üzerinden yayın yapıyorlar. Gerek kamudan, gerek özel sektörden çok ciddi gelir alıyorlar.  Belediyeler bu isimlere canlı yayın bedeli ödüyor. Her biri bir tv gibi çalışıyor. Devlete tek kuruş vergi ödemiyorlar. İstihdam yapmıyorlar. Geleneksel medyanın suçu nedir ? Sosyal medya üzerinden yayın yapan kuruluşlar denetime de tabi değiller.  İstedikleri yalan haberi yapıyorlar. İstedikleri provakosyonu yapıyorlar. Bu konuda devletimizin ivedi bir düzenleme yapması gerekir.  İnstagramdan yada kendi youtube kanalından canlı yayın yapanlar ciddi para kazanıyor. Kimseye hesap vermiyor. Gazete ve televizyonlara destek verilmeyecekse bu mecralar kontrol altına alınmalıdır. Devletimiz gazete ve tvler destek vermelidir.  Sosyal medya fenomenleri gazete ve tvlerin reklam payına göz diktiler. Bu konuda geleneksel medya zor durumdadır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan şunları söyledi. “ Gazete ve  televizyon kanalları ekonomik olarak dar boğazdayken birde sosyal medya mecraları ortaya çıkmıştır. Elbette teknoloji yeni alanlar açacaktır. Kimse teknolojinin önünde duramaz. Ancak bu mecralar gazete ve tvlerin reklamlarına göz dikmiştir. Geleneksel medya kapanma  noktasına gelmiştir. Bu mecralar bir denetime tabi olmalıdır.” diye konuştu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
"Türkiye tüketim ile değil yatırımla büyüyecek"
Muhalif gazeteciden canlı yayında olay sözler: İzmirliler bezmiş vaziyette!