Gazeteciler için yıpranma hakkı basın kartı şartına bağlanmasın talebi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, gazetecilerin emeklilikte kazandıkları yıpranma hakkının, basın kartı şartına bağlanmaması gerektiğini bildirdi.

Gazeteciler için yıpranma hakkı basın kartı şartına bağlanmasın talebi
Gazeteciler için yıpranma hakkı basın kartı şartına bağlanmasın talebi
GİRİŞ 17.10.2020 16:38 GÜNCELLEME 17.10.2020 16:38
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kolaylı yaptığı yazılı açıklamada, halkın haber almasını sağlayan gazetecilerin iyi haklara sahip olması gerektiğini belirtti.

Aydınlık yarınlara ulaşmak için basının sorunlarını el birliğiyle çözümlenmesini isteyen Kolaylı, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesinin 'basın çalışanlarının yıpranma hakkına ilişkin' aldığı karar gereği, 14 Kasım'a kadar gazetecilerin fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmesi için yasama organının 'kanuni' düzenleme yapması gerekmektedir. Bu düzenleme, şu an komisyondadır. Ancak bu haliyle yıpranma hakkından yararlanmak, basın kartı şartına bağlanmaktadır."

Kolaylı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Gazetecilik mesleğinin basın kartı sahibi olma koşuluna bağlı olmadan yapılan ağır ve tehlikeli bir iş olarak kabul edilmesini, 5953 Sayılı Yasa'ya (meslek çalışanlarınca bilinen 212 Sayılı Yasa'ya) tabi görev yapan gazetecilerin anayasal sosyal güvenlik hakkının sonucu olan fiili hizmet süresi zammının basın kartı koşuluna bağlanmadan geri verilmesini istiyoruz. Aksi halde meslektaşlarımızın yaşayacağı hak kaybı, emeklerinin gasp edilmesi anlamına gelecektir. Anayasa Mahkemesi kararının ardından doğacak hukuki boşluğun doldurulması amacıyla yapılacak çalışmanın, hak kaybına yol açmadan sonuçlanmasını ve 5953 Sayılı Yasa kapsamında görev yapan tüm meslektaşlarımızın yıpranma hakkından yararlanmasını diliyoruz."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Türkiye emeklilik
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Serafettin 9 ay önce Şikayet Et
  Infaz koruma memurlarında da yıpranma verildi. Ben 2020 deemekli oldum.bana hiç bir ölümlü etkisi olmadı.ne yapacağım. Öyle yıpranmayı....
  Cevapla
 • pala remzi 9 ay önce Şikayet Et
  hayat size bide devletin memuruna güzel inşaat işcisi yıpranmaz sigortalanmaz ama olsun işden çıkınca rezidanslarda kokteylere katılır yakın ilişkide bulunduğu siyaset ve iş dünyasından işlerini takip eder internet üzerinden tuğla çeker harç karar pandemi nedeniyle 1 hafta yatar 1 hafta çalır. amele cell tarifesinden ucuz telefon kullanır. vsaire vesaire hep aşka dair.
  Cevapla
 • Gezgin 9 ay önce Şikayet Et
  Gazeteciler ağır sanayide çalışan fabrika işçileri kadar yıpranıyormu merak ettim doğrusu.
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  helal dayı.özel sektördeki insanlar esas hakkı erken yıpranma.
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Gece gündüz 3 vardiye çeşitli streslere maruz kalarak 2400 TL ye çalışan işçilere gerekli yıpranma hakkı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Bakan Koca, 'Aşıda 26 Temmuz' diyerek duyurdu
İktidarın aldığı 2 karara destek! Baykal'dan 'Erdoğan'la pazarlık yaptı' iddialarına cevap