Romanlar ayağa kalktı! RTÜK'ten Üç Kuruş dizisine ceza yağdı

Show TV’de yayınlanan diziyi gündemine alan Üst Kurul, İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun şikâyetlerini dikkate alarak yapıma idari para cezası verilmesine karar verdi.

Romanlar ayağa kalktı! RTÜK'ten Üç Kuruş dizisine ceza yağdı
Romanlar ayağa kalktı! RTÜK'ten Üç Kuruş dizisine ceza yağdı
GİRİŞ 17.11.2021 18:01 GÜNCELLEME 17.11.2021 18:01
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

SHOW TV’nin yayın hayatına henüz başlayan dizisi “Üç Kuruş” RTÜK gündemindeydi. Dizide yer alan bazı sahnelerin roman vatandaşlardan tepki görmesi üzerine Üst Kurul, diziyi mercek altına aldı.

RTÜK TEPKİLERE KAYITSIZ KALMADI
İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun dizi hakkındaki şikâyet başvurusunu değerlendiren RTÜK, “Üç Kuruş”taki Roman vatandaşlara yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemleri değerlendirdi. Roman toplumunun yaşamını kötü gösteren dizinin şiddet sahneleri de RTÜK engeline takıldı.

ÜST KURUL "ÜÇ KURUŞ'UN ŞİDDET SAHNELERİNE "DUR" DEDİ

Üst Kurul toplantısında dizideki argo kullanımının yoğunluğu, kavga görüntülerinin sıklığı ile kadını aşağılayan ve güçsüz gösteren sahneleri yasa ihlali olarak değerlendirildi. “Kadına şiddet/taciz” ve "karşılıklı şiddet" ile ilgili sahnelerin izleyicilerin söz konusu durumları normalleştirmelerine, içselleştirmelerine ve şiddetin gerçek dünyada yer bulmasına yol açacak bir etkiye sebep olabileceğine kanaat getiren Üst Kurul, yayıncı kuruluş SHOW TV’ye ağır idari para cezası verilmesine karar verdi.

FM TV'YE DE YAPTIRIM
Üst Kurulun masasındaki diğer bir dosya FM TV’ye aitti. “Sorarım” isimli programda geçen bazı ifadelerin, ifade özgürlüğü kullanılırken uyulması gereken görev ve sorumluluklardan uzak, toplumda özgürce kanaat oluşumunu engelleyici, millî duygularımızı incitici, toplumsal değerlere ilişkin hassasiyetleri dikkate almayan, Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin manevi hatırasına saygısızlık içeren, hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı, eleştiri sınırını aşan suçlayıcı, hakaret edici ve küçük düşürücü nitelikte olduğu tespit edilerek FM TV’ye 6112 sayılı Yasanın 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (a) bendindeki “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz” hükmü gereği idari para cezası ve 3 kez program durdurma müeyyidesi uygulandı.  

RTÜK RADYOLARDAKİ İHLALLERİ DE ATLAMADI
KAFA Radyo’da yayınlanan “Nihat’la Muhabbet” programında sorumlu yayıncılık yapılmayarak tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı hareket edildiğini belirleyen Üst Kurul, yayıncı radyoya idari para cezası müeyyidesi uyguladı.  
“Yalarım”, “at yaprağı yemişiz haberimiz yok”, “la oğlum at yaprağı yedik”, “benim motoru bozdu ya, bir iki gün cırcır oldum”, “at yaprağını önce analarına ve karılarına yedirsinler” ve benzeri ifadelerin kullanıldığı Metro FM’in “Aragaz” programı da RTÜK’ten ceza aldı.
Üst Kurul ayrıca, “radyogram”ın “Okan Aslan ile Halkın Sesi” isimli programında “S….r git” ifadesinin herhangi bir bipleme veya engelleme olmaksızın açık bir şekilde yayınlanmasını yasa ihlali olarak değerlendirerek ilgili yayın kuruluşuna idari para cezası verdi. 

YORUMLAR 13
 • nadi işal 10 ay önce Şikayet Et
  böyle cezamı olur parayla terbiyesiz konuşanı atın içer 2 yıl kalsın buna ceza diyelim
  Cevapla
 • Tokatlı 10 ay önce Şikayet Et
  Ben izlemem asla bu diziyi Kalp Yarası dizisi varken asla
  Cevapla
 • Meryem can 10 ay önce Şikayet Et
  Kalp yarasi dizisi en guzel dizi canim dizim
  Cevapla
 • ayhan 10 ay önce Şikayet Et
  Lisanslarını iptal edip cihazlarına el koy bakalım başka televizyon,radyo bu haltı yermi.
  Cevapla
 • vakum 10 ay önce Şikayet Et
  Herşey yıllar önce "dallas" dizisiyle başladı.Sonra sıra" bizim" dizilere geldi.Millet istiyor diye milletin beynine kurşun gibi akıttılar zehirlerini..yavaş yavaş sindire sindirte...o "Çuku" denen çukur dizi,,bomba atsan topluma parça tesiri bu kadar olmazdı..dövme sövme polisi mahalleye sokmama,silah mı yoksa uyuşturucu kaçakçılığı daha namuslu(!) .araf da bırakmak insanları,..ya ama abd de ne diziler var ne filmler çekiliyor..Orada olur,o toplumların dinamikleri başkadır..onlar yolunu bulur...Am biz bulamayız çıkışı..bulamıyoruz da..biz bozulursak zehir oluruz,oldukta zaten.
  Cevapla
 • Abdullah b. 10 ay önce Şikayet Et
  bu ulkede denenmedik tek kart romanlar kalmıştı onuda diziler eliyle yapmaya calisiyorlar galiba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Müslüman Alimler Birliğinin kurucusu Karadavi, son yolculuğuna uğurlandı
Mimarlar Odası'nın cami düşmanlığı: 10 caminin ihyasına taş koydular!