İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Parlak'a son veda

İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şair Bülent Parlak, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bülent Parlak 43 yaşındaydı. Parlak'ın cenazesi Üsküdar'dan son yolculuğuna uğurlandı.

GİRİŞ 20.04.2022 15:50 GÜNCELLEME 21.04.2022 19:06
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

İzdiham" adlı kültür, sanat ve edebiyat dergisinin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni  Bülent Parlak geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bülent Parlak'ın vefatı ailesi, yakınları ve dergi okurlarını derinden üzdü.

Bülent Parlak’ın cenaze namazı öğle namazını müteakiben Üsküdar Yeni Valide Sultan Camii’nde kılındı, cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Bülent Parlak kimdir? Bülent Parlak neden öldü? Kaç yaşındaydı? Bülent Parlak kimdir? Bülent Parlak neden öldü? Kaç yaşındaydı?

PARLAK'IN SON PAYLAŞIMINDA ANLAMLI MESAJ

Bülent Parlak'ın vefatından önce Twitter adresinden paylaştığı son mesajları duygulandırdı. Parlak, anlam yüklü "Hayat, zaman kavramı olduğu için doğmakla başlıyor; ölümle sona eriyor. Zamanın olmadığı her yer ve her şey sonsuzlukla tanışacak" sözlerini paylaşmıştı.

İZDİHAM DERGİSİ'NDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İzdiham dergisi Bülent Parlak'ın vefatını, 'Inna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun' diyerek duyurdu.

BÜLENT PARLAK İÇİN TAZİYE MESAJLARI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bülent Parlak için, "İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni yazar ve şair Bülent Parlak'ın vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Edebiyat camiamızın başı sağolsun." paylaşımında bulundu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "anlatsam, yarısında izin alıp gideceğimiz bir hikayedir burası…" “İzdiham” Dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni, yazar, şair Bülent Parlak’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz. Mekanı cennet, makamı âlî olsun." mesajını paylaştı. 
 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şair Bülent Parlak’ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayımladı. Bıyıklı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘’Çıkardığı dergiler, yayımladığı kitaplarla edebiyat dünyamıza değerli hizmetlerde bulunan Şair Bülent Parlak’ı kalp krizi sonucu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Parlak kişisel gayretleriyle yürüttüğü yayıncılık vesilesiyle birçok gencin elinden tutarak onları edebiyat âlemine kazandırdı. Çok sayıda edebiyat heveslisinin ilk kitaplarını bastı ilk ürünlerini dergisinde yayımladı. Arkasına herhangi bir holdingin desteğini almadan İzdiham Dergisini uzun yıllar ayakta tuttu ve binlerce gerçek okura ulaştı. Türk şiirinde genç yaşına rağmen iz bırakmayı başardı.   Türkiye Yazarlar Birliği’nin birçok faaliyetinde birlikte olduğumuz sevgili dostumuza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Yakınlarının, okurlarının başı sağ olsun.”

Kanal7 Medya Grubu olarak merhum Bülent Parlak'a Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

BÜLENT PARLAK KİMDİR?

Malatya'da sekiz çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Şairin dört ağabeyi, üç tane de ablası vardır. Babası İşçi Sendikası Malatya Şube Başkanıydı. Önce Türkiye Komünist Partisi’nde sonra da Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun yıllar siyaset yaptı. Şair, 6 yaşında babasını; 19 yaşında da annesini kaybetti.

Parlak, ilkokulu, ortaokulu ve liseyi Malatya’nın Konak beldesinde okudu. Şairin köyü, yaklaşık yedi bin kişinin yaşadığı ve herkesin birbiriyle akraba olduğu bir beldedir. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı ve burada bir sene okudu. O yıllarda staj için gittiği bir gazetenin reklam servisinde çalıştı. Gittiği okulları birincilikle bitiren şair, maddi yetersizliklerden ötürü İletişim Fakültesi'ni bırakmak zorunda kaldı. Sonraki senelerde tekrar üniversite sınavına girerek Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni kazandı. Fakat evli ve bir çocuk babası olduğu için İstanbul'da çalışmak ve Samsun'a gidip gelmek epey zor olmuştu. Eğitim Fakültesi'ndeki öğrencilik hayatı 7 sene sürdü ve mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra otel alma, mobilya dükkanı işletme ve dershane açma gibi çeşitli teşebbüslerde bulundu fakat bu işlerde başarılı olamadı.

Şiir yazmaya ilkokul yıllarında başladı. Üniversiteyi bitirene dek şiire sıcak bakmayan Parlak, yıllar sonra ilkokul öğretmeninin teşviki ve sitemiyle yeniden şiirler yazmaya başladı. Bir adisyonun üstüne karaladığı şiirini, Dergâh dergisine gönderdi. Mustafa Kutlu tarafından desteklenen şairin, 2005'ten itibaren ilk şiiri ve sonraki zamanlarda kaleme aldığı birden çok şiiri Dergâh'ta yayımlandı.

Parlak, 2007'de izdiham.com adresiyle bir edebiyat portalı açtı. Türk ve Dünya edebiyatından metinlerin, edebî yazıların, hikâye ve denemelerin yayımlandığı bu portal, sonraki zamanlarda bir dergiye dönüştü. Şair, İzdiham adlı kültür-sanat-edebiyat dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmenidir. İzdiham dergisi 2008'den itibaren matbu olarak "Hepimiz Ölecek Yaştayız.", "Kıyamet kopma ihtimaline karşı abonelik faaliyeti yoktur." gibi pek çok dikkat çekici sloganla basılmaya başladı. İçeriği ve mizanpajı ile oldukça sevilen dergi, orijinal kapak yazılarıyla en çok okunan dergiler arasında yer almaktadır. Derginin ilk sayısındaki kapakta "Yaşamak sağlığa zararlıdır." yazmaktadır. Sonraki sayıların kapak ve içerikleri ise oldukça ilgi çekici ve birbirinden sürükleyici konular içermektedir. İzdiham Yayınları pek çok gence hikâye, deneme ve şiirlerini yayımlama fırsatı vermiş, bu yönüyle bir edebiyat okulu misyonu üstlenmiştir. İzdiham Yayınlarından ilk kitabını çıkaran genç kalemler, kalem mahsüllerini dergi sayesinde yayımlamış ve bir kitapta bir araya getirme fırsatı yakalamıştır.

Şair 2010'da, o zamana kadar Dergâh dergisinde yayımladığı şiirlerini, Sevgili Huzursuzluğum adlı şiir kitabında bir araya getirdi. 2012'de babasına ithafen yazdığı Yalnızlığın İcadı adlı deneme kitabını, 2014'te Ricakeş, 2018'de Her Şey İçin Çok Geç adlı şiir kitaplarını çıkardı.

UMED'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), Parlak'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

YORUMLAR 66
 • Vadi 2 ay önce Şikayet Et
  Allah Rahmet Eylesin makamı Ali olsun
  Cevapla
 • Sami 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin, Cennetiyle mükafatlandırsın.
  Cevapla
 • Yiğido 2 ay önce Şikayet Et
  Elbette bir zaman Can bedenden gidecek. Bundan sana ne senden ne gidecek. Veren o, alan onu, sendeki bu telaş ne. Görenler bu halini Can senin zannedecek. Allah rahmet eylesin
  Cevapla
 • Ahmed 2 ay önce Şikayet Et
  Öeklemwyi unutmayalı lütfen madem alıntı yapıyorsunuz şaire saygınız olsun.. şair Necip Fazıl Kısakürek (bu arada arada yanlış yazımlar var ama idare eder)
  Cevapla
 • Bir Dost 2 ay önce Şikayet Et
  Covid aşısı olmuş muydu acaba? Allah rahmet eylesin.
  Cevapla
 • Rıfkı 2 ay önce Şikayet Et
  Hee hee taman buldun meseleyi, sana helal olsun
  Cevapla
 • Hamdi 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Abdülkerim Bardakcı resmen Galatasaray'da!
PKK destekçisi oğlu gözaltına alınan HDP'li Kaya'dan küstah sözler: Soysuzlar