Rusya'dan yabancı haber kuruluşları ile ilgili flaş karar: Kapatılacaklar

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarını kapatmasının ardından Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına izin veren yasayı onayladı.

Rusya'dan yabancı haber kuruluşları ile ilgili flaş karar: Kapatılacaklar
Rusya'dan yabancı haber kuruluşları ile ilgili flaş karar: Kapatılacaklar
GİRİŞ 25.05.2022 00:46 GÜNCELLEME 25.05.2022 00:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının bürolarını kapatmasının ardından Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının "düşmanca davranması" durumundan savcılara söz konusu haber kuruluşlarının bürolarını kapatma yetkisi veren yasayı onayladı.

Yasa tasarısına göre, kapatılan yabancı haber kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek.
Duma milletvekilleri tasarıya ilişkin, "Mevcut jeopolitik durumda, kitle iletişim araçları toplumun bilgi durumu üzerinde bir etki aracı haline geldi" dedi. Rus milletvekili Andrey Lugovoy onaylanan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı eylemlerine aynı şekilde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları için son 2 ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya aykırı ve yasadışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz” dedi.

Lugoyov ayrıca, bu yasa tasarısına göre başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma veya lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı.

Duma tarafından ilk okumada kabul edilen yasa tasarısı, savcılık tarafından kapatılan haber kuruluşlarının makalelerinin veya diğer materyallerinin dağıtılmasını da yasaklıyor. Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde onaylanması ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Öte yandan geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu hakkında kasıtlı olarak "sahte" haberler yayanlar hakkında 15 yıla kadar hapis cezası veren bir yasayı imzalamıştı.

KAYNAK: İHA
Yahya Gür Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Yahya Gür
YORUMLAR 2
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  aynısı bizdede olmalı yerli yabancı , yalan ve iftira haberi yapan kuruluşlar derhal kapatılmalıdır.
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bu olup bitenlerden ders çıkarmalı. Rusya alacağını aldı zaten ve Avrupaya büyük bir delik açtı arkası gelir İnşaAllah. Rusya bağımsızlık mücadelesi veriyor. Türkiye'nin etrafı ve içerisi sarılmış vaziyette. Her alanda Türklere karşı saldırılar var. Hesapları belli, söz sahibi biziz mantığı. Çalış çalış kaymağını başkası yesin misali
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ukrayna duyurdu: Rusya kenti tamamen işgal etti
Dekanları taşıyan otobüs kaza yaptı: 1 dekan öldü, 19 yaralı