Türk aile yapısına zararlı TV dizileri

Yaprak Dökümü'nün 'Ferhunde'si, Avrupa Yakası’nın 'Makbule'si toplumsal yaşamı riske sokan karakterler. Başbakanlık uyardı: Dost hayatı olağanlaştırılıyor:

Türk aile yapısına zararlı TV dizileri
Türk aile yapısına zararlı TV dizileri
GİRİŞ 29.09.2008 19:27 GÜNCELLEME 29.09.2008 19:27
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nü rahatsız etti. Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si ‘toplumsal yaşamı riske sokan’ karakterler.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan ‘Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler’ adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

EVLEN AMA BOŞANMA

kullanBuna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin ‘Canan’ı, eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan’la paylaşan Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için ‘toplumsal yaşamı riske sokan karakterler’den sadece birkaçı.

Ferhunde boşanmasın!

DR. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının ‘boşanmaması, mutlaka evli olması’ şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, ‘sivil evlilik’ diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

Eski sevgililer aynı evde

Avrupa Yakası’nın Makbule’si eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

Reşat Nuri yazdı, TV’de ‘Dallas’ oldu

Yaprak Dökümü’nün ilk bölümlerinde Şevket, evli Ferhunde’ye aşık oldu. Ferhunde, kocasından boşanınca evlendiler. Oğuz ilk önce Necla ile sonra Leyla ile birlikte oldu. Leyla’yı hamile bıraktıktan sonra tekrar Cem ile evlilik hazırlığında olan Necla ile kaçtı. Oğuz bu arada tuzak kurduğu patronunun karısı Ceyda’yı hamile bıraktı. Necla, Oğuz tarafından terk edilince evine geri döndü ve eski nişanlısı Cem ile evlendi. Leyla, psikoloğunun kocası Avukat Can ile yakınlaştı. Şevket hapse düşünce evi terk eden Ferhunde patronu Levent ile ilişkiye girdi.

Kim kiminle birlikte oldu?

Oğuz: Ceyda,

Leyla, Necla

Necla: Oğuz, Cem

Leyla: Oğuz, Can

Ferhunde: Şevket, Levent

Ceyda: Yaman, Oğuz

Aile ‘cinsel ilişki’ için kurulur

Dergide, aile “her yetişkinin cinsel ihtiyacını en kabul edilebilir şekilde karşılamaya imkan tanıyan” olarak nitelendirilerek bu yönüyle toplum geleceğinin sağlandığı belirtildi. Yazıda şu tespit de yapıldı: Ancak sağladığı faydalarla, aile, boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, evlilik ve çocuk sahibi olmaya karşı duruşların, eşcinsel evliliklerin ve nikahsız birlikteliklerin artmasıyla bir kriz yaşamaktadır.

Kavak Yelleri

Dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Dawson's Creek'ten uyarlanan Kavak Yelleri, İstanbul-Urla arasında yaşanan aşkları ve yasak ilişkileri anlatıyor. Aslı'ya aşık olan iki arkadaş Deniz ve Efe... Deniz'in babası Murat'tan hamile kalan, Aslı'nın ablası Canan.

Son Bahar

Kocasının uyuşturucu kuryesi olduğunu yıllar sonra mafya tarafından infaz edildikten sonra anlayan ve tabutuyla Almanya'dan Türkiye'ye dönmek zorunda kalan genç ve güzel Sabiha, kocasının Memo adlı gayrımeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Kendi öz kızının sorunları, aile baskısı ve geçim derdiyle boğuşan Sabiha tüm zorluklara rağmen küçük Memo'ya sahip çıkar.

akşam

YAZDIR
YORUMLAR 62
 • jn_chrstph_grng 13 yıl önce Şikayet Et
  off. İnsnn fikri neyse zikride odur bn türk kanallarını pek izlemiyorum cnbc-e takılıyorum olmadı kitap okuyorum ama insanların severek izledikleri filmleri kaldırında demiyorumm...Bunlardan etkilenecek adam zaten içinde varsa dizilere gerek bile yok
  Cevapla
 • Bana Göre 13 yıl önce Şikayet Et
  sa. kim kimi nerede ne zaman
  Cevapla
 • Aklı Selim Vatandaş 13 yıl önce Şikayet Et
  Bu Dizileri Sakın Seyretmeyin. R.T. Erdoğan - Aydın Doğan , Kemal Kılıçdaroğlu-Dengir Mir Mehmet Fırat, Erdoğan-Baykal ın başrollerini oynadığı tüm diziler, Ergenekon, Deniz Feneri, Hilton, Türban, Sen çaldın, Darbe ve buna benzer dizileri hiç mi hiç seyretmeyin. Hayırlı Bayramlar
  Cevapla
 • Şerif KARADAŞ 13 yıl önce Şikayet Et
  dizikolik millet de yaptı bizi doğan :). biri değil beşi değil onu değil. hepsi zararlı al birini vur ötekine. hele doğan medyasının yayınladığı dizilerse hiç ama hiç değeri olmayan diziler.
  Cevapla
 • NECATİ YILMAZ 13 yıl önce Şikayet Et
  Laik bi yaşam için Dost hayatı normal ve gerekli. Ya bu insanlar nekadar yobaz değil mi(!)öyle şey mi olurya dosta hayatı yaşanılmalı tabi,bir kız yada erkek fark etmez istediği zaman istediği yere gitmeli(!)hatta akrabağalık derecesi olmasa bile karşı cinsle aynı evde olmalı(!) hele birde laik bir ailenin çocuğuysa o zaman.çocuk dahada moder,ve çağdaş olabiliyor(1).Evli olmak önemli değil insan istediği zaman.dost hayatıda yaşar,karı koca hayatıda yaşar,biz çağdaş olan batılıları örnek alırız(!).ACABA ASIL YOBAZLAR BUNLARI YAPANLARIN TAA KENDİSİ DEĞİL Mİ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hikaye yazarı Mukadder Gemici, Haber7'ye konuk oldu: Yazıp yazıp çekmeceye atıyordum
Turkovac için yeni çalışma: Dünyada ilk olacak