TRT Miraç Kandili'nde ilke imza atacak

Bir ilke imza atmaya hazırlanan TRT, İsrail'in bugüne kadar çekimlere kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa'dan Miraç Kandili'nde canlı yayın gerçekleştirecek.

TRT Miraç Kandili'nde ilke imza atacak
TRT Miraç Kandili'nde ilke imza atacak
GİRİŞ 14.07.2009 05:01 GÜNCELLEME 14.07.2009 05:01
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Peygamber Efendimiz'in Miraç'a çıktığı mekândan yapılacak özel kandil programı, Mescid-i Aksa ile Eyüpsultan Camii'nden dönüşümlü yayınlanacak.

TRT Genel Müdürlüğü, Kudüs'ten yapacağı yayın için İsrail'den ve diğer ilgili ülkeler Filistin ve Ürdün'den gerekli izinleri aldı. Kurumun Din ve Ahlak Programları Müdürü Adem Özkan'ın verdiği bilgiye göre program, 19 Temmuz Pazar günü saat 20.30'da başlayacak.

"Bu yıl Miraç Kandili canlı yayını, Müslümanların ilk kıblesi ve Hz. Muhammed'in Mirac'a çıktığı yer olan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan gerçekleştirilecek. Yayının iki merkezi olacak. Biri Eyüpsultan Camii. Eyüp Sultan, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde O'nu evinde misafir eden çok önemli isimlerden biri. Diğeri de, Kudüs Mescid-i Aksa. Canlı yayın, Mirac'ı ve Mescid-i Aksa'yı anlatan bir tanıtım filmi ile başlayacak.

Program, Eyüpsultan'da İstanbul Müftüsü Prof. Mustafa Çağırıcı ile Mescid-i Aksa'dan Kudüs-İslam Vakfı Başkanı Şeyh Abdülazim Selhap'ın gecenin önemi hakkındaki konuşmaları ile açılacak." diyen Özkan, programın iki yayın merkezinde karşılıklı olarak Kur'an-ı Kerim'den aşr-ı şerifler tilavet edilmesi ile süreceği bilgisini verdi. Programda, ilahiler, kasideler ve mevlit bahirleri okunacak, karşılıklı dualar edilecek. Adem Özkan'ın verdiği bilgiye göre, gecenin son duası Eyüpsultan'la Mescid-i Aksa'dan aynı anda yapılacak.

Camidekiler LCD televizyonlardan bu canlı yayında birbirlerini izleme imkânına sahip olacak. Özkan, "Bu önemli yayın; İsrail, Ürdün ve Filistin taraflarının Türkiye ile karşılıklı samimi işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecektir." dedi. ZAMAN

YORUMLAR 33
 • mehmet akın 11 yıl önce Şikayet Et
  "Atlar üç mescit için koşturulur.". Böyle buyuruyor sevgili Peygamberimiz. Bizlerde şiirlerde "Mescidi Aksa yı gördüm rüyamda..." diyor idik. Ama şimdi TRT genel müdürlüğüne tayini A.N.S tarafından 6 ay bekletilen Sayın İbrahim Şahin bizlerin bu düşünü gerçeğe çevirdi ve Peygamberimizin emrini artık anlayın sürün atlarınızı görsün kör gözlerimiz MESCİD'İ AKSA' yı, KÜDÜS'ü, KUBBETÜL SAHRA'yı dedirtti. Teşekkürler başta sayın Müdürümüze,Serdar Tuncer'e, Sefer Turan'a ve emeği geçen herkese... MUHTEŞEMSİNİZ...
  Cevapla
 • mustafa sabri şafak 11 yıl önce Şikayet Et
  TEBRİKLER. tebrikler 1- TRT genel müdürüne 2- Bu organizasyonda çalışanlara 3- Hükümete. İnş. bizde hakkıyka bu geceyi ihya edebiliriz...
  Cevapla
 • Ali Gokce 11 yıl önce Şikayet Et
  Gencler!. "tu kaka" diyenlere uzulmeyin, takilmayin. Muhtemelen Fatih "Istanbul'u alalim" dediginde "Edirne neyine yetmiyo", "goz boyama bunlar" diyenler olmustur, hem de cok. Buyuk degisimlerin azametini gormek icin biraz uzaktan bakmak lazim. Tarih yapilanlari takdir edecektir.
  Cevapla
 • serdar taş 11 yıl önce Şikayet Et
  abd israil yapımı. abd ve israil bir parmak bal çalmış ağızlara..hemen alkışa durun.bravo allah başımızdan eksik etmesin allah tutuğunuz altın etsin derler.dilenci duası gibi.altı oyulan yerden son görüntüler olsa gerek.
  Cevapla
 • erhan orhan 11 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun. çok güzel helal olsun inşallah her sene böyle yaparlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hazmedemediler! Sokak çağrısı geldi, PKK ele başı tehdit etti
Yenisi geliyor! Atmaca Seyir Füzesi karadan atılan füzeleri de imha edecek