PMYO 2500 polis alımı başladı! 2021 TYT polislik taban puanları ve başvuru şartları...

Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) bünyesine 2021-2022 eğitim öğretim yılında polis memuru olarak yetiştirilmek üzere 2.000 erkek, 500 kadın aday olmak üzere toplam 2.500 polis alımı yapılacaktır. Adayların Yükseköğretim Kurumları Sınavında (TYT) 250 taban puan almış olması gerekir. Peki polis alımı başvuru şartları neler?

PMYO 2500 polis alımı başladı! 2021 TYT polislik taban puanları ve başvuru şartları...
PMYO 2500 polis alımı başladı! 2021 TYT polislik taban puanları ve başvuru şartları...
GİRİŞ 09.08.2021 09:10 GÜNCELLEME 09.08.2021 09:10
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yükseköğretim Kurumları Sınavının açıklanmasının ardından Polis Akademisi beklenen duyuruyu yaptı ve 2500 polis alımı yapılacağını açıkladı. TYT 2021 taban puanı olarak 250, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için belirlenen taban puan 200 olarak belirlenmiştir. PMYO Giriş Sınavına internet üzerinden başvurular, 13 Ağustos (dahil) - 27 Ağustos (dahil) 2021 tarihleri arasında saat 23.59’a kadar www.pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

PMYO 2021 TYT Taban Puanı Kaç?

 1. ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. 

 2. Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, (a) bendinde belirlenen ham taban puanın en az % 80’i olan 200,000 (iki yüz) puan ve üzerinde almış olmak. 

 3. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocuklarını ifade eder.

PMYO Başvuru Şartları Neler?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 

 • Lise ve dengi okul mezunu olmak. 

 • ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. (2021 yılı içinde ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.) 

 • Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak. (2021 yılı içinde ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden en az 200,000 (iki yüz) ham taban puan almış olmak.) 

 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1996 – 01 Ekim 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak) 

 • Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, kadın öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.) (Polis Okullarına alınacak erkek ve kadın öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.) (Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini incelemek için tıklayınız.) 

 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak. Sayfa 4 / 11 h) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

 1. Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, 
 2. Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak. 
 • Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. 

 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak. k) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak. 

 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. 

 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Adaylar tarafından, PMYO Giriş Sınavına internet üzerinden başvurular, 13 Ağustos (dahil) - 27 Ağustos (dahil) 2021 tarihleri arasında saat 23.59’a kadar www.pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İnternet üzerinden başvuru yapacak adaylar tarafından Sınav başvuru ücreti olan 150.00 TL, 13 Ağustos 2021 günü saat 09:00’dan 27 Ağustos 2021 günü saat 17:00’a kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2021 Yılı PMYO Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılacaktır. 

UYARI: ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

İlanın Tamamı İçin Tıklayınız!

YORUMLAR 4
 • Mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Beyler polisliğin kendisi zor meslek adı memurluk ama memurlukla alakası olmayan bir meslek.. Kısaca anlatayım bana birşey olmasında memurun canı çıksın zihniyetinde size yöneticilik yapacak amir müdür tayfası var ve herşeyi geçtim En kötüsü de 12/24 gibi rezalet bir çalışma sistemi var bilip de öyle gelin mesleğe
  Cevapla
 • Nokta 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence şuan 1 milyon personeli olması gerekiyor emniyetin şuanki rakamlar 300 bin ve her türlü işte çalışmayı kabullenecek kişiler alınmalıdır her türlü psikolojik dirence açık olmalıdırlar.
  Cevapla
 • adboz40 1 yıl önce Şikayet Et
  askerliğini yapmayandan hakim,savcı,polis olmaz bu biiiiir,kafası çalışmayan,zeka düzeyi düşük olan şehit çocuğuda olsa bu tür teşkilatlara alınmaz ikiiiiii,illaki alacaksan devletin bir sürü memur kadrosu var git oraya al.haksızlık ve adaletsizlik yapmayın ,bu dünyada olmazsada ahirette yakanıza yapışıııırr.buda üç olsun...
  Cevapla
 • MURAT 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayatin Zorluklarini gormemis gencler hic bir iste calismadan okul okuyup direk Polis.oluyorlar.Zaten bozuk olan Emniyet sistemi daha da bozuluyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sondan kaçış yok! 18 terörist etkisiz hale getirildi
ABD basını: Prens Selman petrol konusunda Biden'ı dinlemedi