2022 fazla mesai ücreti ne kadar?

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifine göre, 2020’de memurların saat başı fazla mesai ücreti yüzde 12, harcırah miktarları ise yüzde 29-33 oranında zamlanacak.

2022 fazla mesai ücreti ne kadar?
2022 fazla mesai ücreti ne kadar?
GİRİŞ 20.10.2021 09:05 GÜNCELLEME 20.10.2021 09:17

Memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 20 kuruş artarak 2 lira 70 kuruşa yükselecek. Harcırah miktarları ise yüzde 29 ila yüzde 33 oranında artacak. Fazla mesai ücreti yapılan işe, göreve ve çalışma saatlerine göre farklılık gösterecek. Buna göre özel kalem personeliyle makam şoförleri ise saat başına 2,85 lira fazla mesai alacak.

2022 Fazla Mesai Ücretleri Belirlendi!

Bütçe içerisinde memurların fazla mesai ve harcırah zamları da belli oldu. Memurlar’da yer alan habere göre devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 20 kuruş artarak 2 lira 70 kuruşa yükselecek.2022'de, memurun fazla mesai ücretine ve harcırahına yapılacak artış oranı belli oldu. Devlet memurlarının 2 lira 40 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 12 artışla 2 lira 70 kuruşa yükselecek. Harcırah miktarları ise yüzde 29 ila yüzde 33 oranında artacak.

2,54 TL yerine 2,85 TL Fazla Mesai Ücreti Ödenecek

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de 60 saati geçmemek üzere yeni yılda 2,54 lira yerine 2,85 lira fazla mesai ücreti ödenecek.

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla kurul başkanı (bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla çalışan personel de yine ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına 2,85 lira fazla çalışma ücreti alacak.

Diğer Fazla Mesai Ücretleri

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelden gerçekleştirdikleri fazla çalışma karşılığında kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara da ayda 90 saati aşmamak kaydıyla yeni yılda 2,70 lira ek çalışma ücreti ödemesi yapılacak. Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla yüzde 12 artışla saat başına 4,65 lira ödemede bulunulacak.

2022 Tazminat Oranları Belli Oldu

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 80,50 liradan yüzde 24 artışla 100 liraya çıkacak.

Yurtiçi Gündeliğine En Az Yüzde 25 Zam

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de yüzde 25 artışla 73,50 liradan 92 liraya yükselecek.

Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar için 61,65 liradan yüzde 29 artışla 80 liraya çıkacak. En alt kademedeki memura ödenen harcırah ise yüzde 33 artışla 46,35 liradan 62 liraya yükselecek.

MEB İdari Personeline Saat Başına 6,45 TL

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla saat başına 6,45 lira ödemede bulunulacak.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir
İspanyollar duyurdu! Real Madrid'e Süper Lig'den bir Türk daha