POMEM 28. dönem başvuruları ne zaman yapılacak? Polis alımı başvuru şartları neler?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 27. dönem POMEM polis alımı sonuçlarının açıklanmasının ardından, yeni dönem alımlar için sırada bekleyen adaylar 28. dönem POMEM alımlarının ne zaman yapılacağını araştırıyor. Peki 28. dönem POMEM başvuruları ne zaman?

POMEM 28. dönem başvuruları ne zaman yapılacak? Polis alımı başvuru şartları neler?
POMEM 28. dönem başvuruları ne zaman yapılacak? Polis alımı başvuru şartları neler?
GİRİŞ 17.11.2021 08:52 GÜNCELLEME 17.11.2021 09:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

POMEM başvuru tarihleri merak edilen konular arasında yer alıyor. Gözler Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımları yapılacak olan 28. dönem POMEM alımlarına çevrildi. Son alımlarda başvurular geçen yıl 8 Aralık ve 21 Aralık tarihleri arasında yapıldı. Peki bu yıl POMEM başvuruları ne zaman yapılacak?

28. Dönem POMEM Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan son POMEM alımları için başvuru kılavuzu 8 Aralık 2020 tarihinde yayınlanmıştı. Pandemiden dolayı uzayan süreçte sona gelindi. 28. dönem POMEM alımlarının ne zaman yapılacağı henüz kesinleşmedi. Fakat kılavuzun Ocak ayına kadar yayınlanması beklenmektedir. 

POMEM 28. Dönem Başvuru Şartları

Henüz POMEM başvuru şartları açıklanmadı. Geçtiğimiz yıl yayımlanan kılavuz içerisinde açıklanan şartlar şu şekilde:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 

 • Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.) 

 • KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2019 veya 2020 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) 

 • Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocuklarından lisans mezunları için 2019 veya 2020 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. 

 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak) 

 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, 

 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.) (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00 BMI -27.00 BMI aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; 

 1. Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, 
 2. Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel Sayfa 4 / 9 dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak, 
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, 

 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.) 

 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, 

 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak, 

 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, 

 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. 

 

YORUMLAR 3
 • Elif 2 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka kaç bin kişi başvuru yapiyo kaç bini aynı puan aliyo hepsini birden mi alcaklar mecbur aynı puan alan hepsinden birini sececekler
  Cevapla
 • kerem 2 ay önce Şikayet Et
  kriterleri yazmaniza gerek yok alinacak kisiler mulakatla alinacak vee
  Cevapla
 • Şimal 2 ay önce Şikayet Et
  sizden öncekiler asker devleti kurmuşlardı.Sizde polis devleti mi kuracaksınız?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İngiltere'nin suya düşen F-35'i aylar sonra bulundu
Türkiye İsrail ilişkilerinde yeni dönem: Anahtar Erdoğan'ın elinde!