MSÜ başvuru ve sınav tarihi ne zaman? 2022 başvuru şartları neler?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi takvimine göre, 2022 Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuru tarihleri açıklandı. Adaylara başvuru için bir aya yakın süre tanınacak. Peki MSÜ başvurusu nasıl yapılır?

MSÜ başvuru ve sınav tarihi ne zaman? 2022 başvuru şartları neler?
MSÜ başvuru ve sınav tarihi ne zaman? 2022 başvuru şartları neler?
GİRİŞ 15.01.2022 09:29 GÜNCELLEME 15.01.2022 09:29

ÖSYM takvimine göre, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2022 tarihli Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuru sürecine kısa bir süre kaldı. Başvuru yapacak adaylar kılavuzdaki başvuru şartlarını dikkate alacak. Kurallara uymayan adayların sınavı geçersiz sayılır. Sınavdan sonra bile olsa bu kurallara uymadığı tespit edilen adayların sınav sonuçlarından doğan hakları geçersiz sayılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2022-MSÜ Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler

MSÜ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) başvuruları 13 Ocak ve 9 Şubat 2022 tarihleri arasında alınacak. Geç başvurular ise 22 Şubat 2022’de alınacak.

2022 MSÜ Başvurusu Ne Zaman?

MSÜ SINAV TARİHİ NE ZAMAN?

MSÜ sınavı, 27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 14 Nisan 2022’de erişime açılacak.

Milli Savunma Üniversitesi

MSÜ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

MSÜ 2022 kılavuzu henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz sene şartlar arasında bulunan bazı maddeler şöyleydi:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar sınava başvurabilirler fakat Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekeceğini göz önünde bulundurmalılar.)

  • Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) yalnızca erkek öğrenci alınacak.

  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu olmak), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu olmak) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2001 ve sonrası doğumlu olmaları) gerekmektedir.

  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2021 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2019 ve 2020 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.) 2018 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2018 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil). Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 4 Nisan 2021 tarihinde yapılacak 2021 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2022 -MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak.

  • ÖSYM Başkanlığınca yapılacak 2022 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2022 -MSÜ) katılan adaylar, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini, Milli Savunma Bakanlığı tarafından adaylara duyurulacak tarihler arasında personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir (Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar, 2'nci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.)

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Akşener'in teröristbaşı açıklamasına tepki