Ticaret Bakanlığı KPSS ile 419 memur alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Ticaret Bakanlığı 13 farklı unvanda olmak üzere toplamda 419 kişilik memur alımı yapacak. Alımlar, giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamalı yapılacaktır.

Ticaret Bakanlığı KPSS ile 419 memur alımı yapacak! Başvuru şartları neler?
Ticaret Bakanlığı KPSS ile 419 memur alımı yapacak! Başvuru şartları neler?
GİRİŞ 11.10.2022 13:42 GÜNCELLEME 11.10.2022 13:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Ticaret Bakanlığı Genel İdare Hizmetleri Sınıfından 8 inci ve 9 uncu derece kadrolara atanmak üzere, giriş sınavı ile aşağıda belirtilen alanlarda ve sayılarda Ticaret Uzman Yardımcısı alınacaktır. 

Giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamalı yapılacaktır. Yazılı sınava, aşağıda belirtilen her bölüm için karşılarında belirtilen KPSS puan türünden başarı sırasına göre kontenjan sayısının 20 katına kadar aday çağrılacaktır. Çağrılan son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı yazılı sınava çağırılacaktır. 

KONTENJAN SAYISI VE BÖLÜMLER

SINAVA KATILMA ŞARTLARI 

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak, 

 • Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01.01.1987 ve daha sonra doğanlar başvurabilecektir.), 

 • En az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarının siyasal bilgiler, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ve mühendislik fakülteleri ile diğer fakültelerin yukarıda belirtilen bölümlerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarının yukarıda belirtilen bölümlerinden mezun olmak, (Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bölümlerden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini jpeg formatında tarayarak müracaatları sırasında Bakanlığımız internet sitesinden ulaşacakları talep formuna eklemeleri gerekmektedir.), 

 • Başvuru tarihinde geçerli ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından, yukarıdaki tabloda belirtilen ilgili KPSS puan türünden 70 ve üzeri puan almak, 

 • Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinin birinden YDS/e-YDS’den en az (C) seviyesinde puan almış olmak veya dil yeterliliği bakımından bunlara denkliği ÖSYM tarafından kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak. 

 • Yazılı sınava katılmaya hak kazanan adaylardan 100 TL sınav ücreti tahsil edilecek olup sınav ücretini yatırmayan adaylar yazılı sınava alınmayacaktır. Sınav ücreti yazılı sınavı gerçekleştirecek üniversite tarafından tahsil edilecek olup ücretin yatırılacağı banka ve hesap numarasına ilişkin hususlar Bakanlığımız web sayfasından ve söz konusu üniversite tarafından ayrıca ilan edilecektir. (Başvuru sırasında herhangi bir ücret tahsil edilmeyecektir.)

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvurular 07.11.2022-16.11.2022 tarihleri arasında dijital ortamda e-devlet (Ticaret Bakanlığı / Kariyer kapısı) ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden gerçekleştirilecektir. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Adaylar söz konusu bölümlerden yalnızca birisi için başvuruda bulunabileceklerdir. 

Yazılı sınav 11.12.2022 tarihinde Ankara’da yapılacak olup sınav yeri ve saati adayların sınav giriş belgelerinde belirtilecektir. Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde hazır bulunmaları ve yanlarında geçerli kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) bulundurması gerekmektedir. 

Sözlü sınav Ankara'da yapılacak olup sözlü sınavın tarihi ve yeri, yazılı sınav sonucu ile birlikte Bakanlığımız kurumsal internet sitesinden (www.ticaret.gov.tr) ilan edilecektir. Ayrıca adaylar, sınavlarına ilişkin bilgileri daha sonra Kariyer Kapısı üzerinden görüntüleyebilecektir.

İLANIN TAMAMI BURADA!

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • ERZURUMLU 1 yıl önce Şikayet Et
  ingilizce niye ki....
  Cevapla
 • HARUN 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlamakta zorlanıyorum. Bilen varsa lütfen aydınlatsın. Öncelikle ilk şart yüksek okul bitirmesi.Kpss ve sonra sınav. Bir aday üniveriste bitiriyor onlarca imtihandan geçiyor ve mezun oluyor. Bu diplomaya inanmıyorsun ardından KPSS sınavına sokuyorsun. Yüksek derece ile kazanıyor bunada inanmıyorsun ve yazılı imtihana alıyorsun. Demek aday prof olsa yine sınava girecek.
  Cevapla
 • umutkngl 1 yıl önce Şikayet Et
  bu iş bildiğin kumar. 100 tl verecem. olmazsa eğer gidiş-dönüş otobüs parası + yemek+konaklama ..seçilemezsen zarar . bu tarz işçileri merkezi alımla alın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin İHA ve savaş uçaklarını işaret etti! Jeong'dan Türk savunma sanayisine övgü
'Bilecikli Targaryen' kıyım yaptı! Göreve gelir gelmez 200 kişiyi işten çıkardı