BDDK en az lise mezunu sekreter ve şoför alımı yapacak!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, en az lise mezunu sekreter ve şoför kadrolarına personel alımı yapacağını açıkladı.

BDDK en az lise mezunu sekreter ve şoför alımı yapacak!
BDDK en az lise mezunu sekreter ve şoför alımı yapacak!
GİRİŞ 05.02.2023 16:28 GÜNCELLEME 05.02.2023 16:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) “Sekreter” ve “Şoför” kadrolarına kamu hizmetine ilk defa Kurumumuzda başlayacak olan adaylar arasından giriş sınavı sonuçlarına göre idari personel alınacaktır. Giriş sınavı, “Sekreter” kadrosu için sözlü sınav şeklinde; “Şoför” kadrosu için ise uygulamalı ve sözlü sınav şeklinde iki aşamalı olarak yapılacaktır.  

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Türk Vatandaşı olmak, 

 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak, 

 • Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 

 • Askerlik durumu itibarıyla; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 

 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, 

 • 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer verilen şartları taşımak. 

 • 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 26’ncı maddesi hükmü kapsamında çalışması yasaklananlardan olmamak. 

 • Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırmasında kamu hizmetine atanmasına engel bir durumu bulunmamak.

ÖZEL ŞARTLAR NELER?

(*) Lisans mezunları için KPSSP3, Ön Lisans mezunları için KPSS P93, orta öğretim mezunları için KPSSP94 puan türleri belirlenmiştir. 

(**) “Şoför” kadrosu için; aday sayısı, KPSS puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle yapılacak sıralama sonucunda belirlenecek olup son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde, bu adayların tümü uygulama sınavına çağrılacaktır.

(***) “Sekreter” kadrosu için; aday sayısı, KPSS puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle yapılacak sıralama sonucunda belirlenecek olup son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde bu adayların tümü sözlü sınava çağırılacaktır. 

Giriş sınavına, kamu kurum veya kuruluşlarında çalışmakta olan Devlet memurları ile 2022 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P3, KPSS P93 veya KPSS P94 puanıyla merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar (Ataması yapılanlar veya yerleştirildiği halde ilgili kuruma başvurmayanlar) başvuruda bulunamayacaktır. Bu şekilde başvuruda bulunduğu tespit edilen adayların başvurularına ilişkin herhangi bir işlem tesis edilmeyecektir.  

SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar başvurularını 6-19 Şubat 2023 tarihleri arasında saat 23:59:59’a kadar e-Devlet üzerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) üzerinden giriş yaparak, belirtilen takvimde aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak gerçekleştirecektir. 

Başvurular üzerinde yapılacak inceleme sonucu; 

 • “Şoför” kadrosu için, uygulama sınavına katılmaya hak kazanan adaylar ile uygulama sınavının yapılacağı yer ve sınav tarihleri Kurumun resmi internet sitesinde (www.bddk.org.tr) duyurulacak olup uygulama sınavına katılmayan adayların yerine ilan edilecek yedek listeden (en fazla asil aday sayısının yarısı kadar) aday çağırılabilecektir. 

 • “Sekreter” kadrosu için, sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar ile sözlü sınavın yapılacağı yer ve sınav tarihleri Kurumun resmi internet sitesinde duyurulacaktır.  

SINAV KONULARI

a) Mesleki bilgi ve mesleki yeteneği (50 puan), 

b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade etme yeteneği, muhakeme gücü (20 puan), 

c) Genel yetenek ve genel kültürü (10 puan), 

ç) Davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu (10 puan), d) Özgüveni, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10 puan) yönlerinden değerlendirilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için 100 tam puan üzerinden verilecek puanların aritmetik ortalamasının en az 70 puan olması gerekir. 

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  bende başvurayım mı ki torpil istiyorlar mı yada rüşvet versem olur mu yardım eden olacak mı bu işe ihtiyacım var ne yapmam gerekiyor haram zadeler kul hakkı yiyenler nerdesiniz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'de asker krizi! Halkı ayaklandıracak karar resmen onaylandı
Suudi Arabistan acı haberi duyurdu! Vefat edenlerin sayısı 1301'e yükseldi