Ayetlerle alay eden Duman grubuna büyük şok!

Ünlü rock grubunun Kütahya'daki konseri iptal edildi, Diyarbakır'da 49 STK iptal için girişimde bulundu

Ayetlerle alay eden Duman grubuna büyük şok!
Ayetlerle alay eden Duman grubuna büyük şok!
GİRİŞ 11.05.2013 06:54 GÜNCELLEME 11.05.2013 18:50
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Kütahya'da, Duman Grubu'nun 13 Mayıs'ta vermeyi planladığı konser, bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisi nedeniyle iptal edildi.

Cumhuriyet Caddesi'nde, sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Kütahya Şubesi Temsilcisi Erol Taşkın, söz konusu grubun Kur'an-ı Kerim'deki bazı surelerle alay ettiğini söyledi.

Grubun, "Özellikle 'Rezil' adlı şarkısında İhlas Suresi'nin 3'üncü ayetinde değişiklikler yapıp şarkısına uyarladığı ve manevi değerlerimize ağır ithamlarda bulunduğu açıkça görülmektedir" diyen, Taşkın, şunları kaydetti:

"İslam dinini suistimal edenleri eleştirecek başka yol mu? Başka metot mu bulamadınız ki Yüce Allah'ın ayetlerini şarkılarınızda, tahrif ederek seslendirmeye çalışıyorsunuz? Eğer İslam'ı suistimal eden birileri varsa bunların başını siz çekiyorsunuz. Yaptığınız ve yapmayı düşündüğünüz bu tür hareketleri nefretle kınıyor ve protesto ediyoruz."

Taşkın, konserin, DPÜ Rektörülüğü tarafından iptal edildiğini belirterek, "Bu grubun, Kütahya'ya gelmemesi bizi memnun etmiştir. Bundan dolayı Rektör Prof. Dr. Ahmet Karaslan'a, kurum yöneticilerine teşekkür ederim" diye konuştu.

DİYARBAKIR'DA 49 STK'DAN AÇIKLAMA
Diyarbakır'da 49 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, Duman Grubu'nun yarın vermeyi planladığı konserin iptal edilmesi istemiyle basın açıklaması yaptı.

Aralarında Anadolu Gençlik Derneği, Bayındır Memur-Sen, Birlik Haber-Sen ve Dicle Fırat Grubu'nun bulunduğu 49 sivil toplum kuruluşu üyeleri, Yenişehir ilçesindeki TOKİ Camisi'nde cuma namazı kıldı. Grup namazın ardından, camiye yaklaşık 200 metre uzaklıktaki açık hava konserinin düzenlenmesinin planlandığı eğlence mekanına doğru yürümek istedi, ancak güvenlik güçleri buna izin vermedi.

Bunun üzerine grup tekbirler getirerek, yaklaşık 10 metre yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Ali Göçtürk, grubu, Kur'an-ı Kerim'e saygısızlık ettiği için kınadıklarını belirtti.

Göçtürk, şunları söyledi:

"Bu rezil müzik grubunun İslam'ın en yüce değeri Kur'an-ı Kerim'in İhlas suresindeki 'lemyelidvelemyuled' ifadesini, 'lemyelid ve löp yutar' şeklinde telaffuz ederek hem kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e hem de tüm Müslümanları töhmet altında bırakacak şekilde İslami şahsiyete yönelik hakaret içermiştir. Bizler Müslümanlar olarak, Kur'an-ı Kerim'e olan bağlılığımızı ve onun uğrunda her türlü fedakarlığı göze alacağımızı ilan ediyoruz."

Konserin iptal edilmesini istediklerini vurgulayan Ali Göçtürk, "İptal etmedikleri takdirde Müslüman Diyarbekir halkımız nezdinde mahkum edeceğimizi, konser günü yasal tepkilerimizi vereceğimizi belirtiyoruz. Çünkü bizim için Kur'an-ı Kerim en yüce değerimizdir" dedi.

Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş ise peygamberimize, dini değerlere, Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla toplandıkları kaydetti.

"Kur'an ile alay eden diller lal olsun" şeklinde Türkçe ve Kürtçe döviz taşıyan grup, olaysız dağıldı.

YORUMLAR 38
 • ali aydın 11 yıl önce Şikayet Et
  şevval sam da saldırdı ne oldu. sözde muslumanların en guzel reklamlarında oynuyor paraya para demıyor bunlarda reklamlarda oynuyor bızde burda kuru sıkı yorum yapıyoruz
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 11 yıl önce Şikayet Et
  ne zamandan beri soytarılık sanat oldu. konseri iptal eden Kütahya'yı tebrik ediyorum
  Cevapla
 • bekir terzi 11 yıl önce Şikayet Et
  bazıları rant için dine saldırır oldu. sevenleride kedi kesen ateistler olur heralde.
  Cevapla
 • Kamil Yüce 11 yıl önce Şikayet Et
  Manevi değerlerimize sahşp çıkmassak. Bu rock guruplarının zaten karakterleri bu felsefeleri ateizim ama bu cürreti biz Maneviyatımıza sahip çıkmassak böyle adi,çapulcular senin YÜCE KİTABINA hakarette bulunurlar.genç nesli adı konser olan ahlaksızlığın içinde görüyorsunuz.
  Cevapla
 • kemal özyurt 11 yıl önce Şikayet Et
  ben tanımıyorum. kim bunlar şarkıcı mı ismini ilk defa duyuyorum ammada geri kalmışız yavvvvvvvvv
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Türkiye düşmanı Bob Menendez tarih oldu! Kararı duyurdu...
Diyanet'ten 'hutbe' açıklaması: 'Saçmalık', 'hadsizlik' gibi nitelemeler...