9 dil bilen profesör, tuvalet temizliği yapıyor

Gineli profesör iç savaş ve baskılara dayanamayınca çareyi ülkesinden Türkiye'ye kaçmakta buldu.

GİRİŞ 17.11.2014 13:22 GÜNCELLEME 17.11.2014 17:00
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

İç savaş ve baskılar sebebiyle ülkesi Gine'de üniversitedeki görevini bırakarak Türkiye'ye iltica eden Prof. Dr. Osman Toure, Eskişehir’de asgari ücretle tuvalet temizliği yapıyor.

9 dil bilen ve bir süre önce eşini getiren Prof. Dr. Toure’nin tek isteği şimdi anne ve 5 çocuğuna kavuşabilmek. Toure, tuvalet temizliğinden kazandığı parayla kendisi gibi Senegal'de sığınmacı olarak yaşayan 106 yaşındaki annesi ve 5 çocuğunu Türkiye'ye getirmek istiyor.

Gine Nacer Salma Üniversitesi Fransızca Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak yıllarca görev yapan Prof. Dr. Osman Toure, iç savaş ve baskılara dayanamayınca çareyi ülkesinden kaçmakta buldu. 7 yıl önce Türkiye gelen Prof. Dr. Toure, Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği tarafından Eskişehir'e gönderildi. Prof. Dr. Toure, verdiği mücadelenin ardından eşini 5 sene içinde Türkiye’ye getirdi.

Ancak, 106 yaşındaki annesi ve 5 çocuğu ise Senegal'de mülteci olarak yaşıyor. Toure’nin en büyük hayali annesi ve 5 çocuğunu Senagal’den Türkiye’ye getirmek. Toure, annesi ve 5 çocuğunu getirebilmesi için gerekli olan parayı temin etmek için 4 senedir tuvalet ve camii temizliyor. Kırmızı Toprak Mahallesi'nde oturan Toure, gündüzleri de aynı mahallede bulunan Âlem Camii'nin tuvaletlerini ve caminin temizliğini yapıyor. Ayda 500 ila 600 TL arasında para kazanan Toure'ye, hayırsever vatandaşlar da aralarında para toplayarak destek veriyor.

Toure, Türk insanın çok misafirperver olduğunu söyledi ve bu insanlar sayesinde ailesine yavaş yavaş kavuşmaya başladığını kaydetti. "Türkiye’de güzel insanlar var." diyen Tuore, "7 yıldır Eskişehir’deyim. 4 yıldır cami de ve tuvaletlerinde temizlik yapıyorum. Ülkemde profesördüm ama burada tuvalet temizliyorum. Halimden memnunum." dedi. Yarım yamalak Türkçesiyle, ülkesinde devlet otoritesinin olmadığını, mafyalaşma ve çeteler yüzünden huzur kalmadığını anlatan Toure, şöyle konuştu: "Gine'de hayat çok zor. Afrika çok zor bir yer. Oralar çok problemli. Türkiye'de problem yok, Müslüman ülke. 5 tane çocuk var. Okulla gidiyorlar Senegal’de. Annem de orada. 106 yaşında ve halen hayatta. Benim hanım burda, getirdim. Çocuklar Senegal’de kaldı orada okula gidiyorlar. Türkiye’yi çok seviyorum, hepsi Müslüman. Benim kabilem de Müslüman. 9 dil biliyorum. Judo, basketbol, boks ekinoks hepsi de var. Sabah 5 kilometre koşu yapıyorum.’’

CAMİ CEMAATİ VE MAHALLELİ, TOURE'Yİ ÇOK SEVİYOR

"Toure çok iyi bir insan. İslamiyet’i Allah’ın emrettiği şekilde yaşamaya çalışan birisi olarak görüyoruz.” diyen cami cemaatinden Muhammet Zımba, şöyle konuştu: "Hakka hukuka riayet eden, kimsenin kalbini kırmayan müstesna bir insan. Bizim ülkemizdeki bu güne kadar irtica eden insanların diyebilirim ki en iyilerinden biridir. Hatta bizim kendi vatandaşlarımızın belki yüzde ellisinden daha iyiler. Özellikle Afrika kıtasından gelenler en az hiçbir vatan hainlikleri yok. Vatanlarını terk edip gelmelerinin sebepleri belli, kimse vatanı terk edip gelmez. Burda bizden daha iyi uyum sağladıkları gözleniyor."

Bugün Suriye’den gelenlerinde olduğunu ama onların sıkıntılı olduğunu dile getiren Zımba, "Onları kötülemek adına değil ama onlarda olan problemler bu insanların hiç birinde yok. Bunlarda hiçbir kötülük yok aynen bizden biri gibiler. Burada bu işi kendi insanımız yapmazken bu adamın neler yaptığını bur da görüyoruz. Burda ekmek parası için çalışıyor. Mahalleli Osman abiden çok memnun. Allah ne muradı varsa versin." diye konuştu.

YORUMLAR 46
 • mamafi 9 yıl önce Şikayet Et
  Bizim sahtekar üniversiteler anca kokteyl verirler biride bu adamı alalım ne biliyormuş bir şey öğretirmi bize hiç değilde fransızca öğretsin diyen yok adam kaç sene dirsek çürütmüş iyi kötü bir yere gelmiş yaptırılan işe bak biz de de profesorlerin yanına yaklaşamazdın üniversitede önce asistanı ile bir konuşacaksın o gidece söyleyecek oda geri dönecek asistan sana söylecek benim imkanım olsa bu adama hiç bir şey yaptırmasam türk kitaplarını çevirtirim fransızcaya parası ne ise veiririm şu yaptığımıza bakın utanmak lazım utanmak.
  Cevapla
 • Zeki 9 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun bize yazıklar olsun bu zihniyete nasıl bir ümmed olduk nasıl bir kardeşliktir bu. Kardeşimiz böyle mi değerlendirilmeli bunu mu reva gördük hiç mi bir vakıf yok en azından dil öğrenme kursu açıpta şu insanı bu durumdan kurtaramaz mıyız? Bu kişiye nasıl ulaşırız bir telefon yok mu?
  Cevapla
 • Muhittin 9 yıl önce Şikayet Et
  Türk, Kürt, Arap, Fars olunca "Din kardeşimiz" ama Afrikalı olunca böyle saçma sapan bir bakış açısı. Müslüman ve akademik kariyere sahip bir adama tuvalet temizletmek utançtır. Çevredekilerin yardım etmesi övünç değil.
  Cevapla
 • ......... 9 yıl önce Şikayet Et
  tercümanlık yapsın
  Cevapla
 • Yanlış politika 9 yıl önce Şikayet Et
  Millet iş beğenmiyo iş bulamıyo suriyeliler çalışsın diyen bir güruh var. Kendileri de sabahtan akşama kadar nefes bile almadan çalışsa anlarlar ki 800 lira alıyor ama hayatından çalıyor. Patronlar hep zengin oluyor altına bmw çekiyo ama bizim gariban hala 800 üstelik parası zamanında yatmıyor. Ama devlet asgari ücrete zam yapmazken buraya gelen ıraklı suriyelilere maaş bağlıyo aylardır da veriyor. Maaşı verirken kime sordun ve ne için veriyosun. Neden ülkelerine göndermiyorsun. Onca insanı neden biz himaye etmek zorundayız ki. Doğudakilerin bir kısmı ağa bir kısmı kaçakçı bir kısmı pis işler. İyileride var ama onlarda elinden gelse anında kendi devletini kurmak için bizi harcar. Devlet elektrik su telefonculara tam yetki vermiş istediği faturayı kesiyor kafasına göre ama biz itiraz bile edemiyoruz.Onun ceza kesmesi çok kolay ama bizim itiraz etmemiz çok zor. Devlete bu sefer oy vermeyeceğim ki anlasınlar. Türkler neden hep eziliyor ? Biz enayimiyiz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maliye'den 'demir yumruk' operasyonu: 7 milyar lira rekor ceza
Tutuklama talebi panikletti! Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama!