Atatürk sanıldı, paylaşım rekorları kırıyor

Özel bir şirkette satış yöneticisi olan Koray Edin'e ait bir fotoğraf Atatürk'e aitmiş gibi sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyor.

Atatürk sanıldı, paylaşım rekorları kırıyor
Atatürk sanıldı, paylaşım rekorları kırıyor
GİRİŞ 11.11.2015 08:48 GÜNCELLEME 11.11.2015 13:31
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Özel bir şirkette satış yöneticisi olan Koray Edin ve eşi, paylaşılan fotoğrafların altına sürekli yorum yazarak düzeltmek için ne kadar uğraşsalar da, sosyal medyadaki fotoğrafın Atatürk'e değil, Koray Bey'e ait olduğuna inandıramamış.

Röportare'den Tarkan Kaynar'ın, sosyal medyada ısrarla paylaşılan fotoğraftaki "asıl kişi"yle yaptığı röportaj şöyle: Fotoğrafı Atatürk'e benzetilerek binlerce kişi tarafından paylaşılan biri olarak ne hissediyorsunuz? Şaşkınım açıkçası. Şaka gibi, bir bakıyorum hiç beklemediğim yerlerden tweetler, fotoğraflar geliyor. Nasıl bir hayatınız var? Tempolu. İşim gereği haftanın 2-3 günü uçuyorum, Sabah 7 uçağıyla başlayıp akşam İstanbul'a dönüyorum. Hedefim eşimle beş sene sonra eşimle Ayvalık'a yerleşmek ve bir Kitap yazmak istiyorum.

NİKAHTAN SONRA ÇEKİLDİ

Ne zaman çekildi bu meşhur fotoğraf?

Bu bizim nikahımızdan sonra İstiklal Caddesi'nde eşimle yürürken çekilen bir fotoğrafımızdan bir kesit. 24 Ağustos 2003. Fotoğrafla oynayan da benim bu arada. Bir 10 Kasım günü İnstagram'de "Atam İzindeyim" diyerek paylaştım. Kendimi Atatürk'e benzetmek aklımdan bile geçmemişti. Elimde sigaram olduğu için Atatürk'e mesaj gönderme duygusu içerisinde öylesine bir paylaşım yaptım. İlk anda nasıl tepkiler geldi bu paylaşıma? Arkadaşlarım beğendiler falan Derken, kısa süre içerisinde bir sürü mesaj gelmeye başladı. "Ya Koray senin fotoğraf her yerde paylaşılmaya başlandı, millet profil fotoğrafı yapıyor" falan şeklinde" beni haberdar ettiler. Hatta Pascal Nouma bile altına "İşte karizma budur" yazıp Atatürk zannederek paylaşmıştı. Hızla çoğaldı tabi.Eşinizin yorumu ne oldu?

Eşim bir fotoğrafın altına "Arkadaşlar bu Atatürk değil, benim kocam" yazmasına rağmen insanları inandıramadı. Bir taraftan da hayatımıza bir keyif de geitrdi. Oturuyorsunuz, yorumları okuyor, beğenileri takip ediyorsunuz falan. Bizim şirketten bir yönetici arkadaşımız da yorumlara yazmış "Bu Atatürk değil, bizim arkadaşımız Koray Edin" diye. Tepkiler gelmiş; "Siz Atatürk'ü bile kabul edemiyorsunuz, bizden iyi mi tanıyacaksınız?" şeklinde."Nasıl olur? Çerçeveletip evimin duvarına astım"

Başka ne gibi yorumlar ve tepkiler oldu? Bir Twitter fenomeni profil resmini yapmıştı. Ona tweet attım ve fotoğrafın doğrusunu yazdım ve fotoğrafın orjinallerini gönderdim ona. Adam dedi ki "Nasıl olur? Ben bu fotoğrafı büyüttürdüm, çerçeveletip evimin duvarına astım". Dedim "indirin onu, ama ben olarak kabul ederseniz isterseniz kalsın". Böyle enteresan şeylerle karşılaştığım gibi daha da enteresanı; paylaşılan bir tweette Şangay'da bir restoran duvarında gördüm fotoğrafımı. Hayatımıza bu şekilde bir eğlence de getirdi açıkçası.

Pascal Nouma'nın tweeti de Beşiktaşlı olmam itibariyle hoşuma gitmedi değil aslında. Sözcü Gazetesi Facebook sayfasında profil fotoğrafı yaptı. Onlara da yazdım, durumu anlattım ve kaldırdılar. Eşiniz ve çevreniz dışında, mesela yolda yürürken sizi Atatürk'e benzetenler oldu mu? Hayır, sakalı tamamen eşim beğendiği için bıraktım. Evet yolda yürürken benzetenler çok oluyor. Fotoğraf öncesinde de sonrasında da . Ama benim klasik cevabım "Bu 1.90 üzeri boyla Atatürk olmam mümkün değil zaten" oluyor. Nerelisiniz? Atatürk'le hemşerilik var mı? Düzce'liyim. Ama baba tarafım göçmen, anne tarafım Boşnaktır. Makedonyalı olmamın da benzerliğe bir etkisi de var sanırım.

YORUMLAR 30
 • erol 7 yıl önce Şikayet Et
  kemalist beyni nasıl çalışıyor mutlaka bilim adamları tarafından incelenmeli
  Cevapla
 • Remzi 7 yıl önce Şikayet Et
  "Bir taraftan da hayatımıza bir keyif de getirdi." diyor. Resmen Atatürk'ü eğlence malzemesi yapmışlar. Kendi kafalarınca eğleniyorlar.
  Cevapla
 • fatih 7 yıl önce Şikayet Et
  kemalistler komik varliklar
  Cevapla
 • kemal kuru 7 yıl önce Şikayet Et
  ben Bir fotoğraf avcısıyım tepeden aşşağı foto şop bakalım kendiside bunun yanıtını verecek yoksa rezil olur başarılı montaj çokta iyi hazırlanmış tebrik ederim
  Cevapla
 • BirBilenAdam 7 yıl önce Şikayet Et
  Sırıta sırıta, uğraşa uğraşa Atatürke benzemeye çalışmışlar, neymiş hiç de benzeme düşüncesi yokmuş. Yakasına taktığı broş ve parmaklarının şekli hatta gölgeler bile aynısı olmak için zorlamayla oluşturulmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tarihe geçecek yanıt
Emekli Amiral Türker Ertürk şimdi de Selçuk Bayraktar'ı hedef aldı!