Hawking evrende cennete yer bulamadı!

Evrenin yaradılışını açıklamak için ilahi güce ihtiyaç yok diyen ünlü fizikçi ve matematikçi Stephen Hawking, evreni noktacığa dönüştüren beynine cenneti sığdıramadı.

Hawking evrende cennete yer bulamadı!
Hawking evrende cennete yer bulamadı!
GİRİŞ 16.05.2011 13:54 GÜNCELLEME 16.05.2011 13:54
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi ve matematikçi Stephen Hawking, Guardian gazetesine verdiği özel röportajda ölüm, insanlığın gayesi ve ne kadar süre varolma şansı olduğuna dair görüşlerini paylaştı.

İngiliz evren bilimci Stephen Hawking (69), kendi kozmos vizyonunda cennet için yer olmadığını, "cennetin bir mit" olduğunu söyledi.

Hawking, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, insan beynini, bileşenleri iflas edince çalışmayacak bir bilgisayara benzeterek, "Bozulmuş bilgisayarlar için yaşamdan sonra ya da cennet diye birşey yoktur; bu, karanlıktan korkan insanlar için bir peri masalıdır" dedi.

1960'ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan ve motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanan Stephen Hawking, ölmekten korkmadığını ve son 49 yıldır erken ölümü bekleyerek yaşadığını belirtirken, "Ölmek için acelem yok. Öncelikle yapmak istediğim çok şey var" diye konuştu.

Stephen Hawking, 2010 yılında piyasaya çıkan "Büyük Tasarım" adlı kitabında, evrenin yaradılışını açıklamak için ilahi bir güce ihtiyaç olmadığını iddia ediyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 50
 • erdoğan 12 yıl önce Şikayet Et
  Canlı Cenaze !. Korku filmlerinden fırlamış gibisin, bir düşünebilsen belkide kavrayacaksın yukarıdan bakıldığında zerre kadar küçük bir canlı gibi ve aciz bir varlık olduğunu...ne kadarda büyük bir kavrayışla kavramışsın KOCAAA evreni ve gizlerini yanarım senin aklına nasılda fizikçi ve matematikçi olduysan artık. Çakma matematikçi.
  Cevapla
 • levent 12 yıl önce Şikayet Et
  Bilgisayar. dogru insan bilgisayar a benzer - hard disk beyin dir - kameralar goz - hoparlorler agiz - mikrofon da kulak misali her seyi ile - Hawkins denilen zavallinin ispatlamasi gereen tek bir sey kaldi - bilgisayarlar bir yaraticiya ureticiye ihtiyac duymadan kendi kendine olusurlar - aha bunu aciklasin tamam o zaman hakliymis diyelim
  Cevapla
 • Tuba TAN 12 yıl önce Şikayet Et
  İnsan ve İnsansı Varlıklar. Dünyada yaşayan insan görünümlü hayvan çok. İman dolu maneviyatı ruhumuza Şarj ederek ölümü tadarsak ne ala...
  Cevapla
 • tuncay tezel 12 yıl önce Şikayet Et
  HAWKINGİN RESMİNE BİR BAKIN, ZATEN KONUŞAMIYOR, GÖZ İŞARETLERİYLE ANLAŞIYOR. Bence birileri onun adına atıp tutuyor.
  Cevapla
 • duduk 12 yıl önce Şikayet Et
  devam. İlahi bir güce ihtiyaç duymaması ise irade edenin zorunlu olması bakımından yanlış. Evrende kendi kendine var olma kapasitesi varken mevcut olmasını isteyecek bir irade olmazsa mevcut olması mümkün olmaz. Kendi kendinin mevcudiyetini isteyecek bir iradeye de kendisi daha var değilken sahip olacağını düşünmek bir çelişki.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü
Son dakika: Mustafa Destici trafik kazası geçirdi