Erzincan Valisi'nin korku dolu anları!

THK'nın Çesna ve Karavan tipi uçakların akrobasi gösterileri uçakta bulunan Erzincan Valisi'ne, Belediye Başkanı'na ve diğer yetkililere heyecanlı anlar yaşattı.

GİRİŞ 29.05.2011 14:58 GÜNCELLEME 29.05.2011 14:58

Türk Hava Kurumu'nun (THK) Erzincan'da hizmete açacağı eğitim merkezi için şehre gelen THK uçucu ve atlayıcılardan oluşan ekip, Çesna ve Karavan tipi uçaklar ile yetkililere şehir turu yaptırdı. Etkinliğe katılan Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Emniyet Müdürü Mehmet Tüzel ve basın mensupları, unutulmaz bir gün geçirdi. Pilotun havadaki akrobasi gösterileri ile uçak içerisinde heyecanlı anlar yaşayan vali, belediye başkanı, emniyet müdürü ve basın mensupları çığlıklar attı. Yaklaşık 10 dakikalık uçuş sonrası basın mensuplarının pilottan aynı akrobatik hareketleri yeniden yapmasını talep etmesine ise Vali Demir, "Yeter kaptan sakın bir daha yapma" diyerek müdahale etti.

Erzincan Havaalanı'nda gerçekleştirilen uçuşlar sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Yüksel Çakır; Türk Hava Kurumu'nun şehirde eğitim merkezi açacağını anlatarak, bununla ilgili bazı denemeler yaptıklarını aktardı. Eğitim merkezinin açılmasının şehre önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Başkan Çakır, bu programın Dünya Yamaç Paraşütü yarışmasına denk gelmesinin de anlamlı olduğunu kaydetti.

Erzincan Valisi Abülkadir Demir ise Türk Hava Kurumu'na ait tek motorlu, 8 kişilik, daha çok taksi özelliğinde çalışan uçakla birlikte biraz heyecan verici bir seyahat yaptıklarını ifade etti. Vali Demir, "Pilot, özellikle manevra yaparak, hepimizin bu konudaki yeteneğini ortaya koydu. Erzincan özellikle sivil havacılık anlamında bir merkez konumuna doğru gidiyor. Şu anda üniversitemize bağlı Çelebi Holding tarafından yapılan sivil havacılık, 4 yıllık yüksek okul açtı. Şu anda öğrencileri var. Erzincan'da 3. Endüstri Meslek Lisesi Havacılık Bölümü açılmak üzere onay verildi. 2011-2012 yılında öğrencilerini alarak eğitime başlayacak. Tabi bizim için, bunların yanında çok önemli bir faaliyette bugün başlıyor. Şu anda gördüğünüz gibi Türk Hava Kurumu'nun bütün uçakları burada, bütün personeli burada. Çünkü Erzincan'da Türk Hava Kurumu'nun Eğitim Merkezi bu yıl için başlayacak. Eski Erzincan Havaalanı'nın bir kısmı havacılık faaliyetleri için Türk Hava Kurumu'na verildi. Resmi açılışı yapılacak. Daha sonra da 2011 yılı içerisinde 300 gencimiz burada havacılık eğitimi alacaklar. Burada yamaç paraşütü, paramotor gibi bütün faaliyetleri yapabilecek. Önümüzdeki yıl da bu sayıyı bin kişiye çıkarmak istiyoruz." diye konuştu.

Türk Hava Kurumu tarafından gün içerisinde 4 kişilik Çesna ve 8 kişilik Karavan tipi uçaklar ile yaklaşık 150 kişiye ücretsiz olarak şehit turu attırıldı.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Moody’s Türkiye için büyüme tahmini yükseltti
Son dakika: Kılıçdaroğlu'nın skandal sözlerine Erdoğan'dan bomba cevaplar: Ne yaptık diyorlar