Şok iddia: Kaddafi ölmedi hâlâ yaşıyor

İran medyası, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin hayatta olduğunu yazdı.

Şok iddia: Kaddafi ölmedi hâlâ yaşıyor
Şok iddia: Kaddafi ölmedi hâlâ yaşıyor
GİRİŞ 22.10.2013 08:51 GÜNCELLEME 22.10.2013 17:43
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İran medyası, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin hayatta olduğunu yazdı. Mısır'daki bir gazetenin iddiasına dayandırılan habere göre iki yıl önce öldürülen Kaddafi'nin o görüntüleri de bir mizansendi..
İran radyo ve televizyonu Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin ölmediğini iddia etti. Habere göre, Kaddafi'nin Libya'nın komşularından birinde gizli bir yaşam sürdüğü söyleniyor.

İddia ilk önce Mısır'ın El Masri el Yevm gazetesinde yer aldı. Gazetenin, bağımsız gazeteci Esad Embiya Ebu Gayla'nın iddiasına dayandırdığı haberine göre, Libya'yı 42 yıl boyunca yöneten Muammer Kaddafi hâlâ hayatta. Libya'nın eski liderinin milyonlarca kişi tarafından izlenen linç edilme görüntülerinin de gerçek olmadığını öne süren Ebu Gayla, 2011'deki NATO bombardımanında bir bacağını kaybeden Kaddafi'nin, Libya'ya komşu Afrika ülkelerinden birinde sağlığına tekrar kavuştuğunu ve gizli bir hayat sürdürmeye devam ettiğini iddia etti. İran radyo ve televizyonunun Fransızca yayın yapan birimi de bu iddiayı dünyaya duyurdu.

EŞİ NAAŞINI İSTİYOR
Muammer Kaddafi'nin karısı Safiye Kaddafi da dün Rusya'nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada kocasının ve oğlu Mutassım'ın naaşlarının bulunmasını talep etti. "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği üyeleri oğlumun ve kocamın gömüldüğü yerleri açıklasınlar" diyen Safiye Kaddafi açıklamalarında "Afrika Birliği üyeleri de Muammer Kaddafi ve kurmaylarının öldürülmesi konusunda bir soruşturma başlatmalıdır" ifadelerine yer verdi. Safiye Kaddafi "Ailelerinin bu iki şehide uygun bir cenaze töreni düzenleyebilmesi için" oğlunun ve kocasının öldürülmesi olayına karışanların bildikleri her şeyi açıklamalarını talep etti. Uzun süren sert yönetimi ve sıra dışı tavırlarıyla sık sık dünya kamuoyunun dikkatlerini üzerine çeken Muammer Kaddafi, iç savaş sırasında 20 Ekim 2011'de doğduğu yer Sirte'de yakalanmıştı. Memleketi Sirte'den 50 araç ve 250 kişilik bir konvoyla kaçmaya çalışan Kaddafi ve kurmayları NATO uçakları tarafından vurulmuştu. Yakın korumalarından birinin muhaliflere atmak istediği fakat yanlışlıkla tam Kaddafi'nin arkasına düşen bir el bombasıyla eski diktatörü yaraladığı bildirilmişti. Bu kargaşa esnasında muhaliflerle çatışmaya giren 69 yaşındaki Kaddafi'nin cesedi daha sonra kanalizasyon borularının içinde bulunmuştu. Muhaliflerin, Kaddafi'nin cesedini dahi rahat bırakmadığı videolar ortaya çıkmış, halkın cesede kasaturalarla saldırdığı görüntüler dünya kamuoyunu dehşete düşürmüştü.

AİLESİ VE KURMAYLARI NE DURUMDA?

LİBYANIN ELİNDEKİLER:
Seyfülislam Kaddafi: Muammer Kaddafi'nin oğlu, Seyfülislam Kaddafi (41) Libya'da "ulusun güvenliğini tehlikeye atmak" suçundan yargılanıyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi de Libyalı yetkililerin teslim etmek istemediği Seyfülislam Kaddafi'yi Lahey'de yargılamak istiyor.

Abdullah Senusi: Muammer Kaddafi'nin istihbarat şefi ve devletin "kara kutusu" olarak bilinen Abdullah Senusi, 2011'de Cemahiriye ayaklanmasının bastırılması esnasında işlediği suçlar dolayısıyla idamla yargılanıyor.

Bağdadi Mahmudi: Kaddafi'nin 67 yaşındaki eski başbakanı Bağdadi Mahmudi, geçtiğimiz aydan beri Trablus'ta yargılanıyor.

HAYATTA OLMAYANLAR:
Mutasım Kaddafi: Kaddafi'nin 5'inci oğlu ve Libya'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı. Babasıyla birlikte Sirte'de yakalandı ve linç edildi. Naaşının nerede olduğu bilinmiyor.

Şükrü Ganim: Eski Başbakan'ın cesedi, Viyana'da Tuna nehrinde bulundu.

SÜRGÜNDEKİLER:

Saadi Kaddafi: Muammer Kaddafi'nin üçüncü oğlu. Nijer'de. Eski bir futbolcu olan Saadi Kaddafi'yi teslim etmek istememesi Libya ve Nijer arasında diplomatik krize sebep oldu

Hannibal ve Safiye Kaddafi: Kaddafi'nin karısı Safiye (61) ve oğlu Hannibal (38) Cezayir'de bulunuyor. Yerleri gizli.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • formator 7 yıl önce Şikayet Et
  kınıyorum. libya lideri kaddafinin ölmesine destek veren ülkemin yöneticilerini kınıyorum. unutmayın ki 1974 de bize yapılan amborgoyu delen tek adam kaddafidir. insan bundan dolayı utanır.
  Cevapla
 • Ali Kemal 7 yıl önce Şikayet Et
  bu kadar basit mi?. dünyaya hükmetmiş bir ülke kalkıp bir mezarı mı açamayacak?
  Cevapla
 • EREN GURAY 7 yıl önce Şikayet Et
  abd senaryosu. toplumun nabzını ölçme taktiği bu.. keşke Kaddafi yaşasaydı...!
  Cevapla
 • ÖMER HÜSEYİNOĞLU 7 yıl önce Şikayet Et
  GEÇEN GÜN ULUSTA GÖRDÜM. Saçları biraz daha karışmış, üstü başı da daha dağınıktı. Yok artık.Kurtlar Vadisinde rol icabı ölmüştü.
  Cevapla
 • Ümit 7 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbir lider kendini aşağılatmaz. Hayatta kalmak için mizansene ihtiyaç duyması mantıklı gözükmüyor.Servetini alıp kendini kabul eden bir ülkeye kaçıp gidebilirdi ancak gitmedi.Kendisini yakalayanları kaddafinin arkasına tüfekle dürtmeleri ağzı yüzü kan içinde bırakmaları, kaddafiyi "ben sizin babanızım" dedirtecek kadar ileri gitmişti.Yani aşağılanıyordu.Hiçbir lider kendini hayatta kalmak için aşağılatmaz.Hitler mussolini gibi aşağılanmamak için canlı olarak bırakın cesedinin dahi bulunmasını istemedi, mussolini gibi cesedinin ayağından daracına asıldığını görmüştü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gıdada fahiş fiyat şikayeti iletildi… Cumhurbaşkanı Erdoğan net cevap verdi
İşte Mehmetçiğin yeni tip kamuflajı