Türbe boşaltıldı çatışmalar başladı

Türkiye’nin operasyonla boşalttığı Süleyman Şah Türbesi’nin çevresinde IŞİD ve PYD arasındaki çatışmalar şiddetlendi.

Türbe boşaltıldı çatışmalar başladı
Türbe boşaltıldı çatışmalar başladı
GİRİŞ 22.02.2015 15:46 GÜNCELLEME 22.02.2015 15:51
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

IŞİD’in Kobani’den çıkartılmasının ardından, PYD’nin silahlı kanadı YPG sınır boyunca Batı’ya doğru ilerlemeye başlarken çatışmalar Süleyman Şah türbesinin olduğu bölgenin yakınlarına taşındı.    

Kobani’den çıkarıldıktan sonra hava bombardımanları ile lojistik yolları da kesilen IŞİD, kasaba çevresindeki bir çok köyü de kaybederek Kobani operasyonunu başlattığı Cerablus ilçesine geri çekildi.

En son Kobani’nin batısında 48 köyü ele geçiren YPG ile IŞİD’in kontrolünde bulunan Cerablus ilçesi arasındaki mesafe 4 kilometreye kadar düşmüş durumda.

YPG  batıdaki stratejik öneme sahip Zağros  tepesinden sonra Berkel, Zormağar ve Getaş köyleri ile Kobani’nin güneyinde yer alan Herus, Hemdine Rojova, Hemdine Rojhilat, Dafiye, Seyyit Keta, Hirab Bergir, Hatuniyye, Kofin, Nasır ve Şete köylerinde ile Güneybatı bölgesinde ki Pilling ve Şam köylerinde de kontrolü sağladı.

Türbe boşaltıldıktan sonra çatışmalar arttı

Bu sabah Türk ordusu tarafından gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonu sonrasında Süleyman Şah Türbesi etrafında YPG ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar başladı.

Çatışmalar, Türk ordusu tarafından ‘istismara sebebiyet vermemesi’ amacıyla kullanılamaz hale getirilen Süleyman Şah Türbesi çevresinde yer alan Horus, Şuhul kavşağı, Şehade ve Der Halaf köylerinde sürüyor.

Çatışmalar boşaltılan türbenin 600 metre yakınlığında bir mesafede gerçekleşiyor.

KAYNAK: AL JAZEERA TURK
YORUMLAR 19
 • muhammed 5 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman müslüman i vurması müslüman lik deyiltir aptalliktir
  Cevapla
 • keza 5 yıl önce Şikayet Et
  Hadi sigorta primleri nide düşürsünlerde bu ülke insanını düşündüklerini görelim.6 ayda bir zam yapmak ayıptır.suni gundemlere millet inanmıyor.
  Cevapla
 • as48 5 yıl önce Şikayet Et
  Ya arkadaşlar niye ağzınızı görüyorsunuz seçime az kaldı bu millet herşeyi görüyor biliyor inşallah bu vatan hainlerini sandığa gömerlerde o zaman derslerini alırlar o artık eski Türkiye yok 2023 var
  Cevapla
 • paşa 5 yıl önce Şikayet Et
  işte geçmişte gördük. enver paşa kafası ile gidersek kaybederiz. mantıklı,stratejik davranmak zorundayız. orda bir askerimiz ölseydi direk savaşın ortasındaydık.
  Cevapla
 • hasan 5 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz her zamankinden daha güçlü hala ülkemize oynanan oyunu anlayamayan insanlar var insaf yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye gökyüzünde dengeleri değiştirecek! 26 yıllık serüvende en büyük adım
ABD mahkemesi karar verdi! Türkler harekete geçti