İllegal sol örgütler bir bir PYD'ye katılıyor

Türkiye'deki terör örgütleri ve illegal örgütler PYD'ye katılarak ABD'nin oluşturmaya çalıştığı 'Kürt devleti' projesine hizmet ediyor.

İllegal sol örgütler bir bir PYD'ye katılıyor
İllegal sol örgütler bir bir PYD'ye katılıyor
GİRİŞ 13.07.2015 12:55 GÜNCELLEME 14.07.2015 07:35
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

İbrahim Günay'ın haberi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) 11 Haziran tarihli raporunda, PYD'nin askerî kanadı YPG/YPJ'ye dünya genelinden katılımlar olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ama asıl katılımların Türkiye'deki sol örgütlerden olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır fraksiyon kavgası yapan illegal sol örgütlenmeler, Kobani söz konusu olunca, geçmişi bir kenara bırakıp eylem birliği yaptı. Sol örgütleri Kobani’de birleştiren motivasyonun başında şüphesiz, IŞİD’in dünyaya servis ettiği vahşet görüntülerinin de payı var.

Türkiye’deki silahlı örgütlenmeler için Kobani, bir eğitim sahası haline geldi. Yüzlerce militan bölgeye giderek IŞİD’e karşı savaştı, ölenler, yaralananlar oldu. Bu örgütler cephede çekilen fotoğrafları da servis etmeyi ihmal etmedi.

SDP BUNLARDAN BİRİ

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi geleneğinden gelen bu örgütlenme, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) adı altında legal olarak örgütleniyordu. Ancak Kobani’ye militan göndererek PYD'nin Kürt devleti amacına hizmet ediyor.

PYD'YE EN BÜYÜK DESTEK MLKP'DEN

PYD'YE en büyük desteği, MLKP (Marksist-Leninist Komünist Partisi) verdi. MLKP adı altında Türkiye’de illegal alanda faaliyet gösteren örgütlenme, Ezilenlerin Sosyalist Partisi adı altında legal faaliyet yürütüyor. 1994 yılında kurulan illegal yapı MLKP, Kobani’de en fazla kayıp veren örgüt oldu. MLKP’den 4 militan öldü.

BİR DİĞER ÖRGÜT İSE TİKKO

Bölgede savaşan ve cepheden anlık fotoğraf geçen bir diğer örgütlenme ise MKP (Maoist Komünist Partisi) ile TKP/ML TİKKO’ydu (Partizan). Bu iki örgütlenme, 1968 kuşağından İbrahim Kaypakkaya’nın kurduğu TİKKO’nun devamı niteliğini taşıyor.

TKP'DEN DE YOĞUN BİR KATILIM OLDU

Bu örgütlerin yanında, yıllardır silahlı bir pratiği bulunmayan TKP Kıvılcım (Türkiye Komünist Partisi) üyesi bazı gençlerin inisiyatif alarak bölgeye gittiği biliniyor. Bölgeye giden bir başka yapı, Anarşistlerdi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde örgütlenen Anarşistler, Kobani’ye bireysel olarak gidip savaştı. 2009 yılında örgüt yöneticisi Orhan Yılmazkaya’nın öldürüldüğü Devrimci Karargâh da Kobani ile ilgili bir bildiri yayımlayarak YPG’ye destek verdiğini açıkladı.

TÜRKİYE AÇISINDAN BÜYÜK SIKINTI

Bu örgütler Kobani'de silahlı mücadele ve bomba eğitimi alıyor. Bu da Türkiye'de planlayacakları eylemlerde pratiklerini geliştirdikleri için daha başarılı olacakları anlamına geliyor. 

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
pkk
YAZDIR
YORUMLAR 124
 • muslumanmis 6 yıl önce Şikayet Et
  kürtleri komunistlestirecegiz..hakkini yiyorlar..özgurlugun yok diyecegiz..zaten gerisi gelir..suan musluman kurt orani % 5 ...
  Cevapla
 • Refik 6 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman ayrı oldular ki?
  Cevapla
 • Emrullah 6 yıl önce Şikayet Et
  Siz biraz daha bekleyin.Bu adilerin saldırmalarını bekleyin. Ama bilinki bunun vebali büyük olacak.Biz koskoca ülke niye pkk nın bize saldırmasını bekliyoruz niye fişlerini çekmiyoruz.Yoksa korkuyomuyuz.Eğer öyleyse nasıl ahirette ecdadımızın yüzüne bakacaklar bilmiyorum
  Cevapla
 • İSMAİL KARAKÖY 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu oluşumu önceden eğer görülmediyse biz çoktan batmışız demektir.Adamların başdan beri hayalleri buydu ve bu hayalin gerçek olması içinde Türk yetkililerini dahil ettiler...Ankarada suriyeyi kurtarmak için PYD İLE GÖRÜŞMEKDE NEYİN NESİYDİ...?Bu örğütlerin tamamı aynı zihniyete hizmet etmektedir UYAN TÜRKİYEM...............
  Cevapla
 • adalet 6 yıl önce Şikayet Et
  abd kimki bize iyilik yapacak ancak teröristi destekler anca esedi destekler olan yine müslümanlara olur. incirlik kapatılmalı ve abd ye uşaklık edilmemelidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan 10 ülkenin Osman Kavala çağrısına destek
Aso Yanardağı patladı! Japonya'da korkutan görüntüler