İsrail'den Netanyahu'ya Erdoğan tavsiyesi

İsrailli ünlü gezeteci Dan Arbell, Başbakan Netanyahu'ya kritik tavsiyelerde bulundu.

İsrail'den Netanyahu'ya Erdoğan tavsiyesi
İsrail'den Netanyahu'ya Erdoğan tavsiyesi
GİRİŞ 26.12.2015 03:28 GÜNCELLEME 26.12.2015 11:16
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Newsweek dergisi "Türkiye-İsrail barışı iki tarafın da faydasına" derken, ünlü İsrailli gazeteci Zvi Bar'el de İsrail Başbakanı Netanyahu'ya çağrıda bulundu: Erdoğan'dan ders al, Gazze ablukasını hemen kaldır. Bu bizim yararımıza olur

İsrail askerlerinin 2010'da Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine baskın düzenleyerek sivilleri öldürmesinden bu yana diplomatik ilişkinin bulunmadığı Ankara-Tel Aviv hattında son zamanlarda başlayan hareketlilik dünya basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. Son olarak ABD merkezli haber dergisi Newsweek'te yayımlanan bir analizde "Türkiye ile İsrail barışıyor mu?" sorusu soruldu. ABD'nin önde gelen düşünce kuruşlarından Brookings Enstitüsü'nden kıdemli Ortadoğu uzmanı Dan Arbell tarafından kaleme alınan makalede, iki ülke arasındaki siyasi yakınlaşma değerlendirildi. 

"TOP ERDOĞAN'DA" 

Türkiye ile İsrail'in stratejik açıdan eski müttefik olduğunu hatırlatan Arbell, siyasi kriz döneminde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok fazla etkilenmemesinin ve İsrailli turistlerin ayaklarını Türkiye'den çekmemesinin normalleşme sürecini kolaylaştıracağını vurguladı. Yazar, Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı siyasi kriz nedeniyle enerji konusunda politika değişikliğine gitmek zorunda kaldığı için İsrail'e yöneldiğini de savundu. Analizde ayrıca "İki ülkenin Suriye politikalarının uyuşması normalleşme adımlarını hızlandırıyor" denildi. Yazısında barışma noktasında "Top şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayağında" diyen Abrell, Netanyahu'nun kabinesinde artık eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman gibi Türkiye karşıtlarının olmamasının, ayrıca yeni Mossad şefi Yossi Cohen'in de Türkiye'ye ile yakınlaşma taraftarı olmasının Tel Aviv hükümetinin elini rahatlattığını belirtti. Olumlu adımlara rağmen Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmazlıkların çok fazla olduğu hatırlatması yapılan analizde; tamamen normalleşme için ABD'li diplomatların çabalarına daha fazla ihtiyaç olduğu belirtildi. 

NETANYAHU'YA ÇAĞRI: ABLUKAYI KALDIR

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesindeki Zvi Bar'el imzalı analizde ise Erdoğan'ın ülkesinin çıkarlarını düşündüğü için soruna pragmatik yaklaştığı, İsrail'in de Türkiye'ye ihtiyacı olduğu için Netanyahu'nun da aynı şekilde hareket etmesi gerektiği belirtildi. Analizde ayrıca Gazze ablukasının kaldırılmasının Türkiye'ye verilen bir ödün olarak görülmemesi gerektiği, İsrail'in bu adımı atmak zorunda olduğu kaydedildi.

YORUMLAR 6
 • Hayret 8 yıl önce Şikayet Et
  Bütün dünya Rusya dahil İsrail'e hizmet ediyor bu nasıl bir güç arkadaş
  Cevapla
 • mert mert 8 yıl önce Şikayet Et
  anlasildi, onlarin asil derdi Türkiyeye gelmek ve yerlesmek.
  Cevapla
 • vilayet 8 yıl önce Şikayet Et
  mossad başkanının tavsiyesi işte daha ne, aklı olan barışmaz,
  Cevapla
 • ismail hakki efendi 8 yıl önce Şikayet Et
  Erdogandan kimler ders almadiki
  Cevapla
 • ömer ali 8 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar ALGI operasyonları geçiniz.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den beş kente son dakika uyarısı!
Son dakika haberi: Türkiye düşmanı Bob Menendez tarih oldu! Kararı duyurdu...