Barzani: Şengal Kandil olmayacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, “PKK’nın Şengal’de ikinci bir Kandil kurmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Barzani: Şengal Kandil olmayacak
Barzani: Şengal Kandil olmayacak
GİRİŞ 28.10.2016 08:34 GÜNCELLEME 28.10.2016 09:05
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, önemli açıklamalarda bulundu. “DEAŞ ile mücadelede verdiği destek nedeniyle Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diyen Başbakan Neçirvan Barzani muhabirimizin Şengal’in ikinci Kandil yapılmaya çalışılmasına yönelik sorusuna “Buna asla izin vermeyeceğiz” cevabını verdi. Barzani “PKK’nın Şengalle hiçbir bağlantısı yoktur. Şengalin ikinci bir Kandil olacağına inanmıyorum. Şengal’de ne olacağına, Şengal halkının kendisi ve Kürdistan bölgesi halkı karar verecektir. Ne PKK, ne de dışarıdan bir güç Şengal meselesi ile ilgili karar veremez. Buna izin vermeyiz” dedi.
 
 ARTIK DURUM FARKLI
 
“2003’te bağımsızlığımız söz konusuydu” diyen Barzani, “Fakat Bağdat’a gittik ve yeniden inşaya destek verdik. Musul’dan sonra Irak ile yeni bir sürece gireceğiz. Bu durum sürdürülebilir değildir. Musul’dan önceki Irak ile Musul’dan sonraki Irak çok farklı olacaktır. Saddam öncesi ve sonrası Irak gibi. Dün el Kaide vardı, şimdi de DEAŞ, mevcut siyasetle devam edilirse yarın başka bir şey ortaya çıkacak” dedi. Musul’un Kürtler üzerinde direk bir etkisi olduğunu belirten Barzani, “Siyasi ve iktisadi açıdan önemlidir. Coğrafik açıdan da Musul’un Kürdistan’ın iki büyük kenti Duhok ve Erbilüzerinde fiili bir etkisi vardır. Dolaylı olarak Kerkük’ü de etkiliyor. Bu nedenle Musul operasyonu hayati önem taşıyor. Bu operasyon Irak’ın geleceğinin belirlemesinde önemli bir dönüm noktasıdır. İlk günden Kürtler olarak Musul merkeze girmek istemediğimizi deklare ettik bunun başlıca sebebi de Kürtler ile Araplar arasında bir savaşın çıkmasını arzulamıyoruz. Musul’da büyük bir mezhepsel rekabet var ve Musul’un geleceğini tehdit etmektedir” diye konuştu.

ERDOĞAN DA DÜN İZİN VERMEYİZ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sincar yeni bir Kandil olma yolunda buna müsaade edemeyiz." diyerek Sincar'da mücadelenin devam edeceğini açıkladı. 

STAR
 

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Orhan 5 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl okuyorsunuz İngiliz ABD uçakları İncirlik'te kalkıyor ne konuştuğunuzu bilin öyle konuşun bırakın artık bu Kürt düşmanlığını Barzani olmasa çok şey değişir
  Cevapla
 • nejdet 5 yıl önce Şikayet Et
  Abd ve ingilizlerin hicbir zaman kopeklerine inanilmaz
  Cevapla
 • kasım 5 yıl önce Şikayet Et
  abd nin etkisinden kurtulun size de güvenmiyoruz
  Cevapla
 • lala 5 yıl önce Şikayet Et
  Bunun sözüne asla yuvenmem
  Cevapla
 • Rfk 5 yıl önce Şikayet Et
  Pkk olmayacak PYD her yerde olacak demiş özetle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
ABD'de polis yine dehşet saçtı