Barzani tutuştu ilginç açıklama: Komşularımızla...

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül referandumundan dolayı komşu ülkelerle ilişkilerinin bozulması taraftarı olmadıklarını açıkladı.

Barzani tutuştu ilginç açıklama: Komşularımızla...
Barzani tutuştu ilginç açıklama: Komşularımızla...
GİRİŞ 16.09.2017 19:06 GÜNCELLEME 16.09.2017 19:21
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Barzani, IKBY'nin Duhok kentindeki "evet mitinginde" yaptığı konuşmasında, "Komşu ülkelerle dostane ilişkiler içerisinde kalmayı istiyoruz. İlişkilerimizin bozulması taraftarı değiliz." ifadelerini kullandı.

Komşu ülkelerin haklarına karşı duracağı kanaatinde olmadıklarını belirten Barzani, "Barış ve istikrarın vesilesi olduğumuzu geçen 25 yıl boyunca ispatladık." diye konuştu.

"SINIRLARIN ÇİZİLMESİ VE SU MESELESİ İÇİN MERKEZİ HÜKÜMETLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Bağdat ile diyalog kapısını kapatmadıklarını ve kapatmayacaklarını söyleyen Barzani, sınırların çizilmesi ve su meselesinin ele alınması için Irak merkezi hükümetiyle ciddi görüşmelere girmeye hazır olduklarını dile getirdi.

IKBY'NİN TEK TARAFLI REFERANDUM KARARI

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle yaptığı toplantı sonrası 25 Eylül tarihinde referandum yapılacağını duyurmuş, bunun Kerkük gibi statüsü tartışmalı olan bölgelerde de gerçekleşeceğini bildirmişti.

Irak merkezi hükümetiyle başta bütçe olmak üzere birçok sorun yaşayan Erbil yönetimi, Haziran 2014'te terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye karşı halkı koruma bahanesiyle girdiği Arap ve Türkmenlerin yoğun yaşadığı tartışmalı bölgelerde de referandum planını uygulamaya koymayı hedefliyor.

Referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, tartışmalı bölgelerde yaşayan Türkmen ve Araplar, ABD, Birlemiş Milletler, İngiltere, Türkiye ve İran karşı çıkıp, iptal edilmesini talep etmişti.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi ise, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak meclisi de yaptığı oylamada bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı yazılı açıklamada, "IKBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz." demişti.

ETİKETLER
mesud barzani bağat
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • asır 3 yıl önce Şikayet Et
  Madem ırak bölünürse Kerkük türkiyenin ozaman niye referanduma karşıyız
  Cevapla
 • Dadaş murat aydın 3 yıl önce Şikayet Et
  Dunyayı dize getirecegiz. Hepsi türkü tanıyacak
  Cevapla
 • Özet 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık önümüzde yeni bela ABD kukla sı Barzani .
  Cevapla
 • ali mali 3 yıl önce Şikayet Et
  Namazmı kılacak Dünya?
  Cevapla
 • Abdullah 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasıl tutuşmaki adam devlet başkanı gibi konuşuyor.Herhalde siz tutuşanları göremiyorsunuz.Başınızı kumdan çıkarın...
  Cevapla
 • Ankara anlasmasi 3 yıl önce Şikayet Et
  Ankara anlasmasi bunun la yeniden aktif olup verilen topraklar geri alınacak ırak tan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülke TV muhabirine saldıran CHP'li Zeybek'e peş peşe tepkiler!
İsrail görüntüleri yayınladı! 'Lübnan'ı vurduk, devamı gelecek'