Kirli pazarlık!

Ortadoğu’da kaosun fitilini ateşleyecek referandum öncesinde kirli bir harita pazarlığı yapılıyor.

Kirli pazarlık!
Kirli pazarlık!
GİRİŞ 21.09.2017 07:17 GÜNCELLEME 21.09.2017 07:19
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Irak’ın kuzey’inde 25 Aralıkta Barzani öncülüğünde yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi kirli pazarlık süreci devam ediyor. Brett Mcgurk ve batılı ülke temsilcilerinin süreci fırsata çevirmek isteyen Barzani’ye destekleri sürüyor. ABD ve Batı ülkelerinden gelen heyetin referandum bahanesi ile 2003 yılından buyana tartışmalı bölge niteliği taşıyan 20 yerleşim birimini Barzani’ye rüşvet olarak vermek istediğini belirten Kerkük Milletvekilli Hasan Turan, pazarlık sürecinin ABD ve Batılı ülkeler tarafından yönetildiğini söyledi.

SON GÖRÜŞME SÜLEYMANİYE’DE

Referandum öncesi Irak ve referandumun tarafları arasında son görüşme Süleymaniye’de gerçekleşti. Toplantıda Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Mesud Barzani ile Celal Talabani’yi temsilen eşi Hero Ibrahim Ehmed’te hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Süleymaniye toplantısında, Irak merkezi yönetiminin Barzani’nin koşulsuz şartsız referandum ve bağımsız devlet iddiasından vazgeçmesi talebini iletti. Irak Milletvekili Hasan Turan Barzani’nin bu süreci dış dinamiklerle birlikte yönettiğini pazarlık sürecinde çoğunluğu Türkmenlere ait 20 yerleşim birimi ile 10 bin kilometreden büyük alanın rüşvet olarak Barzani ve Talabani’ye rüşvet olarak verilmeye çalışıldığını belirtti.

IRAK HALKI KARAR VERSİN

“ABD, İsrail ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenen Terör Koridoru konusunda yapılan pazarlıklar ABD tarafından yönetiliyor” diyen Hasan Turan, “Onlarca belde ve binlerce kilometrekare oldu bittiye getirilerek şantaja feda ediliyor” diye konuştu. “Bölgenin kaderine kendi halkımız karar versin” diyen Iraklı vekil, Barzani’nin taktik ve stratejilerinin farklı merkezlerden yönetildiğini iddia etti.

3 EYALETTEN TOPRAK ALACAK

Mesud Barzani tarafından başlatılan referandum ve bağımsızlık sürecinin tuzak olduğuna dikkat çeken Kerkük Milletvekili, Musul’da 16 ilçe, Kerkük, Tuzhurmatu, Mendeli, Celavlak ve Karatepe ile birlikte Diyala’dan Hanekin gibi beldelerin rüşvet olarak Barzani’ye verilmek istendiğini vurguladı. ABD ve İsrail eliyle referandum şantajıni kullanarak Barzani’ye peşkeş çekilmeye çalışılan bölgeler yüzde 70 oranında Türkmenlere ait yerleşim birimlerinden oluşuyor.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Koray 2 yıl önce Şikayet Et
  Ah be israil n3 güzel oynuyor oyununu diyor ki referandumu destekliyorum hayır desteklemiyor böyle söylerse savaşa yeşil ışık yakar yine müslüman Müslümanı kırar ortadogudaki savaş dahada kızısir ve bu savaşa kimse hayır demez İsrail in ekmeğine bal sürülür israil barzaninin ipini çekmiş ondan kurtulmanin en kolay yolu onu kendisiyle yoketmek ey barzani aklinı başına al uslu otur gelme bu fitne hesaplarına bırak referandumu israil seninle oynuyor israil ırak biraz daha karışsın ki Suriye'de istediği gibi oynasın olayımız bu
  Cevapla
 • Demir 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye biliyordu baştan herşeyi ta 90 lardan hatta dahada eskiden biliyordu şimdi yumurta gelmiş dayanmış şöyle olmuş böyle olmuş referandum da olacak herşey olacak çünkü büyükler kararı vermiş kim ne derse desin
  Cevapla
 • Mechul 2 yıl önce Şikayet Et
  Diyelimki biz kuzey ırak'a girdik ve barzaniyi devirdik. Peki barzaninin yerine kim gelecek. Basit bir soru ama önemli bir soru. Biz burdan barzaninin yerine kayyum mu atayacagiz. Yoksa hasbisadi örgütü mü yoksa pkk mi gelecek, Kuzey irakin karışması bize çok zarar verir. Aklı selim düşünüp hareket etmenizde fayda var. Milli duygularimizla devlet yönetilmez. Ülke menfaati milli duygulardan daha önemli.
  Cevapla
 • Hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Amaç pkk ve Irak pesmergelerini birleştirip Suriye'den Irak'a fason bir devlet kurmak ve zamanı geldiğinde sahibi olduğunu iddia edene teslim etmek. Gidişat öyle...
  Cevapla
 • Mete Uncu 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye nüfusunu 100 milyona çıkarmalı bir an önce, ucuz işgücü olarak orta asya hatta moğolistandan göçler alınmalı, bu göçler 20 30 sene sonra müttefikimiz veya takviye Türk nüfusumuz olacak.
  Cevapla
 • Mechul 2 yıl önce Şikayet Et
  Mete bey, nüfus çoğunluğuyla savaş kazanılmaz. Silah gücün varsa kafadan yüzde elli güçlüsün. İsrail e bak belki kafan çalışır. Veya bir şey bilmiyorsan sus da adam saysinlar.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu anki nüfusumuzda gayet yeterli bir ağırlığa sahip. Suriyelilerle birlikte neredeyse 83 milyon nüfusumuz var
  Cevapla
 • alp 2 yıl önce Şikayet Et
  İyide mogolistanın nüfusu 3-4milyon bisey zaten onuda biz alirsak hepten biterler ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ayasofya kararı dünya basınında gündeme oturdu!
Ayasofya'yla ilgili tarihi sözler!