Referanduma 1 gün kaldı! Anlaşamadılar

Bağdat'ı ziyaret eden IKBY heyeti, referandumda ısrarcı olduklarına açıklarken, Şii Ulusal Koalisyonu ile anlaşamadıklarını bildirdi.

Referanduma 1 gün kaldı! Anlaşamadılar
Referanduma 1 gün kaldı! Anlaşamadılar
GİRİŞ 24.09.2017 11:45 GÜNCELLEME 24.09.2017 12:24
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Irak'ın başkenti Bağdat'ı ziyaret eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) heyeti, referandumda ısrarcı olduklarını ve bundan sonra da Bağdat ile diyaloğa devam etmek istediğini belirtirken, Şii Ulusal Koalisyonu ile referandum konusunda anlaşamadıklarını bildirdi.

IKBY heyeti adına basın toplantısında konuşan Roj Nuri Şaves, "Görüşlerimizi açıkça ve çekinmeden koalisyondaki dostlarımıza bildirdik. Diyaloğun 25'in sonrasında da sürmesini istedik. Onlar ise diyaloğu sadece referandum öncesi destekleyeceklerini ifade etti" dedi.

Şİİ KOALİSYON: KRİZLE İLGİLİ ANLAŞAMADIK

Şii Ulusal Koalisyonu üyesi Ali Allak'ta, Kürt heyetle referandum konusunda anlaşmadıklarını belirterek, "Kürt kardeşlerimizin referandumda ısrarcı olduğunu gördük. Biz de buna kökünden karşı olduğumuzu ifade ettik. Dolayısıyla krizle ilgili anlaşamadık" diye konuştu.

"HÜKÜMETİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Hükümetin referanduma karşı tavrının net olduğunu dile getiren Allak, bu konuda Irak’ın birliğini esas alacak tüm önlemleri destekleyeceklerini söyledi.

ASKERİ MÜDAHALE SEÇENEĞİ

Tartışmalı bölgelerde referandumun yapılması halinde hükümetin askeri müdahale ihtimali sorusuna Allak, hükümetin diyaloğu desteklediğini kaydederek, askeri müdahale anlamında atılacak adımların ise hükümetin yetkisi ve kararı dahilinde olduğunu aktardı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • Engin 6 yıl önce Şikayet Et
  Ohhh canima degsin;)))
  Cevapla
 • Asalet 6 yıl önce Şikayet Et
  Barzani ipini cekiyor
  Cevapla
 • Halk 6 yıl önce Şikayet Et
  Barzani iraki suriyeye cevircek.
  Cevapla
 • emirim78 6 yıl önce Şikayet Et
  özü Türk sözü Türk canım Kerkük
  Cevapla
 • tek gercek allah 6 yıl önce Şikayet Et
  barzani son çırpınışlarin bunlar. Allah in izniyle benim Mehmedim senin senin oturdugun evi dahi alacak bu kanim vatanima helaldir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran polisinden yeni cumhurbaşkanına başörtüsü uyarısı
Konut kredisinde yeni kurnazlık! İşin tadı kaçtı