Peşmergebaşı Türkiye için de oylama yapmış

K. Irak’taki referandumda kullanılan oy pusulası Erbil’in, Türkiye, İran ve Suriye topraklarına da göz diktiğini ortaya koydu

Peşmergebaşı Türkiye için de oylama yapmış
Peşmergebaşı Türkiye için de oylama yapmış
GİRİŞ 29.09.2017 06:08 GÜNCELLEME 29.09.2017 06:17
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Kuzey Irak’taki korsan referandumda insanlara yöneltilen soru tartışma konusu oldu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gerçekleştirdiği gayrimeşru referandumda oy pusulalarında yöneltilen soru, İsrail adına hareket eden işgalcilerin Irak'ın dışında Türkiye, İran ve Suriye gibi bölge ülkelerinin topraklarına da göz diktiklerini açıkça ortaya koydu.

25 Eylül’deki pusulada katılımcılara, "Kürdistan Bölgesi'nin ve Bölge'nin yönetimi dışındaki Kürt alanlarının bağımsız bir devlet olmasını istiyor musun?" sorusu yöneltildi. Sorunun içeriğinin son derece muğlak ve geniş bir bölgesel alanı içerdiği görülüyor. Yöneltilen sorunun sadece 2005 Irak Anayasası ile çizilmiş IKBY sınırları dışında yaşayan Iraklı Kürtleri değil, geniş yorumlandığı takdirde Türkiye, İran ve Suriye’deki Kürt kökenlileri de hedef aldığı kaydediliyor.

NİYETLERİ PARÇALAMAK

Korsan referandumda açık uçlu formüle edilen soru ile ilk başta Kerkük, Tuzhurmatu gibi Türkmen ve Arap nüfus ağırlıklı şehirlerin de oldu-bitti bir işgalle IKBY bölgesine dahil edilmesi amaçlanıyor. Öte yandan yine aynı açık uçlu soru ile coğrafyayı parçalamaya niyetli proje sahiplerine Irak’a komşu ülkelerde kullanmaları için bir maşa da sunuluyor.

İlk uygun fırsatta Suriye’deki ABD destekli PKK/YPG terör örgütü kontrolündeki bölgelerin de korsan referandumun kapsamına dahil edilerek, Suriye’den ayrışmasına imkan sağlanabilecek. Yine Türkiye ve İran’ın toprak bütünlüğüne de saldırı için fırsat kollanacak. Korsan referandum sürecinde IKBY bölgelerinde Türkiye sınırlarının da dahil edildiği 'Kürdistan haritalı' pankartlar dikkat çekmişti.

Yeni Şafak

ETİKETLER
oy pusulası
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  bir de ne kadar ömrün kaldı onun için yap. Bence 3 vakte kadar bilinmeyen bir kuyuya yolcusun.
  Cevapla
 • Mechul 4 yıl önce Şikayet Et
  Anlamadım. Yani bu barzani uşağı , benim adimadami oylama yapmış. Hayret. Bana hiç soran olmadı.
  Cevapla
 • Harun 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir ara saddam ondan sonra sia sonra isid simdi kurtler herkes oranin gercek sahibi biziz diyor ama asil sahip turkiye su ne der bu ne yapar hesabi yapiyor artik hesap kitabi birakip kiliclari kinindan cikarin yoksa adamlar yarin istanbul kurtlerin diyecek
  Cevapla
 • Mechul 4 yıl önce Şikayet Et
  Zaten dünyada en büyük kürt nüfusu barındıran istanbul, dese şaşmam.
  Cevapla
 • cetin 4 yıl önce Şikayet Et
  suriye İran ı bilememde.Türkiye den degil toprak kum tanesi alamazsin.
  Cevapla
 • Kalem Abi 4 yıl önce Şikayet Et
  Hele bi denemeye kalksınlar viririz ayarı viririz ayarı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nun 48 bin liralık balık ziyafetinden yeni detaylar: Kalkan ciğeri yemişler
Muhalif gazetecilerin ayarı bozuldu! Rezil olan olana... Şimdiki isim Mine Kırıkkanat