Erbil'de herkes bunu konuşuyor! Barzani'ye...

Irak ordusunun Kerkük'ü ele geçirmesinin ardından olası Erbil operasyonu Kuzey Irak halkını tedirgin ediyor. Erbil'de kulaktan kulağa Barzani'ye darbe yapılacağı konuşuluyor.

GİRİŞ 23.10.2017 11:01 GÜNCELLEME 23.10.2017 12:20
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İşgalci Barzani güçlerine karşı 16 Ekim gecesi operasyon başlatan Irak ordusu ve Haşdi Şabi, Türkiye'nin Habur'a alternatif olarak hayata geçirmeye hazırlandığı Ovaköy güzergahını tamamen ele geçirmeye çok yaklaştı. Kerkük'ün ardından Altınköpkü ve Kuştepe'yi Peşmerge'den alan Irak ordusu, bir yandan da Musul Barajı yakınından Türkiye sınırındaki Zaho'ya doğru ilerliyor.

Çok sayıda tank ve Haşdi Şabi milisleriyle Musul Barajı'nın batı kesimini Peşmerge ile PKK'dan alan Bağdat, Barzani'yi tamamen by-pass edecek Ovaköy yolunu güvenli hale getiriyor. Irak ordusundan bir kaynak, Habur Sınır Kapısı'nın açıldığı bölgeyi Peşmerge güçlerinden 'tamamen' temizleyeceklerini ve Zaho'ya ulaşmaya çok yakın olduklarını açıkladı.

SÜLEYMANİYE YOLU KAPALI

Kerkük'ün ardından Erbil sınırına kadar birçok kritik noktayı kaybeden Peşmerge, ordu güçlerinin ilerleyişini durduramıyor. Altınköprü'deki çatışmaların ardından bölgenin Bağdat'a geçmesiyle birlikte Erbil ile Kerkükarasındaki tüm yollar kapatılmıştı. Taktak'ın da Barzani'den alınmasıyla birlikte Süleymaniye-Kerkük arasındaki güzergah da tamamen kapanmış oldu. Erbil ve Süleymaniye'deki gazetecilerin Kerkük'e gitmesine izin verilmiyor. Bu arada Kuştepe mevkiinden geri çekilen Peşmerge'nin, Saddam Hüseyin döneminden kalma köprüleri yıktığı öğrenildi. Patlatılarak tahrip edilen köprüler biri, Kerkük ile Erbil arasında bağlantıyı sağlayan Hindistan Köprüsü. Peşmerge, 1980'de inşa edilen köprüyü yıkmakla Irak ordusunun ilerleyişini durdurabilmeyi amaçlıyor. Irak ordusunun Erbil'e 4 km mesafedeki 36. Paralel'e dek ilerleyeceği belirtiliyor.

Peşmerge güçleri ayrıca Irak ordusunun Suriye sınırındaki Fiş Habur Sınır Kapısı'nı kontrol altına alma girişimini engellemek için Musul'un Sincar ilçesi ile IKBY'deki Duhok kentini birbirine bağlayan ana yolu kapattığı bildirildi.

ONUN İHTİRASI İÇİN ÖLMEYECEĞİZ

Bu arada Barzani'nin KDP'si tarafından Kerkük'ü satmakla suçlanan Kürdistan Yurtsever Birliği'nden çok sert açıklamalar geliyor. Geçtiğimiz günlerde ölen Celal Talabani'nin oğlu Bafel Talabani, "Biz Irak hükümetiyle anlaştık. Barzani'nin hangi güçlerle ne gibi anlaşmalar yaptığını açıklaması gerekiyor" dedi. Celal Talabani'nin yeğeni Lahor Talabani ise Barzani'yi 'muhteris ve petrol hırsızı olmakla' suçladı, "Barzani eğer onuru varsa istifa etmeli, Kürt çocukları onun ihtirasları için ölmek zorunda değil" ifadelerini kullandı.

DARBE SÖYLENTİLERİ

Kerkük'ün ardından önemli petrol sahaları Taktak, Zummar, Batme ve Ayn Zale'yi de önceki gün kaybeden Barzani, cephede büyük bir çöküş yaşıyor. 

Irak ordusunun Erbil yakınındaki Kuştepe'yi de ele geçirip 'IKBY başkenti'ne 20 kilometreye kadar yaklaşması, Erbillileri paniğe sevk etti. Irak ordusunun Erbil'i de kontrol altına alacağından korkan halk, kaybedilen toprakların tek suçlusunu Mesud Barzani olarak görüyor. Güvenlik önlemlerinin olağanüstü seviyede olduğu Erbil'de panik o kadar artmış durumda ki, Peşmerge, Türk gazetecilerin kent içinde çekim yapmasını yasakladı.

Bazı Türk gazeteciler, çekim yapmaları durumunda gözaltına alınmak ve ekipmanlarına el konulmakla tehdit ediliyor. Erbil'deki paniğin en önemli nedeninin ise 'darbe ihtimali' olduğu belirtiliyor. Güvenlik güçleri 7/24 ayakta ve kentte isyan çıkmasından korkuluyor. Barzani'ye yönelik bir darbe teşebbüsü olasılığı her yerde konuşuluyor. Çünkü halk, 25 Eylül'de referandumun yapıldığına pişman olmuş durumda. Bu domino etkisinin Peşmerge içinde de yayılabileceği ve Barzani'ye bağlı silahlı güçlerin isyan başlatabileceği kaydediliyor.

Erbilliler, "Referandum yapılmasaydı ne Kerkük ne de petrol kaynaklarını kaybederdik. Bütün suç Barzani'de. Hemen istifa etmeli. Keşke parmağımız kırılsaydı da o referenduma 'evet' demeseydik..." yönünde açıklamalarda bulunuyor.

YORUMLAR 19
 • Mesu 6 yıl önce Şikayet Et
  Babası neydiki oğlu ne olsun
  Cevapla
 • Barbaros 6 yıl önce Şikayet Et
  Demekki turkiyenin arkasından çekilmesi böyle oluyormuş.turkiyenin korkusuna gelemeyen iran destekli ırak hükümeti barzani nin turkiyeyi satmasıyla istediğini aldı.
  Cevapla
 • KEKO 6 yıl önce Şikayet Et
  Dost aci söyler. Kuzey Irakta yasayan ve dünyadan haberi olmayan insanlarin sucu yok. Suz Barzani gibi diktatörlerde . Bunlarin öncülügünde Devlet ne ortaya cikar ne de yasar. olacak dünyadan haberi olmayan ordaki garibanlara olacak.
  Cevapla
 • Hain Avcısı 6 yıl önce Şikayet Et
  Barzo gidici abd onun yerine pkk yi getirecek amac bu. bence ondan pcimerge cekildi. barzo referandumla tr ye karsi buyuk yanlis yapti
  Cevapla
 • esas 6 yıl önce Şikayet Et
  Net gözüken o ki ABD üstün silah gücü ve anlaşmalı DAEŞ ile ki DAEŞ'in içindeki ajanlarını-fetö vari transfer etmesinden anlıyoruz zaferleri Peşmergeye hediye etmiş. adamların eşkıyalığı ABD'yi bile rahatsız etmişti. Bozuk yapılı devletten uzak adamlarla gerçekten terör devleti kuracaklarmış.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İnsanların olmadığı 200 yıl sonrası İstanbul... Yapay zeka çizdi
80 yıldır zihniyetin değişmediğinin bir kanıtı daha... 'Uçak devrinde kağnı zihniyeti'