BAE, bakanlar ve yetkililer için "hesap verilebilirliği" için kararname çıkardı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çıkarılan kararname ile Kamu Savcılığının hesap verebilirliği artırmak için görevi kötüye kullandıklarından şüphelenilen bakanları ve üst düzey yetkilileri soruşturmasına izin verildi.

BAE, bakanlar ve yetkililer için "hesap verilebilirliği" için kararname çıkardı
BAE, bakanlar ve yetkililer için "hesap verilebilirliği" için kararname çıkardı
GİRİŞ 31.08.2021 22:26 GÜNCELLEME 31.08.2021 22:26

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Kamu Savcılığının hesap verebilirliği artırmak için görevi kötüye kullandıklarından şüphelendiği bakanları ve üst düzey yetkilileri soruşturmasına izin veren bir kararname çıkarıldı. Kararnamede, Kamu Savcılığının herhangi bir üst düzey yetkili hakkında şikayet alması halinde ve BAE'nin federal hükümeti ile koordineli olarak soruşturma açabileceği belirtilirken, soruşturma altındaki yetkililerin seyahat kısıtlaması getirilmesi ve gerekirse banka hesaplarının dondurulmasına izin veriliyor. Kararname ile hesap verebilirliği artırmak ve yasal süreci güçlendirilmesi amaçlanıyor.

BAE, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki yolsuzluğun en az olduğu ülkeler arasında yer alırken, küresel olarak ise endekste 21’inci sırada yer alıyor.

Orta Doğu’nun finans merkezi Dubai'ye ev sahipliği yapan BAE, son birkaç yıldır kara para akışı için tercih edilen bir ülke olduğu algısını yıkmaya çalışıyor. BAE, geçtiğimiz ağustos ayında Dubai’de "finansal sistemin bütünlüğünü güçlendirmek" amacıyla kara para aklamayla mücadeleye odaklanan özel bir mahkeme kurulduğunu duyurmuş, geçtiğimiz şubat ayında ise hükümet, Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele için bir İcra Dairesi kurmuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Harekete geçildi! Diamond Tema hakkında yakalama kararı!
Havacılığın en büyük gizemi! Kayıp Malezya uçağı bulundu mu?