Lieberman PKK'ya yardım edecek

İsrail’in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye’nin İsrail’e karşı aldığı kararlara cevaben bazı “cezalandırıcı” adımlar atacaklarını açıkladı.

Lieberman PKK'ya yardım edecek
Lieberman PKK'ya yardım edecek
GİRİŞ 09.09.2011 15:23 GÜNCELLEME 09.09.2011 15:23
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Buna göre İsrail, ABD’de Ermeni lobisiyle işbirliği içine girecek ve PKK’ya askeri yardım teklifinde bulunacak.

İsrail, Türkiye’nin Mavi Marmara saldırısından dolayı özür dilemeyen İsrail’e karşı attığı adımlara cevap vermeye hazırlanıyor. İsrail’de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Türkiye’ye karşı bir dizi sert tedbirler almaya karar verdi.

Bakanlığın üst düzey isimlerinin, konuyla ilgili yarın Lieberman’la yapacakları toplantıya hazırlık için dün bir araya geldikleri belirtildi. Cumartesi günkü toplantıda İsrail’in, Türkiye’ye vereceği cevap konuşulacak.

Dünkü toplantının ardından bilgi veren kaynaklar ise Türkiye’nin aslında İsrail’in özür dilemesiyle ilgilenmediğini ve Ankara’nın İslam dünyasındaki imajını yükseltmek için İsrail yönetimi ile tartışmayı tercih ettiğini düşünüyor. Lieberman’ın da bu yüzden özür dilemek için yaratıcı formüller aramanın gereksiz olduğunu, onun yerine İsrail’in Türkiye’yi cezalandıracak girişimlere odaklanması gerektiğini düşündüğü aktarılıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın da Türklere karşı kullanılmak üzere bir diplomasi ve güvenlik araç kutusu kullanma formülü üzerinde ilerlemeye karar verdiği belirtiliyor. Atılacak ilk adımın İsrail ordusunun bütün emekli mensuplarının Türkiye’ye gitmesini önlemek için onlara yönelik bir seyahat yasağı çıkarılması olacağı aktarılıyor. Ancak bu tavsiye sert bir tavsiye olacak ve İsraillilerin de Türkiye bağlantılı uçuşlar yapmaktan caydırılmasını amaçlayacak.

İsrail’in planladığı bir diğer adım ise Ermenilerle işbirliğini kolaylaştıracak adımlar olacak. Bu ay içerisinde ABD’ye gidecek olan Lieberman’ın, Ermeni lobisi temsilcileriyle bir araya gelmesi ve Kongre’de Türkiye karşıtı işbirliği yapma teklifinde bulunması bekleniyor. Atılacak bu adım, sözde Ermeni Soykırımı’nın uluslararası alanda tanınmasına İsrail’in yardım edeceği anlamına da geliyor. Ayrıca Ağrı Dağı konusunda Türkiye ve Ermenistan arasındaki tartışmada İsrail, Ermenistan’ı destekleyecek.

Habere göre Lieberman’ın planları arasında, “işbirliği yapmak ve mümkün olan her alanda destek vermek için” PKK’nın Avrupa’daki elebaşları ile görüşmek de bulunuyor. bu toplantılarda PKK’nın İsrail’den, eğitim ve silah desteği olmak üzere askeri yardım isteyebileceği belirtiliyor.

Ancak PKK ve Türk ordusu arasındaki çatışmalar, Türkiye’nin insan hakları konusunda eleştiri almasına neden olduğundan, Lieberman’ın araç kutusunda Erdoğan’a karşı kullanacağı bir diğer aracın ise İsrail’in dünya genelinde misyonlarında Türkiye’nin azınlıklara karşı “gayrimeşru” adımlarıyla mücadele için bir kampanya başlatması olduğu kaydediliyor.

Lieberman tarafından formüle edilen sert tedbirlerin, Lieberman’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’a “İsrail karşıtı hareketlerinin tek yol olmadığını açıkça göstermek” istemesinden kaynaklandığı dile getiriliyor.

Ancak Kudüs’teki yetkililer, Türkiye’nin küresel konumunun bugünlerde yükselmekte olduğunun, Ankara’nın NATO ve Yunanistan ile arasında gerilim olduğunun ve aynı zamanda Erdoğan’ın Suriye ve İran ile ilişkilerinin çok tercih edilebilir olmadığının not edildiğini aktarıyor.

Habere göre Lieberman, “Erdoğan’dan, İsrail ile uğraşmanın acısını çıkartacak bir bedel alacağız. Türkiye bize saygı ve nezaket gösterse iyi olur” dediği aktarılıyor.

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR 99
 • selahaddin pile 12 yıl önce Şikayet Et
  şimdiye kadar türkiyeyi. Editörün Notu: Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayınız. Teşekkürler...
  Cevapla
 • gökhan aygün 12 yıl önce Şikayet Et
  Allah haksızı iflah etsin olmazsa belasını versin. arkadaşlar bu yardım Libermanın kendi dediği, PKK nin buna nasıl bir tepki verdiğini bilmeden İsrail üzerinden PKK ve kürtlere kızmak adaletli olmaz.ayrıca aynı israil size Abdullahı teslim etmedimi, heron verdimi, istihbarat vermiyor mu o zaman israil iyi miydi? israille kozumuzu paylaşalım, ama deveyi görmeden paçayı da sıvamayalım. şunu da unutmayalım: tarihi bir gerçek var kerkes herkesi kullanıyor. biz kocaman devlet olarak hiç bizden daha güçlüler tarafından kullanılmıyor muyuz? biraz insaf.
  Cevapla
 • Ahmet Gül 12 yıl önce Şikayet Et
  Zaten ediyordu., bizde FILISTINE silah verelim .. Israilin K Irakta planlari gayet büyük .zannediyormusunuz simdiye kadar pkkya yardim etmiyordu? Iraktaki amerikan Ordusuda PKK ya yardim ediyor tek biz bilmiyorduk .Uyanalim lütfen savunma sanayimizi kuralim amerikaya el acmayalim . Paramizla dahi isterse veriyor isterse ambargo koyuyot .Amerikanin bize verdigi silah ile biz Israili vuramayiz O silahlar israil dostudur ates almaz.
  Cevapla
 • uyarc smmm 12 yıl önce Şikayet Et
  sokak kabadayısı kardeşlerim benim.. akp yi destekliyorum. ama nedense bu kürt açılımıyla pkk ve siyasi kanadını beslemesi diğer yandan bir örgüt olan hamas için ve asla bize dost olmayacak bir toplum için bu kadar kötü siyaset uygulamasını asla anlıyamıyorum. dünyada her zor durumda olan insanlar için yardım edelim.çok güzel. ama dış siyasetimizi duygularımıza göre yapmıyalım. yakışmıyor erdoğana. benim bir tane şehit olan kardeşim hamasın hepsine bedeldir. bazı arkadaşlar yeniden askere gitmekten ve boş kabadayılıktan bahsediyor. artık aklımızı kullanmalıyız.bak adamlar hemen şahane misillemeler bulmuşlar. neyse allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • ferhat Pehlivan 12 yıl önce Şikayet Et
  Yakışır. İşte terörist devlet tanımını israil bizzat kendisi ispatlıyor. PKK ile işbirliği yapacakmış, PKK kim? terör örgütü. Şu İsrail'in yeryüzünden silindiğini görmeden ölürsem eğer gözüm açık gidecek. Bunlar yemek yediği çanağa pisleyen nankörlerdir, ama inşallah bu zulüm çok fazla sürmeyecek Allahın izni ile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den çok sayıda kente son dakika uyarısı!
İsrail'den Hamas itirafı: Yok edilemez!