Rusya Suriye'ye uçak gemisi gönderiyor

Arap Birliği'nin kararı ve Fransa'nın Suriye'de insani yardım koridoru oluşturma girişimleriyle üzerindeki baskı iyice artan Esed rejiminin imdadına müttefiki Rusya yetişti.

Rusya Suriye'ye uçak gemisi gönderiyor
Rusya Suriye'ye uçak gemisi gönderiyor
GİRİŞ 29.11.2011 04:33 GÜNCELLEME 29.11.2011 04:33
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Rusya, Suriye'nin Tartus limanında bulunan deniz üssüne savaş gemileri ve filosundaki tek uçak gemisi 'Amiral Kuznetsov'u gönderiyor. İzvestia gazetesinde yer alan habere göre, gemilerin bir kısmı İstanbul ve Çanakkale boğazlarından, bir kısmı da Cebelitarık Boğazı'nı geçerek Suriye'ye ulaşacak. Amiral Kuznetsov'da 8 adet Sukhoi-33 savaş uçağı, birkaç MIG-29K savaş uçağı ve savaş helikopterleri bulunuyor.

Nükleer başlık taşıyabilen füze sistemleri de Rusya'nın Suriye'ye göndereceği uçak gemisinde yer alıyor. Eski Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Kravçenko, Rus savaş uçağı gemisinin bölgede bulunmasının yararlı olacağını, NATO dışındaki bir askerî gücün çatışmaların önüne geçeceğini savundu. Siyasi gözlemcilere göre Moskova, Suriye kıyılarında bayrak göstererek hem bölgedeki menfaatlerini korumak hem de değişim sürecinden geçen Ortadoğu'da önemli bir aktör olduğunu hatırlatmak istiyor. Rusya ve Batılı ülkeler Suriye konusunda derin görüş ayrılıklarına sahip. Suriye yönetimine karşı sert yaptırımlara karşı çıkan Moskova, askerî müdahaleye izin vermeyeceğini defalarca açıkladı.

İzvestia gazetesine açıklamada bulunan bir kaynak, savaş gemilerinin gönderilmesi ile ilgili kararın Suriye'de yaşanan olaylardan önce olduğunu, mevcut gelişmelerle ilgili olmadığını söyledi. İsmi açıklanmayan bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada, "Rus gemilerinin Tartus'a ulaşması bir jest olarak görülmemeli. Suriye'de herhangi bir olay yokken bu ziyaret 2010'da planlanmıştı." diye konuştu. Rus savaş gemilerinin 2012'nin ilk aylarında bölgeye ulaşması planlanıyor. Rus filosu Suriye'nin dışında dönüş yolunda Beyrut, Güney Kıbrıs ve Cenevre'ye de uğrayacak.

Rus deniz kuvvetleri komutanlarından Vladimir Vsotski geçen yıl, Moskova'nın denizaşırı tek donanma üssü olan Tartus deniz üssünün modernizasyonunu planladıklarını açıklamıştı. Rusya'nın çok nadir kullandığı Tartus deniz üssünde askerî personel bulunmasına rağmen, herhangi bir savaş gemisi sürekli olarak kalmıyor. Bölgede 600'e yakın Rus personelin deniz üssünün onarımı için çalışmalar yaptığı gelen bilgiler arasında.

Moskova'nın geçtiğimiz haftalarda bölgeye üç savaş gemisi gönderdiği iddia edilmişti. Rus kaynakları iddialarla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmazken gemilerin keşif için bölgede bulunduğu öne sürülüyor. Bunun dışında Suriyeli üst düzey askerî yetkililerin, Rus meslektaşları ile muhtemel bir NATO operasyonuna karşı hava savunma sistemlerini güçlendirmek için çalıştıkları da Arap basınına yansımıştı. İki ülke arasında Sovyetler Birliği döneminden bu yana savunma alanında yakın işbirliği mevcut. Rusya'nın en fazla silah ihracatı yaptığı ülke olan Suriye'de ordunun envanterinde Rus yapımı 5 bin tank, 500'den fazla uçak, 41 gemi var. Rusya ile Suriye arasında imzalanan son askerî anlaşma 2009 sonunda basında gündeme gelmiş ve pakette P-800 süpersonik Yakhont füzeleri de yer almıştı. Çok gelişmiş olan P-800'ler 300 kilometre menzile sahip ve 200 kilogram savaş başlığı taşıyabiliyor. Ancak Rusya'nın Yakhont füzelerini teslim edip etmediği henüz bilinmiyor.

MOSKOVA RADARLARI AKTİF HALE GETİRİYOR

Diğer taraftan NATO ile Avrupa füze savunma sisteminde anlaşma sağlayamayan Rusya karşı adım atmaya başlıyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in emri ile çalışmaları hızlandıran Rusya stratejik kuvvetleri, ilk olarak Kaliningrad kentinde radar sistemini bugün aktif hale getiriyor. 6 bin kilometre kapsama alanı olan radarların İngiltere dahil tüm Batı Avrupa'yı gözlemleyeceği belirtiliyor. Rusya'nın Krasnodar bölgesinde ve 2012'de de Sibirya bölgesinde yeni nesil radar sistemlerini aktif hale getirmesi planlanıyor.

KAYNAK: (ZAMAN)
YORUMLAR 28
 • ahmet uçar 12 yıl önce Şikayet Et
  AKILSIZ RUSYA. 3.dünya savaşı çıkarsa 3-5 derme çatma silahından başka birşeyi olmayan rusya ve kızıl çin mahvolacak. ABD istese rusyayı emin olun 2 ayda mahveder. musluklarını keserlerse rusya biter. Batıdan fransa ve ingiltere, güneyden türkiye ve gürcistan,doğudan abd ve japonya, kuzeyden yine abd ve kanada birlikleri dalarsa rusyaya, komutanlar 1 ay sonra moskova da kahve içiyor olur. aslında türkiye rusyaya saldırsa fena olmaz. bir terörist devlet daha dünyadan silinir. zaten yakında da parçalanacakmış rusya.. çin desen zaten perişan olmuş, battı batıyor, suriyeye sadece gülüyorum. iran bitmiş, iran diye ülke mi var? bu 4 sefil ülke tüm dünyadan gelen baskılara direnemez diyorum. dediydi dersiniz. bu arada balkanlardaki müttefikleri sırplar ve yunanlar da biter çok da iyi olur. biz abd ve müttefiklerinden yana olursak, rumlar köşeye sıkışır. ruslarla aynı meshepten onlar. kktc bağımsızlığına kavuşur...
  Cevapla
 • Mustafa Kemal 12 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin Suriye tepkisi çok sert.... Arap birliği sanki kendi iradeleri ile toplandı karara aldı. Peki Türkiyenin ani politika değişikliğini anlayan var mı? İranla, Suriyeyle savaşmalımıyız? Peki kim için? Niye? Türkiye Üretmeli ve üretiğini satmalıdır. Bunun için de komşularla sıfır politikesını destekliyorum. Sınırlar kalkmalı insanlar rahatca gidip gelmelidir. Devrim bu şekilde olur.
  Cevapla
 • suleyman d 12 yıl önce Şikayet Et
  GAZA GELMEYİN GERÇEKLERE GELN,SURİYEDEN KAÇANLARIN ÇOĞU NEDEN GERİ DÖNDÜ? DEDİK!. ‘Esed tankla sınırda bekliyor,geleni vuruyor!’ haberleri gibi türlü dezenfermasyon ve goygoya rağmen; ÜLKELERİNE GERİ DÖNENLER KALANLARI GEÇMEDİ Mİ? Bu durum size gerçek bir anket ya da bilimsel veri olarak bir şey ifade etmiyor mu? Tabi ki kimse kan dökülmesini istemez.Ama Suriyedeki muhaliflerin arkasında kimlerin olduğunu araştırın! Gösterilere geniş halk desteğinin olmayışını sorgulayın.Çatışmaların başında bir günde 150 Suriye polisinin öldürülmesindeki mesajı okuyun! Ve çok temkinli hareket edin! Küresel şeytanlar Türkiyenin sağını solunu boşuna oymuyor! IRAK işgalinde böyle bir imkana sahip değildik. BU GÜN GERÇEKLERİ YAZARAK ZULMÜN KARŞISINDA DURMAK VARKEN ; SUSARAK DİLSİZ ŞEYTAN MI OLALIM? Suriyeye karşı planlanan İŞGALİN TAMTAMCILARINA SESLENİYORUM! Iraktaki icraatları malum küresel sömürgenlerin gönülden LOBİCİLİĞİNE SOYUNACAĞINIZA SUSSANIZ DAHA DOĞRU BİR İŞ YAPMIŞ OLURSUNUZ! DİYEN ESEDCİ Mİ OLUYOR? DİYE SORDUK! YİNE SORUYORUZ!
  Cevapla
 • tankoy oytun 12 yıl önce Şikayet Et
  rusyaya niye bir ziyaret yapılmamış.. vahşeti ruslara belgeleyin.putin körmü? bu vahşete destek mi olack. geçirmeyin gemilerini. taraf olacaksa...
  Cevapla
 • ömer toy 12 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten aklımızı toplayıp birşeyler yapalım. Kürt devleti konusuna gelince:Suriye'de oluşacak olan demokratik ortamda hangi yönetim kendi topraklarında başka bir devletin kurulmasını ister.Güldürmeyin beni.Suriye'ye gelecek olan demokrasinden korkmamak gerekir.Yaşar kardeş şimdi söyle bakalım;Türkiye'nin bu yeni oluşan pazarlarla ekonomik birlik oluşturma fikrine nasıl bakıyorsun,olabilir mi böyle birşey?(hayal kuruyorsun diyebilirsin tabiî ki,özgürsün)Suriye konusunda çözüm önerilerini bekliyorum Yaşar beyden.Dünyada tek bir insanın göz yaşı dökmemesi,eziyet çekmemesi için Türkiye'deki insanların birbirine iyi davranması gerekiyor ve birlikte birşeylerin yapılabileceğini göstermesi gerekiyor.Hadi bakalım Yaşar bey söyle şimdi önerilerini.Yaşar beyden faklı bir şeyi savunmuyorum aslında.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son ders zili bugün çalacak! Karne zamanı...Yaz okulu için önemli detay
ABD'den İsrail'e 'Filistin' talimatı! 'Derhal nakledin'