Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı

Uzmanlar, H1N1 virüsüne karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı
Gripten korunmak için eller sık sık yıkanmalı
GİRİŞ 12.01.2016 11:54 GÜNCELLEME 12.01.2016 11:54

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Dilara İnan,"Özellikle toplu taşıma araçlarına binip indikten, kapı kolu gibi ortak kullanılan telefonlar gibi bunlara temastan sonra mutlaka eller bol sabun ve suyla iyice yıkanmalı" dedi.

İnan, hastanede düzenlediği basın toplantısında, H1N1'in 2009'dan bu yana mevsimsel virüs olarak görüldüğünü söyledi.

Tüm griplerin yaklaşık yüzde 70'inin nedeninin söz konusu virüs olduğunu belirten İnan, özellikle korunmada aşının önemine değindi.

İnan, kronik kalp, akciğer, şeker hastalığı olanlar, yaşlılar, çocuklar ve gebelerin mutlaka aşıyla korunması gerektiğini ifade etti.

Gribe karşı ellerin bol su ve sabunla sık sık yıkanması gereğine işaret eden İnan, "Özellikle toplu taşıma araçlarına binip indikten sonra. Kapı kolu gibi ortak kullanılan telefonlar gibi bunlara temastan sonra mutlaka ellerin bol sabun ve suyla iyice yıkanması gerekiyor. Yine de aşı en önemli korunma yolu. Ocak ayında grip vakaları pik yapıyor fakat bu dönem dahil aşılanmaya devam edilebilir. Yeterli sıvı alınması, iyi beslenilmesi de yine gribe karşı koruyucu önlemler arasında yer alıyor" diye konuştu.

Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Melike Cengiz de hastanede bir hastanın yoğun bakımda tedavi altına alındığını belirterek, hastanın İstanbul'da ikamet ettiğini, 8 Ocak'ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne yüksek ateş ve grip bulgularıyla başvurduğunu açıkladı.

Zaman zaman değişik etkenlerle grip vakalarının ağırlaşabildiğini anımsatan Cengiz, "Hastalarda solunum sıkıntısı daha şiddetli hale gelebiliyor ve solunum cihazlarına bağlanabiliyor. Şu anda yoğun bakımımızda benzer bir virüsle enfekte olmuş olduğu tespit edilen bir hasta var ama solunum cihazına bile bağlı değil" ifadesini kullandı.

Cengiz, söz konusu hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu, tetkiklerin ardından servise alınabileceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
h1n1 virüsü
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Akar'dan Oruç Reis talimatı!
Başkan Erdoğan tarih verdi! Ayın 23'üne kadar sürecek