İlk bulan Çinliler değilmiş!

Akupunktur denince Çinlilerin akla gelir, Çinliler geliştirdiler ama akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri'dir.

İlk bulan Çinliler değilmiş!
İlk bulan Çinliler değilmiş!
GİRİŞ 20.05.2016 10:28 GÜNCELLEME 20.05.2016 10:33

Gazi Üniversitesi Akupunktur Polikliniği Sorumlusu, Ankara Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Çevik, akupunktura ilişkin, "Zaman içerisinde Çinliler bunu almış geliştirmişler, Japonlar elektronikle tanıştırmışlar, Almanlar lazerle tanıştırmış derken onlardan biz tekrar geri aldık. Kaybettiğimizi bulmuş gibi olduk" dedi.
 
Çevik, Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "9. Uluslararası Katılımlı Ulusal Akupunktur Kongresi ve 3. Tamamlayıcı Tıp Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, akupunkturun dünyada köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

"İlk bulan Uygur Türkleri'dir"
 
Akupunktur denince Çinlilerin akla geldiğini belirten Çevik, "Çinliler bunu geliştirdiler ama akupunkturu ilk bulan Uygur Türkleri'dir. Dolayısıyla akupunkturdaki deyimlerin bir kısmı da Türkçe'dir. Zaman içerisinde Çinliler bunu almış geliştirmişler, Japonlar elektronikle tanıştırmışlar, Almanlar lazerle tanıştırmış derken onlardan biz tekrar geri aldık. Kaybettiğimizi bulmuş gibi olduk" diye konuştu.


 
"Sağlık Bakanlığı işi legal hale getirdi"
 
Türkiye'de akupunktur alanının hızlı gelişim gösterdiğini ifade eden Çevik, şunları kaydetti:
 
"Sağlık Bakanlığı'nın bu alanda çok önemli katkıları oldu. Bu işi legal hale getirdi. Bununla ilgili olarak yeni yönetmelik çıkarıldı. Hekimler artık akupunktur uygulayabiliyor, muayenehane açabiliyorlar ve hangi şartlarda, hangi hastalıkları tedavi edebilecekleri belli oldu. Dolayısıyla bir disiplin altına girdiği için gelişmesi de daha hızlı olacak bundan sonra. Bizim yaklaşık bin 500 tane öğrencimiz yetişti. Artık her bir üniversite bunun eğitimin veriyor.
 
Hekimin emeğinden başka bir şey yok burada. Hem maliyeti düşük hem getirisi çok fazla ayrıca yan etkisi yok denecek kadar az. Gelecek yıllarda planlama yapılırsa yatan hastalara da bunu uygulayabiliriz. Modern tıpta tedavi edilemeyen bazı hastalıkların akupunkturla tedavi edilebilme ihtimali var. Mesela felç olarak yatan hastalar akupunkturdan şifa bulabilir." 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Oyuncu Altan Erkekli'den Filistin önerisi! İlk kez dile getirildi
Yasa dışı bahiste yeni oyun! Kiralık hesap