Süt midenizin düşmanı olmasın

Dr. Atilla Bektaş, yapılan araştırmalarda yoğurtun; peptik ülser, gastrit üzerindeki iyileştirici etkisinin ortaya koyulduğunu belirtti.

Süt midenizin düşmanı olmasın
Süt midenizin düşmanı olmasın
GİRİŞ 14.06.2016 14:41 GÜNCELLEME 14.06.2016 14:41

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, mide rahatsızlıkları için süt yerine yoğurtun daha yararlı olduğunu belirterek, “Peptik ülserli hastalara, 70li yıllarda, tedavi amaçlı olarak süt içilmesi önerilirken, sütün günümüzde yapılan araştırmalara göre ülser üzerinde iyileştirici bir etkisi olmadığı kanıtlanmıştır. Süt tüketimi mide ülserine geçici rahatlık verirken tedavi etmez, hatta süt midenin asit üretimini artırır" diye konuştu.

Ülserli hastalara süt verilmemelidir

“Sütte bulunan protein ve kalsiyumun mide asidi üzerine olan uyarıcı etkisi nedeniyle Peptik Ülserli hastalara süt verilmemelidir" diyerek uyarıda bulunan Bektaş, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Yağlı ya da yağsız sütün bu etkide farkı yoktur. Yoğurdun ise 'Kazein' denilen süt proteininin yoğurt bakterileri tarafından pıhtılaştırılması nedeniyle, mide asidi üzerindeki uyarıcı etkisi süte göre çok azdır. Mide mikrobu olarak bilinen 'Helikobakter Pylori' Peptik Ülser ve kronik gastrit oluşumunda yüzde 80 den fazla sorumludur. Yoğurt bakterileri Helikobakter Pylori tedavisi için verilen antibiyotiklerin yan etkilerini azaltmakla birlikte tedavi üzerine çok etkin olmamaktadır. Bu konuda iyi planlanmış araştırmalara ve yeni bakteri çeşitlerinin denenmesine gerek olduğu görülmektedir."

Bakteri açısından zengin yoğurt olmalı

Yoğurttaki yararlı bakteri içeriğinin zenginleştirilmesinin önemli bir konu olduğunu kaydeden Dr. Bektaş, “Dünyada yoğurt üretiminde genel olarak kullanılan yoğurt bakterilerinin yararlılık ve metabolizma açısından bazı prebiyotik bakterilerle beraber kullanılması yoğurdun olumlu özelliklerini artıracaktır. Prebiyotik bakterilerin gerek sanayide gerekse ev içi yoğurt üretiminde kullanımının yaygınlaşması yoğurdun tedavi edici özelliğini artıracaktır. Dolayısıyla yoğurtlar bakteri açısından zenginleştirildiğinde mide ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde daha büyük faydalar sağlanacaktır. Bu sadece Helikobakter Pylori tedavisi ile Peptik Ülserdeki etkinliğin artmasında değil, metabolizma için de pek çok faydalı etkide bulunacaktır" ifadelerini kullandı.

Sütün ülser tedavisinde yeri yok

Sütün, alkollü içkiler kadar kahve ve çaydan daha fazla mide asidini arttırdığının kanıtlandığını belirten Dr. Bektaş, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Gece yatmadan önce alınan süt, bu tür sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda, mide asidini artıracağından dolayı faydadan çok zarar verebilir. O nedenle bu zararlı alışkanlık terk edilmelidir. Normalde süt çocukların büyüme ve gelişiminde yararlı bir besindir. Ancak çocuklarda özellikle yetişkin ve mide yanmaları olanlarda yoğurt daha faydalıdır."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan döviz ve enflasyon açıklaması
Türkiye'den Yunanistan'a ültimatom: Ya anlaşmaya uyun ya da gereğini yaparız