2050 yılına kadar 10 milyon kişi ölecek

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan İlaç Dairesi ve birçok ülkenin sağlık otoritesi tarafından çağın sorunu olarak gösterilen “antibiyotik direnci” insan sağlığını tehdit ediyor.

2050 yılına kadar 10 milyon kişi ölecek
2050 yılına kadar 10 milyon kişi ölecek
GİRİŞ 28.11.2016 08:51 GÜNCELLEME 28.11.2016 09:05
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Hayvan sağlığı hizmetlerinde, insanlardan iki kat fazla kullanılan antibiyotiklerin et, süt ve diğer ürünlerle insana geçiş yaptığını anlatan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Yarsan, “İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması gerekiyor. Araştırmalar gösteriyor ki 2050'ye kadar antibiyotik direncinden kaynaklanacak hastalıklardan 10 milyon ölüm yaşanacak” diye konuştu.

SOĞUK ALGINLIĞINDAN ÖLÜM

Dünya ülkelerinin antibiyotik direnci ile ilgili mücadelenin yollarını aradığını belirten Prof. Dr. Yarsan, “Artık ilaçlar etkisiz kalıyor. Çok basit bir soğuk algınlığında bile artık tedaviler yapılamayacak ve ölümlere yol açacak” dedi. Habertürk'ün haberine göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde her yıl en az 25 bin insanın antibiyotik direnci sonucu gelişen hastalıklardan öldüğünü kaydeden Yarsan, “Türkiye, Avrupa'da antibiyotik kullanımında birinci sırada.

İl bazına baktığımızda Şanlıurfa en fazla antibiyotik kullanan il. Antibiyotiğin hayvan sağlığında kullanımına bakarsak, insanlarda kullanımının neredeyse iki katı. Biz, ilacı hayvanlarda enfeksiyonu önlemek ve verimliliği artırmak için kullanıyoruz. Bu durumda bakteri direnç kazanmışsa et, süt ve diğer ürünlerle bu dirençli mikroorganizma insana geçiyor. ABD, tavuklarda kullanılan ve insana bulaşan bir antibiyotiği yasakladı.

Eczaneler artık insanlara reçetesiz antibiyotik veremiyor. Veteriner hekimliklerde de bu karar alınmalı ve uygulanmalı” dedi.

YORUMLAR 6
 • ¿~ 3 yıl önce Şikayet Et
  Ari Bali ari sūtū kullaniriz bizde.
  Cevapla
 • tersinim gerçeği 3 yıl önce Şikayet Et
  Becerebilinirse (kimi kişiler şiddetle karşı çıkacaklar) antibiyotiklere tamamen kaldırın. Doğal antibiyotikler yönelelim.Kişilerin değil toplumların menfaati ön planda olsun.
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Veteriner işini yapsın.. ilaç satmak eczacının işi.. her türlü ilaç eczaneden alınmalı.. bu yetki veterinerlerden alınmadığı sürece havanda su döveriz anca.. yaklaşan sorun da malum..
  Cevapla
 • ddd 3 yıl önce Şikayet Et
  Misafir haber okuduysan ya da okuyup anlayabilseyfin hayvanlardan insana antibiyotige dayanıklı virüs geçtiği söyleniyor yani veterinerlerin hauvanlara verdiği antibiyotiklerden bunlar..
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  hangi veteriner insan ilacı satıyor sölermisin ilk defa senden duyyorum veterinerin ne iş yaptıgını bilmek gerek
  Cevapla
 • Türkiye 3 yıl önce Şikayet Et
  çıkar kanun uygulansın çok mu zor birde ağır yaptırım yap.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları
Süper Lig'de 5 haftalık fikstür açıklandı