Böbreklerinizi bitiriyor!

Prof. Dr. Murat Tuncer, günlük hayatta yaptığımız ve yavaş yavaş böbrek sağlığına ciddi zararlar veren 7 davranışı açıkladı...

Böbreklerinizi bitiriyor!
Böbreklerinizi bitiriyor!
GİRİŞ 21.03.2017 09:58 GÜNCELLEME 21.03.2017 17:38
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Fazla tuz kullanımı: Sağlıklı bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir; ancak dünya oranlarına bakıldığında Türkiye en fazla tuz tüketen ülkelerden biridir.

Fazla tuz kullanımının, kan basıncını artırarak kalp ve damar hastalıkları ile birlikte böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

Yeterince su içmemek: Su içmek, insan metabolizmasının sağlıklı işleyişi için önemlidir. Vücut susuz kalırsa, ilk olarak böbreklere etki eder. Çünkü su içmemek kan basıncını yavaşlatır.

Normal süreçte bir dakikada kalpten pompalanan kanın yüzde 20’si ise böbreklerden geçer. Böylelikle vücudun susuz kalması ile ilk olarak böbrekler alarm verir.

Sağlıklı bir insanın günde 1.5-2 litre su içmesi gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan suyun alınmaması halsizliğin yanı sıra böbreklerde de taş oluşumuna yol açabilir.

İdrarı tutmak: Su içmek ne kadar rutin bir alışkanlıksa, idrar yapmak da zararlı olan sıvı atıkların atılması için gerekli bir eylemdir.

Ancak birçok kişi hijyenik sebepler ya da bir takım yanlış alışkanlıklar sebebiyle idrarını gün içerinde sıklıkla tutmaktadır. İdrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir.

Bir kişinin normal bir süreçte günde 4-6 kez idrarın yapılması gerekir.

Fazla protein tüketmek: Birçok böbrek hastalığında idrarda atılan protein miktarı artar. İdrardaki bu artmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.

Bu durumda fazla protein tüketmek, böbrek hastalığının hızlanmasına yol açar. Birçok gencin vücut geliştirme adına kontrolsüz bir şekilde aldığı takviye proteinler de akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Sigara içmek: Sigara kullanımı, kalp gibi tamamen damarlardan yapılı bir organ olan böbreklerimizde de damar tıkanıklıklarına yol açar. Dolaylı olarak da kan basıncını artırarak böbreklere zarar verir.

Böbrek hastalarında sigara içimi ölüm riskini en az 4 kat artırmaktadır.

Bilinçsiz ilaç kullanmak: Bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Doktor tarafından önerilmedikçe asla antibiyotik ve ağrı kesici alınmamalıdır. Aksi durum hekim tarafından önerilmedikçe ağrı kesici olarak etken maddesi parasetamol olan ilaçlar tercih edilmelidir.

Tansiyonu kontrol altında tutmamak: Kan basıncı yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının yanı sıra, böbrek yetmezliğine de neden olabilir.

Tansiyon hastalarının ilaçlarını kullanmaları, kan basınçları ideal seviyelerde olmadığı sürece bir anlam ifade etmez. Kan basıncı mutlaka büyük 130 ve küçük 80 ve altında olmalıdır.

YORUMLAR 12
 • Yusuf 6 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaslar yazilanlar doğru ama abartmadiktan sonra herseyi yiyebiliriz.Hayatinda hiç sigara icmemis insan bile akciger kanserine yakalaniyor, o yüzden sizi mutlu eden seylerden vazgecmeyin yalnizca azaltin eger fazla ise. Kafamizi serin ayaklarimizi sicak tutalim saglikli bir toplum olalim. Saygilar
  Cevapla
 • Hakan 6 yıl önce Şikayet Et
  Benim açımdan bu listede tek sıkıntı tuz :) yemeklerin vazgeçilmezi lakin sağlık daha önemli binaenaleyh onuda terk ederiz inşALLAH.
  Cevapla
 • Abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  bende öyle sandım :)) Adam içimize işlemiş
  Cevapla
 • ahmed 6 yıl önce Şikayet Et
  doktorun ismini mahmut tuncer sandim :))
  Cevapla
 • abdurrahman bal 6 yıl önce Şikayet Et
  hepsi yalan ..............ye iç bogazına bak
  Cevapla
 • 1Vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Demek hepsi yalan..Doğru ,aslında bu dünya yalan ama sen böbreklerini kaybet te ondan sonra neler oluyor bir gör.Her ne kadar şu alem yalan olsa da senin çektiğin gerçektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazzeli hamile kadın, İsrail askerlerinin kendisine yaşattığı zulmü anlattı!
İngiltere Başbakanı Sunak ve Hollanda Başbakanı Rutte kapıda kaldı! Şaşkına çeviren anlar